Od 1 kwietnia 2023 znowu działa tężnia solankowa w parku na Zadolu. Koniec przerwy zimowej

Nareszcie koniec przerwy zimowej. Najstarsza katowicka tężnia solankowa obudziła się już z zimowego snu i zaprasza wszystkich chcących skorzystać z leczniczych właściwości solanki zabłockiej.

Po przerwie zimowej, od soboty 1 kwietnia, mieszkańcy Katowic mogą korzystać ze zdrowotnych właściwości tężni solankowej w parku Zadole. Jest to pierwszy tego typu obiekt w Katowicach, który został uruchomiony w 2019 roku.

Tężnia solankowa w parku Zadole powstała w ramach katowickiego Budżetu Obywatelskiego i była to jedna z pierwszych tego typu konstrukcji w naszym regionie. Powstała tu przestrzeń, z której korzystają tysiące mieszkańców Katowic i okolicznych miast. W sąsiedztwie znajduje się amfiteatr, plac zabaw oraz wybudowany niedawno basen w Zadolu co sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Obecnie w budowie są dwa kolejne obiekty wykorzystujące solankę, to fontanna w Giszowcu oraz tężnia na os. Tysiąclecia. Dzięki tym inwestycjom mieszkańcy kolejnych części miasta będą mieli bliżej do miejsc, w których będą mogli wypocząć i korzystać ze zdrowotnych właściwości solanki – dodaje prezydent.

Solanka w tężni na Zadolu pochodzi z Dębowca

Tężnia to budowla z drewna, której wnętrze jest wypełnione gałązkami tarniny. Spływająca solanka, rozbija się o nie i tworzy w ten sposób leczniczy aerozol. Pod tężnią znajduje się basen do odbioru solanki. Drewniana ażurowa konstrukcja okalająca tężnię sprawia, że stężenie dobroczynnych składników w bezpośrednim sąsiedztwie tężni jest zwiększone.

Solanka wykorzystywana na Zadolu to solanka Zabłocka pochodząca z Dębowca. W każdym roku odbywają się trzy dostawy solanki, po 40 m3. Wydobywa się ją od 1982 r. z odwiertu ,,Korona” z głęboko położonych złóż wód leczniczych – solanek jodkowych. Jest to naturalny surowiec o potwierdzonych właściwościach leczniczych przeznaczony do pielęgnacji zdrowia i urody, tradycyjnie stosowany do kąpieli i inhalacji.

Przebywanie w tężni może pomóc w leczeniu wielu chorób i schorzeń jak np.:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • schorzenia zatok i górnych dróg oddechowych,
  • alergie, nerwica wegetatywna,
  • niedoczynność tarczycy ,
  • choroby reumatyczne.

Występują także przeciwwskazania dla wdychania mgiełki solankowej przez niektóre osoby. Przed korzystaniem z dobrodziejstw tężni należy więc bezwzględnie zapoznać się z dostępnym na miejscu regulaminem.

Tężnia w parku Zadole działa od 2019 r.

Tężnia na Zadolu została zrealizowana jako projekt z budżetu obywatelskiego, który uzyskał ponad 15 tys. głosów. Założeniem projektu było wkomponowanie nowego obiektu w istniejącą przestrzeń parku. Wymiary tężni razem ze strefą inhalacyjną z ławkami to 11,6 m x 37,8 m. Po stronie południowej tężni znajduje się reprezentacyjny ogród. Niedaleko jest również strefa piknikowa oraz strefa aktywności dla seniorów. Inwestycja kosztowała blisko 2,6 mln zł.

- Tężnia to projekt unikalny w skali naszego miasta. Nie było wcześniej tego typu obiektów, ale był to pomysł trafiony, bo mieszkańcy chętnie z niej korzystają. Dlatego jesteśmy w trakcie budowy kolejnej tężni, dzięki czemu oferta rekreacji dla mieszkańców się poszerza. Ma to ogromne znaczenie dla samopoczucia oraz zdrowia osób, które odwiedzają tężnię – podsumowuje dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach Mieczysław Wołosz.

Tężnia jest czynna codziennie od 8.00 do 21.00. Korzystać z niej można bezpłatnie – tak samo jak w zeszłym roku do końca października. Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

Kolejne solankowe projekty już wkrótce na Tysiącleciu i w Giszowcu

W Katowicach budowane są także inne obiekty o podobnych funkcjach. Jesienią ma się zakończyć budowa tężni na Tysiącleciu. Jej otwarcie jest zaplanowane na 2024 rok. W otoczeniu tężni stanie 20 ławek, stoły piknikowe oraz stojaki na rowery. Nasadzone zostaną także rośliny – m.in. modrzewie, różnego rodzaju sosny oraz świerki. Powstanie również pergola - zacieniona alejka składająca się ze słupów i ułożonej na nich kratownicy, po której będzie piąć się winorośl pachnąca. Sama tężnia będzie okrągła – żelbetowa niecka na rzucie koła będzie miała średnicę ponad 16 m z wewnętrznym dziedzińcem o średnicy 6,8 m. Razem z tężnią powstanie także ogród sensoryczny. Łączny koszt obu inwestycji to prawie 2,9 mln zł.

Trwa także budowa fontanny solankowej w Giszowcu. Ta inwestycja, o wartości 519 tys. zł, zgodnie z umową, powinna się zakończyć do 30 kwietnia 2023 r. Zagospodarowany inwestycją teren zajmuje powierzchnię 987 m2, przy czym sama fontanna będzie mieć powierzchnię 21 m2. Razem z fontanną powstaną prowadzące do niej ścieżki, elementy małej architektury oraz stojaki na rowery. Zostaną także nasadzone rośliny – m.in. róże, berberysy oraz bukszpany.

Plan rojst 3 sezon katowice zadole 2

Może Cię zainteresować:

Serial Netflixa kręcono w Katowicach. Osiedle na Zadolu znowu pojawi się w serialu "Rojst"

Autor: Katarzyna Pachelska

18/03/2023

Stacja rower miejski katowice rynek 1

Może Cię zainteresować:

W Katowicach 1 kwietnia startuje sezon roweru miejskiego. To największy w regionie system wypożyczalni

Autor: Redakcja

31/03/2023

Bar Valhalla w Katowicach

Może Cię zainteresować:

W Katowicach powstał bar, w którym można rzucać... siekierami! To inspirowana kulturą wikingów Valhalla przy ul. Drzymały

Autor: Patryk Osadnik

30/03/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon