Nowe zasady kwarantanny i izolacji od 2 lutego. Dla wybranych grup będzie trwać 5 dni

Od 2 lutego 2022 r. zmieniają się zasady kwarantanny dla m.in dla osób udzielających świadczeń chorym na COVID-19. Dodatkowo zmienia się także czas trwania izolacji dla tej samej grupy zawodowej. Sprawdź zmiany w kwarantannie i izolacji.

fot. Pixaby
Lab g1b55b157e 1920

Od środy, 2 lutego zaczęły obowiązywać zmiany dotyczące kwarantanny. Od tego dnia osoby pracujące w ochronie zdrowia oraz służbach mundurowych (m.in. żołnierze i funkcjonariusze) będą mieć skróconą kwarantannę do 5 dni. Kwarantanny nie stosuje się, jeśli osoba codziennie przez 5 dni będzie wykonywała test antygenowy i uzyskiwała ujemny wynik.

Skrócony czas izolacji

Zmianie ulega także okres izolacji domowej. Odtąd zawody medyczne i żołnierze mają skrócony czas izolacji do 7 dni - od dnia uzyskania pierwszego dodatniego testu na koronawirusa. Inną możliwością skrócenia jej czasu jest wykonanie testu nie wcześniej niż w piątej dobie. W przypadku negatywnego wyniku, izolacja zostaje skrócona do 5 dni.

- Jeżeli jego wynik będzie ujemny, to osoby ze służb medycznych oraz mundurowych zostaną zwolnione z izolacji - zapowiedział 29 stycznia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ.

Krótsza kwarantanna dla wszystkich od 25 stycznia

Od 25 stycznia kwarantanna dla wszystkich trwa 7 dni zamiast 10. Oznacza to, że ci, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną, ale nie mają objawów, są objęci 7-dniowym przymusem pobytu w domu. Nie zmienił się jednak czas trwania izolacji dla osób z pozytywnym testem na COVID-19, nadal trwa 10 dni.

Od 25 stycznia kwarantanna trwa:

  • 7 dni (kontakt z osobą zakażoną, wystawione skierownie na test),
  • 10 dni (wracasz z państw członkowskich Unii Europejskiej, ze strefy Schengen oraz z Turcji),
  • 14 dni (wracasz z spoza Unii Europejskiej, spoza strefy Schengen oraz spoza Turcji).

Decyzja została podjęta przez rząd w związku z rosnącą liczbą nowych przypadków zakażeń wariantem Omikron oraz zwiększającą się liczbą kwarantann domowych.

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon