Katowice. Nowy mural oczyszczający powietrze przy... fast-foodzie. Jest po śląsku

"Tyn mural ôczyszczo luft" - głosi napis na nowym katowickim muralu. Powstał on z prywatnej inicjatywy firmy ze Szwecji, która w Polsce prowadzi sieć restauracji typu fast-food. Znajduje się na ścianie kamienicy tuż przy lokalu.

Nowy mural w Katowicach ma czarno-biało-czerwone barwy, tak jak logo sieci MAX Premium Burgers. Powstał na ścianie kamienicy tuż przy katowickiej restauracji, pierwszej w mieście pod tym szyldem.

Nowy, antysmogowy, mural w Katowicach

Katowicki MAX Burgers został otwarty 14 grudnia 2022 roku. To był czwarty lokal tej szwedzkiej sieci w woj. śląskim, po Świętochłowicach, Tychach i Jastrzębiu-Zdroju. Znajduje się przy Rondzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na skrzyżowaniu Armii Krajowej z ul. Kościuszki w dzielnicy Piotrowice.

W trakcie otwarcia lokalu szwedzka sieć obiecywała, że wkrótce obok restauracji pojawi się mural oczyszczający powietrze. I dotrzymała słowa. Wielkie malowidło świetnie widać z Ronda WOŚP. Nie dość, że został namalowany farbami pochłaniającymi dwutlenek węgla z powietrza, to ma napisy w języku śląskim (m.in. "Witejcie, Katowice" (opracowało je Ponaszymu.pl - śląskie biuro językowe), i przedstawia charakterystyczne katowickie obiekty. W centrum jest restauracja MAX Premium Burgers, a wokół niej m.in. Spodek, Pomnik Powstańców Śląskich, stary dworzec PKP, nowy dworzec PKP, Zenit, kukurydze.

Takich murali w mieście jest więcej

To nie pierwszy mural oczyszczający powietrze. Podobny jest od kilku lat na ścianie biurowca ING przy Sokolskiej. Więcej: Antysmogowy mural powstał na jednym z banków w centrum Katowic. Pochłania dwutlenek węgla z powietrza Inny powstał na ścianie dworca PKP. Więcej: Na ścianie dworca PKP w Katowicach powstaje ekologiczny mural. Odsłonięcie 28 maja na finał akcji "Ubrania Pełne Mocy 2.0"

Inne ciekawe murale w Katowicach:

MAX Premium Burgers to sieć, która liczy ponad 150 restauracji w samej Szwecji, a 183 we wszystkich krajach, gdzie zatrudnia ponad 7000 pracowników. Firma jednak cały czas pozostaje biznesem rodzinnym, obecnym prezesem MAX Burgers jest Richard Bergfors, natomiast wiceprezesem jego brat Christoffer Bergfors – synowie założyciela sieci.

Ciekawostką jest fakt, że szefem kuchni jest Jonas Mårtensson, który w przeszłości związany był z renomowanymi restauracjami w Sztokholmie i Paryżu, a co najważniejsze, pracował w dla rodziny królewskiej w kuchni Szwedzkiego Domu Królewskiego, skąd trafił bezpośrednio do MAX.

Kaufland Katowice SCC 23

Może Cię zainteresować:

Niklaus Pieron wykpił Kaufland za ich "ślunskie" słowa. I Kaufland je poprawił! Zatrudnił nawet tłumacza

Autor: Katarzyna Pachelska

22/12/2022

Fabryka Park w Katowicach Pierwsza inwestycja handlowa TDJ Estate wizualizacja 3

Może Cię zainteresować:

Nowy park handlowy powstaje w Katowicach, na terenie dawnych zakładów firmy Famur

Autor: Katarzyna Pachelska

17/04/2023

Coca Cola lime po slasku

Może Cię zainteresować:

Widzicie to oko? To wielkie marki puszczają je do was. Czy reklama po śląsku naprawdę działa?

Autor: Katarzyna Pachelska

08/04/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon