Nowy sport w obiektach MOSiR-u w Katowicach. Na lodowisku Jantor odbędzie się turniej speedsofta

Katowicki MOSiR i Fundacja Taktyczna Akademia Kultury „TAK” mają nową propozycję sportu dla młodych ludzi lubiących grać w gry, też komputerowe. To speedsoft, nazywany też airsoftem. Nowa aktywność ma zachęcić ich do ruchu.

mat. pras.
MOSiR i Fundacja TAK wyciągają młodzież sprzed ekranów

Speedsoft zagości w katowickich obiektach MOSiR. Już w sobotę, 4 czerwca 2022 r., na lodowisku Jantor w Katowicach przy ul. Nałkowskiej 11 na Nikiszowcu rozpoczną się eliminacje do Mistrzostw Polski Airsoft Team Poland.

– Zauważamy niestety coraz mniejsze zainteresowanie tradycyjnymi sportami wśród młodzieży. Dzieje się to pomimo coraz lepszej bazy sportowej. Powstają nowe boiska, lodowiska, baseny, o których ludzie z pokolenia dzisiejszych 30-latków i starsi mogli za młodu tylko pomarzyć. Młodzi ludzie jednak nie garną się do sportu. Dlatego musimy poszukiwać nowych, ciekawych dla młodzieży form aktywizacji fizycznej i właśnie airsoft może być taką dyscypliną – mówi Daniel Muc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Katowicach.

Nowy dynamiczny sport drużynowy – speedsoft - może przypominać takie gry komputerowe jak "Counter Strike", co sprawia, że wpisuje się w zainteresowania najmłodszych, którzy coraz częściej wolą e-sport od sportu. W speedsofcie zawodnicy przeciwnych drużyn muszą biegać po specjalnych polach i chować się za przeszkodami, eliminując się za pomocą kulek wystrzeliwanych ze specjalnie przystosowanych wiatrówek. Sport ten jest pokrewny paintballowi.

Turniej na katowickim lodowisku Jantor

W organizowanym 4 i 5 czerwca turnieju na lodowisku Jantor zagra 15 drużyn z całej Polski. Przed turniejem wszystkie zainteresowane osoby będą mogły zapoznać się z tym sportem. Od poniedziałku do czwartku trwają dni otwarte speedsoft. 400 uczniów szkół z całej metropolii rozegra lub rozegrało już próbne mecze.

– Widzimy, że wielu młodych ludzi, którzy poznają airsoft w czasie takich dni otwartych, które właśnie organizujemy, wiąże się z dyscypliną na dłużej i często bierze później udział w ogólnopolskiej rywalizacji. Speedsoft to dyscyplina, która uczy myślenia strategicznego, szybkiego podejmowania decyzji, działania drużynowego i przede wszystkim rozwija kondycję fizyczną – mówi Piotr Kaczkowski, prezes Fundacji Taktyczna Akademia Kultury „TAK”.

W trakcie Wielkiego Finału, który ma zostać rozegrany 26 i 27 listopada 2022 r. w Ośrodku Sportowym Szopienice, poza rozgrywaną fazą pucharową Mistrzostw Polski zostanie również zorganizowany ATPTournament School Edition. Będzie to darmowy i pierwszy w Polsce speedsoftowy turniej dla młodzieży, w którym udział będą mogli wziąć uczniowie śląskich szkół średnich.

ZOBACZ TEŻ:

Katowice na przełomie lat 70. i 80. XX wieku

Może Cię zainteresować:

Katowice lat 70. XX wieku na kolorowych zdjęciach. Tak mieli widzieć nasze miasto z epoki Edwarda Gierka w ojczyźnie komunizmu

Autor: Tomasz Borówka

24/05/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon