Odcinkowy pomiar prędkości na DTŚ w Katowicach. 39 nowych lokalizacji w Polsce

Jeden z 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości będzie zamontowany w Katowicach, konkretnie na Drogowej Trasie Średnicowej, czyli DW 902.

Google Maps
Drogowa Trasa Średnicowa, Katowice

Będą mierzyć prędkość w prawie 40 nowych miejscach na drogach w całej Polsce, i to nawet na autostradach.

Nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD ogłosiło przetarg na dostawę i montaż urządzeń i planuje objąć kontrolami 39 nowych lokalizacji w 13 województwach. Na zakupy wyda ponad 13 mln zł.

Urządzenia te mierzą średnią prędkość samochodów na danym odcinku. Wśród 39 nowych lokalizacji są wszystkie kategorie dróg, zaczynając od autostrad, poprzez drogi wojewódzkie i krajowe, kończąc na powiatowych.

Miejsca montażu urządzeń wskazali eksperci Instytutu Transportu Samochodowego.

– Analiza objęła wszystkie drogi publiczne, uwzględniając przy tym liczbę osób rannych i zabitych oraz miejsca szczególnie niebezpieczne, gdzie te urządzenia – poprawiające bezpieczeństwo – powinny być zainstalowane w pierwszej kolejności – powiedział dziennik.pl Mikołaj Krupiński z ITS.

W województwie śląskim pojawią się 4 nowe odcinkowe pomiary prędkości. Wśród nich jeden na Drogowej Trasie Średnicowej w Katowicach, na alei braci Renców 28, czyli tuż przed Auchan, jadąc od strony centrum Katowic.

Pozostałe planowane odcinkowe pomiary prędkości w woj. śląskim:

Jankowice / ŚwierklanyJankowice (Nowa) - Świerklany (Plebiscytowa)W929
GliwiceAl. Jana Nowaka JeziorańskiegoK88
ZabrzeAl. Jana Nowaka JeziorańskiegoK88


Najwięcej odcinkowych pomiarów prędkości – 5 pojawi się na terenie województwa łódzkiego i podkarpackiego, po 4 w województwie lubuskim, mazowieckim i śląskim, 3 w województwach kujawsko-pomorskim i dolnośląskim, po 2 na Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce, w województwie zachodniopomorskim oraz pomorskim, 1 na terenie województwa opolskiego.

Planowane odcinkowe pomiary prędkości na autostradach:

A1:

  • w województwie łódzkim - miejscowości Pomorzany / Bociany
  • w woj. kujawsko-pomorskim - A1 Węzeł Nowy Ciechocinek - MOP Kałęczynek
  • w woj. pomorskim - A1 Peplin-Swarożyn

A2:

  • w woj. wielkopolskim - A2 Konin, MOP Leonia / Kuny do PPO Żdżary

A4:

  • w woj. małopolskim - A4 Węzeł Balice - Węzeł Rudno
  • w woj. dolnośląskim - A4 Kostomłoty - Kąty Wrocławskie

Wykonawca musi dostarczyć i zainstalować, po uzyskaniu wszystkich zezwoleń i wykonaniu niezbędnych prac budowlanych, 39 systemów OPP dostosowanych do specyfiki danego odcinka drogi.

Funkcjonalności urządzeń muszą zapewnić m.in. możliwość rejestracji naruszeń na co najmniej trzech pasach ruchu niezależnie od tego, po którym pasie porusza się mierzony pojazd.

Systemy muszą wykonywać pomiary bez przerwy, również w trudnych warunkach pogodowych, rejestrować prędkość pojazdów co najmniej od 30 do 220 km/h, identyfikować rodzaj pojazdu, wykonywać wysokiej jakości zdjęcia bez względu na porę dnia. Wyłoniony w przetargu wykonawca, od dnia podpisania umowy, będzie miał 70 tygodni na montaż urządzeń.

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym dysponuje dziś 30 odcinkowymi pomiarami prędkości. W ciągu pierwszych 10 miesięcy 2021 roku zarejestrowały one blisko 600 tys. przypadków przekroczenia przez kierujących obowiązujących ograniczeń prędkości.

Polecamy jeszcze do przeczytania:

Jarmark Bożonarodzeniowy 2021 w Katowicach. Co i za ile można tu zjeść i czego się napić

Pogrzeb Kamila Durczoka. Dziennikarz został pochowany na Kostuchnie w Katowicach

Zmarł Andrzej Urny, gitarzysta Perfectu i Dżemu, Muzyk pochodził ze Śląska

„Warszawa była tylko miejscem pracy. Kochał Śląsk”. Kamila Durczoka wspomina Witold Pustułka

Gangster z Niemiec wpadł w Katowicach. Był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon