Nowe duże osiedle z mieszkaniami na wynajem powstaje w Szopienicach-Burowcu

Trwa budowa nowego osiedla mieszkaniami na wynajem i dopłatami z programu "Mieszkanie na Start". Po Nowym Nikiszowcu będzie to drugie takie miejsce w Katowicach, ale równie okazałe. Zobaczcie wizualizacje.

Wiecie, gdzie jest wieża wodna, widoczna z drogi Katowice-Sosnowiec? To dzielnica Szopienice-Burowiec, niedaleko granicy z Sosnowcem. To właśnie w bezpośrednim sąsiedztwie tej wieży, dokładnie przy ul. Korczaka, powstaje nowe osiedle z mieszkaniami na wynajem z dopłatami do czynszu. To teren poprzemysłowy, dziś porośnięty roślinnością trawiastą oraz krzewami i skupiskami drzew samosiejek, oddalony o ok. 1,5 km od centrum Szopienic.

Inwestorem jest spółka PFR Nieruchomości S.A., która realizuje rynkowy filar rządowego programu mieszkaniowego. Budowy Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju są realizowane bez żadnych dotacji; koszty inwestycji są zwracane - w ciągu ok. 30 lat - z czynszów najmu.

523 mieszkania na nowym osiedlu przy ul. Korczaka

Osiedle przy Korczaka będzie jednak inne niż to na Nikiszowcu. Tam zbudowano kilka dużych budynków. Przy Korczaka powstanie aż 26 niższych budynków rozplanowanych w 9 kwartałach, mających 4 i 5 kondygnacji, a w nich - w sumie 523 mieszkania, czyli tyle, ile na Nowym Nikiszowcu, oraz ponad 500 m2 powierzchni usługowo-handlowej.

Każdy kwartał to zespół 2 lub 4 budynków oraz wspólne półotwarte podwórko ze strefą rekreacyjną. Do tego będzie zaplanowany plac centralny osiedla, a przy nim - będą zlokalizowane ogólnodostępne usługi. Zabudowa opiera się na jednorodnym modelu niewielkiego 4- lub 5-kondygnacyjnego budynku punktowego wyposażonego w jedną klatkę schodową i windę.

Zaplanowano też 118 miejsc w garażach podziemnych i 416 miejsc na parkingu naziemnym. Będą tu też wózkownia, przestrzenie rekreacyjne, tereny zielone i dwa place zabaw. Niektóre mieszkania będą mieć ogródki, nawet do 100 m2. Mieszkania od poziomów 1 do 4 będą z balkonami.

Dopłaty do czynszu

Najemcy będą mogli wybierać wśród lokali od 29 do niemal 90-metrowych.

Mieszkania:

  • 1 pokój: 29,89 m2
  • 2 pokoje: 43,29 – 73,52 m2
  • 3 pokoje: 49,86 – 76,22 m2
  • 4 pokoje: 70,14 – 82,62 m2

Inwestycja zostanie objęta dopłatami do czynszu w ramach programu „Mieszkanie na Start”. Wysokość dopłat zależy od indywidualnej sytuacji najemcy; obecnie lokatorzy pobierają od 100 do 800 zł na miesiąc.

Nabór najemców rozpoczyna się zazwyczaj na ok. 6 miesięcy przed zakończeniem budowy. Składa z dwóch etapów:

  1. weryfikacji pod kątem kryteriów społecznych (ten etap przeprowadzi samorząd),
  2. weryfikacji pod kątem zdolności czynszowej (ten etap przeprowadzi inwestor).

Mieszkanie można wynajmować (jest to tzw. najem instytucjonalny), a w niektórych inwestycjach możliwe jest także stopniowe dochodzenie do własności mieszkania (w skrócie: „najem z DDW”). Obecnie nie ma jeszcze decyzji, czy inwestycja przy ul. Korczaka będzie przeznaczona do DDW. Dlatego na początku wszyscy chętni, którzy przejdą weryfikację, podpiszą umowę najmu instytucjonalnego na 24 miesiące. Dojście do własności kosztuje więcej niż sam najem; do opłat mieszkaniowych dochodzi wtedy koszt stopniowego wykupu mieszkania.

Autorem projektu architektonicznego osiedla przy Korczaka jest prestiżowa pracownia Kuryłowicz & Associates. "Myślą przewodnią naszego projektu konkursowego było stworzenie wzorca maksymalnie elastycznego i adaptowalnego, odznaczającego się wysoką jakością przestrzenną i funkcjonalną, ekonomiką rozwiązań oraz jakością przestrzeni społecznych. Proste układy modułowe budynków ustawianych w niewielkie półotwarte kwartały dostosowane zostały do lokalizacji poprzez nawiązanie do lokalnego kolorytu i detalu oraz pragmatycznego, surowego charakteru śląskiej zabudowy" - piszą o projekcie architekci.

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon