Nowy mural w Katowicach przedstawia Lisa. Harcmistrza Jerzego Lisa. Powstał na ścianie kamienicy przy ul. Gliwickiej

Katowice coś ostatnio obrodziły w murale. Co chwilę odsłaniane jest nowe wielkie malowidło. Tym razem powstało na ścianie kamienicy w dzielnicy Załęże, z którą był związany bohater muralu, harcmistrz Jerzy Lis.

Na bocznej ścianie kamienicy przy ulicy Gliwickiej 58 w Katowicach Załężu odsłonięto dziś, w piątek 15 września 2023 r., pracę poświęconą Jerzemu Lisowi. To związany z Katowicami i Załężem harcmistrz, działacz społeczny i pasjonat teatru. Zginął rozstrzelany w Auschwitz. Teraz katowiczanom będzie o nim przypominać mural zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Nowy mural w Katowicach, w dzielnicy Załęże

Autorem muralu jest artystyczny duet Czary-Mury. To właśnie ta dwójka stworzyła mural, który ostatnio rozpala katowiczan - czyli malowidło na ulicy Tylnej Mariackiej, przedstawiające Zbigniewa Wodeckiego.

Mural widoczny od dziś na budynku przy ul. Gliwickiej to efekt projektu „ZAŁĘSKA DRUŻYNA – mural ku pamięci Jerzego Lisa”, który został zgłoszony w ramach IX edycji Budżetu Obywatelskiego. Autorką wniosku jest Wiola Berlik, a pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Przełożyło się ono na drugie miejsce wśród lokalnych projektów, które uzyskały najwięcej głosów.

- Mural ozdobił budynek należący do miasta, którym zarządzamy w imieniu Katowic. Zawsze z dużą ciekawością i aprobatą podchodzimy do tego typu pomysłów i wspieramy artystów, którzy mają pomysł na to, jak uatrakcyjnić przestrzeń, w której żyjemy. W naszych zasobach można znaleźć więcej kamienic i bloków, które stały się podkładem dla prawdziwych dzieł sztuki, a jako KZGM angażujemy się i pomagamy również, w miarę naszych możliwości, w innych inicjatywach, na przykład studentom katowickiej „filmówki” – tłumaczy Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

To nie jest pierwszy ciekawy mural w Załężu

To nie pierwszy obraz, który ozdobił ścianę budynku przy Gliwickiej 58. Wcześniej miłośnicy sztuki ulicznej mogli tu obserwować m.in. pracę „Kobiety wiedzą co robią” z uwiecznionym wizerunkiem dr Jolanty Wadowskiej-Król, słynnej „Doktórki od familoków”, która prowadziła badania dzieci z Szopienic, Burowca i Dąbrówki Małej pod kątem narażenia na ołowicę. Mural poświęcony lekarce stworzył Andrzej Wieteszka. Załęże ma też kilka innych ciekawych murali.

Więcej o nich:

Mural maxburgers katowice 04

Może Cię zainteresować:

Katowice. Nowy mural oczyszczający powietrze przy... fast-foodzie. Jest po śląsku

Autor: Katarzyna Pachelska

22/05/2023

Nowe bloki tysiaclecie katowice medusa

Może Cię zainteresować:

Tak mają wyglądać nowe wysokie bloki na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach, w sąsiedztwie słynnych "kukurydz"

Autor: Katarzyna Pachelska

14/09/2023

Zaleze katowice mieszkanie brokat 03

Może Cię zainteresować:

Mieszkanie. Na parterze kamienicy. W najgorszej dzielnicy Katowic. One zrobiły z tego perełkę

Autor: Katarzyna Pachelska

31/07/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon