Ostatnie dni głosowania na zadania z katowickiego budżetu obywatelskiego. Nie spóźnijcie się!

Do piątku 23 września 2022 roku trwa głosowanie w IX edycji Budżetu Obywatelskiego. Warto wziąć w nim udział i mieć wpływ na to, co powstanie w mieście w przyszłych latach.

Katowiczanie właśnie decydują, które z zadań zgłoszonych do IX edycji Budżetu Obywatelskiego zostaną przeznaczone do realizacji. Do wyboru jest 230 projektów lokalnych i 29 ogólnomiejskich. Tegoroczne głosowanie trwa do piątku, 23 września 2022 r. i podobnie jak w ostatnich latach, odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, a głos oddać mogą wszyscy katowiczanie, bez względu na wiek.

- To już dziewiąte głosowanie mieszkańców na zadania zgłoszone do katowickiego budżetu obywatelskiego. Co roku kilkadziesiąt tysięcy katowiczan decyduje o projektach poprawiających ich jakość życia. Już ponad 22 tys. osób zagłosowało w tegorocznej edycji. Zachęcam, by nie tracić swojej szansy, oddać głos i mieć realny wpływ na swoją społeczność lokalną i najbliższe otoczenie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W dziewiątej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach mieszkańcy zgłosili w sumie 323 wnioski, spośród, których do głosowania dopuszczonych zostało ponad 80%. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 259 zadań - 29 z nich to projekty ogólnomiejskie, a 230 to zadania o charakterze lokalnym.

Najwięcej projektów w dzielnicach mają do dyspozycji mieszkańcy:

  • Ligoty-Panewnik (17),
  • Bogucic (16)
  • osiedla Tysiąclecia (15).

Z kolei w dzielnicach Piotrowice-Ochojec, Wełnowiec-Józefowiec i Śródmieście wszystkie ze zgłoszonych projektów przeszły pozytywną weryfikację formalną oraz merytoryczną i podlegają głosowaniu mieszkańców.

Już ponad 22 tysięcy osób zagłosowało

W pierwszych dziesięciu dniach głosowania udział wzięło 22 356 mieszkańców. Częściej głosują kobiety – 58% dotychczas oddanych głosów. Najwięcej osób zagłosowało z dzielnicy Ligota-Panewniki (2 053).

Na tym etapie najwyższa frekwencja jest w dzielnicach:

  • Dąbrówka Mała (16,20%),
  • Załęże (11,98%)
  • Załęska Hałda – Brynów cz. zachodnia (11,83%).

Frekwencja w dzielnicach jest o tyle istotna, że z niewykorzystanych środków po głosowaniu zostaną przyznane „nagrody za frekwencję”. W ubiegłym roku mieszkańcy Podlesia wywalczyli dla swojej dzielnicy dodatkowe 21 tys. zł, które zostały doliczone do puli tej dzielnicy w tegorocznej edycji.

- Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej, jednakże przez dwa tygodnie głosowania w dniach i godzinach pracy urzędu chętni mieszkańcy mogą zagłosować również w Punkcie Konsultacyjnym, który mieści się przy Rynku 13, w pokoju 205 – mówi Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej. – W tym miejscu wszystkie osoby, które mieszkają w Katowicach, ale nie posiadają nr PESEL bądź zameldowania w Katowicach, mogą zostać dopisane do rejestru osób uprawnionych do udziału w głosowaniu i oddać swój głos – dodaje naczelnik.

Można głosować też w Stacjonarnym Punkcie Głosowania

Ponadto, dla osób które nie mają dostępu do internetu lub obawiają się głosować elektronicznie, podobnie jak w ubiegłym roku pracownicy urzędu odwiedzają każdą z dzielnic, zachęcając mieszkańców do oddania głosu na projekty i pomagając tym, którzy potrzebują wsparcia w głosowaniu.

Aby zagłosować w Stacjonarnym Punkcie Głosowania należy mieć ze sobą dokument tożsamości, a w przypadku osób poniżej 18 roku życia legitymację szkolną lub inny dokument potwierdzający posiadanie numeru PESEL. Pracownicy urzędu uprawnieni do pomocy podczas głosowania w tych punktach będą posiadali urzędowe identyfikatory. Stacjonarne Punkty Głosowania działają od poniedziałku 19 września do czwartku 22 września w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskim Domu Kultury „Południe" w Zarzeczu. Harmonogram ich działania dostępny jest pod linkiem: https://bit.ly/3BvFlvo.

Każdy mieszkaniec dysponuje trzema głosami na zadania ogólnomiejskie i trzema głosami na zadania lokalne. Należy jednak pamiętać, że głosować można wyłącznie raz. Jeżeli ktoś odda swoje głosy tylko na zadania z jednej kategorii, np. na projekty ogólnomiejskie, nie oddając głosów na żaden projekt lokalny, to po potwierdzeniu oddania swoich głosów SMS-kodem, nie będzie mógł już uzupełnić głosowania.

Informacje dotyczące głosowania oraz wykaz projektów dostępne są na stronie Budżetu Obywatelskiego w Katowicach – https://bit.ly/3R1Z1N7.

Natomiast samo głosowanie możliwe jest pod linkiem: https://boglosujemy.katowice.eu/.

Lotnisko w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach: koniec z postojami przy terminalu C. „Pozostaje bardzo długa, ponad 200-metrowa, strefa przed terminalami A i B”

Autor: Magda Sincewicz

19/09/2022

Strefa Kultury

Może Cię zainteresować:

Od dzisiaj koniec darmowego parkowania w Strefie Kultury. Parkingi przy MCK, NOSPR i Muzeum Śląskim płatne od 19 września. Ile zapłacimy za godzinę?

Autor: Magda Sincewicz

19/09/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon