Nowa stanica żeglarska za 6,5 mln zł przy stawie Morawa w Szopienicach już prawie gotowa

To pierwszy etap rewitalizacji Doliny Pięciu Stawów w katowickiej dzielnicy Szopienice. Nowy budynek stanicy żeglarskiej, który będzie służył m.in. 10. Harcerskiej Drużynie Żeglarskiej im. gen. Mariusza Zaruskiego jest już prawie gotowy. Zobaczcie, jak się prezentuje.

Morawa to największy z katowickich stawów. Tradycje żeglarskie są tu pielęgnowane od lat za sprawą aktywnej na tym terenie 10. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej im. gen. Mariusza Zaruskiego.

– By harcerze i mieszkańcy Katowic mogli w pełni korzystać z potencjału tego miejsca, potrzebna jest nowoczesna infrastruktura. Stąd decyzja o rozbiórce starego obiektu i budowie nowej stanicy, na miarę XXI wieku – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Nowy budynek ma trzy kondygnacje, a wraz z nim zagospodarowany na nowo zostanie teren przy południowym brzegu zbiornika, co stanowi pierwszy etap największej „zielonej inwestycji” Katowic, czyli rewitalizacji Doliny 5 Stawów. Cieszę się, że już wiosną będzie można korzystać z nowej stanicy – dodaje prezydent.

Nowy obiekt i zagospodarowanie terenu

W ramach inwestycji powstał trzykondygnacyjny budynek z

 • hangarem na łodzie,
 • szkutnią,
 • żaglownią,
 • magazynem,
 • salami spotkań,
 • zapleczem kuchennym i sanitarnym.

Ponadto uporządkowano teren otaczający stanicę, przygotowano alejki, nowe oświetlenie, infrastrukturę żeglarską – z nową keją i pomostem – oraz kąpieliskową.

Wykonawcą inwestycji, której wartość wynosi ponad 6,5 mln zł brutto, jest firma budowlana ANNA-BUD Sp. z o.o. Główne prace przy budowie już się zakończyły. Do zrealizowania pozostały już tylko ostatnie prace wykończeniowe:

 • zakończenie montażu ogrodzenia i bram,
 • ułożenie kostki betonowej pod altaną,
 • zakończenie montażu pomostu,
 • montaż słupów oświetleniowych,
 • oznakowanie miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych.

Zostaną one zakończone maksymalnie do połowy miesiąca, a na przełomie lutego i marca 2022 rozpoczną się odbiory obiektu.

- Z nową stanicą poprawi się jakość naszych działań, warunki socjalne, możliwości lokalowe, a przede wszystkim bezpieczeństwo wszystkich osób związanych ze stanicą. Będziemy mogli działać na skalę znacznie większą niż dotychczas. Nowy budynek daje możliwość do prowadzenia zajęć z różnymi grupami harcerzy jednocześnie, a także pozwoli na organizację aktywności np. dla seniorów, innych grup żeglarskich, wodniaków, czy zaprzyjaźnionych drużyn harcerskich. Wcześniej takie działania musiały być znacznie ograniczone – mówi harcmistrz Adam Bałazy z 10. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej. - Muszę również przyznać, że bardzo dobrze układa nam się też współpraca z katowickim Urzędem Miasta i MOSiR-em. Obie instytucje zrozumiały specyfikę stanicy i jej potrzeby – dodaje.

Dolina Pięciu Stawów będzie zrewitalizowana

Budowa Stanicy to pierwsze z zadań realizowanych w ramach rewitalizacji tzw. Doliny 5 Stawów – dużego obszaru obejmującego stawy

 1. Morawa,
 2. Borki,
 3. Hubertus I,
 4. Hubertus II,
 5. Hubertus III.

Atrakcyjny przyrodniczo teren ma zostać uporządkowany, by jeszcze bardziej sprzyjać spędzaniu wolnego czasu i uprawianiu różnych rodzajów sportów. Teren ma ogromny potencjał, a konsultacje społeczne wykazały, że mieszkańcy oczekują podjęcia działań, by te możliwości atrakcyjnego obszaru wykorzystać. W ramach rewitalizacji planowane jest stworzenie połączenia wodnego zbiorników Morawa i Borki, przygotowanie dróg rowerowych, infrastruktury kąpieliskowej, a także promenady i pomostów wędkarskich. Realizacja tego zielonego, proekologicznego projektu ma kosztować ponad 50 milionów złotych.

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon