Ostatnie dni głosowania na zadania z katowickiego budżetu obywatelskiego. Nie spóźnijcie się!

Do piątku 23 września 2022 roku trwa głosowanie w IX edycji Budżetu Obywatelskiego. Warto wziąć w nim udział i mieć wpływ na to, co powstanie w mieście w przyszłych latach.

Katowiczanie właśnie decydują, które z zadań zgłoszonych do IX edycji Budżetu Obywatelskiego zostaną przeznaczone do realizacji. Do wyboru jest 230 projektów lokalnych i 29 ogólnomiejskich. Tegoroczne głosowanie trwa do piątku, 23 września 2022 r. i podobnie jak w ostatnich latach, odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, a głos oddać mogą wszyscy katowiczanie, bez względu na wiek.

- To już dziewiąte głosowanie mieszkańców na zadania zgłoszone do katowickiego budżetu obywatelskiego. Co roku kilkadziesiąt tysięcy katowiczan decyduje o projektach poprawiających ich jakość życia. Już ponad 22 tys. osób zagłosowało w tegorocznej edycji. Zachęcam, by nie tracić swojej szansy, oddać głos i mieć realny wpływ na swoją społeczność lokalną i najbliższe otoczenie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W dziewiątej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach mieszkańcy zgłosili w sumie 323 wnioski, spośród, których do głosowania dopuszczonych zostało ponad 80%. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 259 zadań - 29 z nich to projekty ogólnomiejskie, a 230 to zadania o charakterze lokalnym.

Najwięcej projektów w dzielnicach mają do dyspozycji mieszkańcy:

  • Ligoty-Panewnik (17),
  • Bogucic (16)
  • osiedla Tysiąclecia (15).

Z kolei w dzielnicach Piotrowice-Ochojec, Wełnowiec-Józefowiec i Śródmieście wszystkie ze zgłoszonych projektów przeszły pozytywną weryfikację formalną oraz merytoryczną i podlegają głosowaniu mieszkańców.

Już ponad 22 tysięcy osób zagłosowało

W pierwszych dziesięciu dniach głosowania udział wzięło 22 356 mieszkańców. Częściej głosują kobiety – 58% dotychczas oddanych głosów. Najwięcej osób zagłosowało z dzielnicy Ligota-Panewniki (2 053).

Na tym etapie najwyższa frekwencja jest w dzielnicach:

  • Dąbrówka Mała (16,20%),
  • Załęże (11,98%)
  • Załęska Hałda – Brynów cz. zachodnia (11,83%).

Frekwencja w dzielnicach jest o tyle istotna, że z niewykorzystanych środków po głosowaniu zostaną przyznane „nagrody za frekwencję”. W ubiegłym roku mieszkańcy Podlesia wywalczyli dla swojej dzielnicy dodatkowe 21 tys. zł, które zostały doliczone do puli tej dzielnicy w tegorocznej edycji.

- Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej, jednakże przez dwa tygodnie głosowania w dniach i godzinach pracy urzędu chętni mieszkańcy mogą zagłosować również w Punkcie Konsultacyjnym, który mieści się przy Rynku 13, w pokoju 205 – mówi Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej. – W tym miejscu wszystkie osoby, które mieszkają w Katowicach, ale nie posiadają nr PESEL bądź zameldowania w Katowicach, mogą zostać dopisane do rejestru osób uprawnionych do udziału w głosowaniu i oddać swój głos – dodaje naczelnik.

Można głosować też w Stacjonarnym Punkcie Głosowania

Ponadto, dla osób które nie mają dostępu do internetu lub obawiają się głosować elektronicznie, podobnie jak w ubiegłym roku pracownicy urzędu odwiedzają każdą z dzielnic, zachęcając mieszkańców do oddania głosu na projekty i pomagając tym, którzy potrzebują wsparcia w głosowaniu.

Aby zagłosować w Stacjonarnym Punkcie Głosowania należy mieć ze sobą dokument tożsamości, a w przypadku osób poniżej 18 roku życia legitymację szkolną lub inny dokument potwierdzający posiadanie numeru PESEL. Pracownicy urzędu uprawnieni do pomocy podczas głosowania w tych punktach będą posiadali urzędowe identyfikatory. Stacjonarne Punkty Głosowania działają od poniedziałku 19 września do czwartku 22 września w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskim Domu Kultury „Południe" w Zarzeczu. Harmonogram ich działania dostępny jest pod linkiem: https://bit.ly/3BvFlvo.

Każdy mieszkaniec dysponuje trzema głosami na zadania ogólnomiejskie i trzema głosami na zadania lokalne. Należy jednak pamiętać, że głosować można wyłącznie raz. Jeżeli ktoś odda swoje głosy tylko na zadania z jednej kategorii, np. na projekty ogólnomiejskie, nie oddając głosów na żaden projekt lokalny, to po potwierdzeniu oddania swoich głosów SMS-kodem, nie będzie mógł już uzupełnić głosowania.

Informacje dotyczące głosowania oraz wykaz projektów dostępne są na stronie Budżetu Obywatelskiego w Katowicach – https://bit.ly/3R1Z1N7.

Natomiast samo głosowanie możliwe jest pod linkiem: https://boglosujemy.katowice.eu/.

Lotnisko w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach: koniec z postojami przy terminalu C. „Pozostaje bardzo długa, ponad 200-metrowa, strefa przed terminalami A i B”

Autor: Magda Sincewicz

19/09/2022

Strefa Kultury

Może Cię zainteresować:

Od dzisiaj koniec darmowego parkowania w Strefie Kultury. Parkingi przy MCK, NOSPR i Muzeum Śląskim płatne od 19 września. Ile zapłacimy za godzinę?

Autor: Magda Sincewicz

19/09/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Staw Kozubek

Staw Kozubek zmieni się w przyjemne miejsce rekreacji

Budżet Obywatelski Katowice

Budżet Obywatelski 2022. Są już wyniki. 148 projektów

Udogodnienia dla rowerzystów również zgłaszane są do BO

Ruszyło głosowanie na zadania z budżetu obywatelskiego

Budżet Obywatelski

Budżet Obywatelski Katowice 2022. Zakończono weryfikację

BO Psi wybieg na Koszutce

Katowicki Budżet Obywatelski 2022. Nabór wniosków od 19.04

Plac zabaw na Osiedlu Paderewskiego fot Radosław Kaźmierczak

Ósma edycja Budżetu Obywatelskiego rozstrzygnięta

Teznia solankowa kato

Budżet Obywatelski Katowice 2021. Rusza ósma...