Ostatnie prace w parku w dolinie Ślepiotki w Katowicach. Wkrótce nowy park w dzielnicy Piotrowice-Ochojec będzie gotowy

Kończą się prace nad zagospodarowaniem doliny rzeki Ślepiotki w dzielnicy Piotrowice-Ochojec. Dolina rozciąga się między ul. Jankego a osiedlem Zadole. Ta urokliwa część miasta do tej pory była zaniedbana. Teraz zmieni się w miejsce relaksu.

W dolinie rzeki Ślepiotki trwają ostatnie prace związane z budową parku. Po oddaniu go do użytku, mieszkańcy odwiedzający to miejsce będą mogli wykorzystywać nowopowstałą przestrzeń do spacerów czy spędzania czasu ze swoimi pupilami.

Park w dolinie rzeki Ślepiotki w Katowicach prawie gotowy

Realizacja inwestycji w infrastrukturę parków jest częścią umowy z mieszkańcami, którą prezydent Marcin Krupa zawarł w 2018 r. Obszar doliny zajmuje powierzchnię ponad 30 tys. m2. Znajduje się on w dzielnicy Piotrowice-Ochojec, przy ul. gen. Jankego. Umowa na przebudowę parku została podpisana w lutym 2023 r. a na jej realizację przekazano ponad 10 mln zł. Prace przy budowie tego parku zakończą się wiosną 2024 r.

Po wykonaniu wszystkich prac przestrzeń parku doliny rzeki Ślepiotki zostanie wzbogacona o:

  • ciągi piesze,
  • plac zabaw,
  • wybieg dla psów,
  • ogród społeczny.

Nie zabraknie też altany parkowej, ścieżek edukacyjnych czy miejsca piknikowego. Właśnie zakończył się montaż schodów i placu zabaw. Obecnie trwają prace brukarskie, a w najbliższym czasie wykonawca zakończy układanie nawierzchni asfaltowej oraz dwóch kładek nad rzeką.

– W parku przy rzece Ślepiotka zaprojektowaliśmy trasy dla pieszych, które biegną po śladzie, którym zazwyczaj odwiedzający to miejsce się poruszali. Wskazuje nam to bardzo wyraźnie, jak mieszkańcy lubią korzystać z tego miejsca, a my chcemy im to ułatwić i uatrakcyjnić tę przestrzeń. W miejscach, gdzie trasa biegnie nad rzeką Ślepiotką, będą kładki. Oprócz tego park będzie miał także walor edukacyjny – znajdą się w nim tablice z informacjami o Ślepiotce, występujących tu gatunkach roślin, a także mapa terenu – podsumowuje Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Dzieci będą miały swoje miejsce w parku

Po rewitalizacji coś dla siebie zyskają również najmłodsi goście parku. Znajdą się tu ciekawe budowle wykonane z bardzo wytrzymałego drewna – robinii akacjowej, które jest odporne na działanie warunków atmosferycznych. Wśród urządzeń, których montaż już się zakończył, można wymienić 3-metrowy domek ze zjeżdżalnią czy dwa ok. 2-metrowe domki. Dzieci będą mogły przeżyć również pirackie przygody dzięki statkowi, do którego będzie można wejść po schodkach. Wyposażony będzie on w żagle, lunetę do obserwacji okolicy oraz zjeżdżalnię. Całkowita wysokość budowli wyniesie 4 metry. Nie ma jednak powodu do obaw – najwyższym punktem są maszty, miejsce do zabaw znajduje się niżej.

Na miejscu postawione zostaną również klasyczne urządzenia, jak np. okrągła karuzela, huśtawka ważka, podwójna huśtawka z wiszącymi siedziskami. Zamontowana zostanie także tyrolka, na której możliwe będzie przebycie trasy o długości ponad 20 m.

Miejsce do zabaw z pupilem

Na rewitalizacji parku zyskają również zwierzęta. Pojawi się tu specjalne miejsce, gdzie psy będą mogły wyszaleć się na świeżym powietrzu. W wybiegu dla psów zostaną zamieszczone m.in. drewniane bale czy kamienne głazy do wskakiwania i zeskakiwania, które mogą być pomocne przy tresurze zwierząt. Wybieg o powierzchni 300 m2 będzie posiadał wejście ze śluzami oraz 2 ławki.

Odpoczynek wśród zieleni

Park będzie miał leśno-łąkowy charakter. Prace związane z zielenią mają na celu jej pielęgnację i zasadzenie nowej roślinności, która stanowi uzupełnienie istniejącej. Dzięki temu park będzie atrakcyjny wizualnie przy zachowaniu różnorodności biologicznej. Zasadzono 49 nowych drzew – m.in.

  • grab pospolity,
  • dąb szypułkowy,
  • wierzba biała,
  • lipa drobnolistna.

Nie zabraknie również krzewów: leszczyny, bzu czarnego czy róży polnej. W trakcie sadzenia jest również ponad 80 tys. sztuk bylin, cebul i traw ozdobnych.

W parku nie zabraknie także mebli parkowych, jak ławki i stoły. Na odnowionym terenie zamontowanych zostanie łącznie 69 ławek. Natomiast nieopodal łąki powstaje miejsce piknikowe składające się z kamiennego okręgu i 12 pniaków do siedzenia. Pod altaną piknikową zostaną ustawione stoły wykonane w nietypowej formie – z drewnianych bali różnej długości. Bezpieczeństwo na całym terenie zapewni monitoring i nowe oświetlenie składające się z 56 lamp parkowych.

– Dolina rzeki Ślepiotki to jedno z miejsc chętnie odwiedzanych przez mieszkańców okolicznych dzielnic. Tworzymy miejsce w którym każdy, kto będzie chciał spędzić czas na świeżym powietrzu znajdzie coś dla siebie. Zamontowano już część urządzeń dla najmłodszych i dobiegają końca prace związane z montażem kładek nad rzeką – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.Powstanie parku w dolinie Ślepiotki to jeden z elementów budowy bądź rewitalizacji czterech parków w Katowicach. Nowe lub odnowione miejsca rekreacji pojawią się także przy ul. Wantuły, przy ul. Leopolda i w Wełnowcu. Rewitalizowany jest także teren nad Stawem Kajakowym w Dolinie Trzech Stawów. Łączny koszt tych prac to ponad 40,6 mln zł – dodaje prezydent.

Galeria katowicka

Może Cię zainteresować:

Galeria Katowicka z nowym systemem parkingowym. Nie trzeba będzie pobierać biletu. System rozpozna tablice rejestracyjne

Autor: Katarzyna Pachelska

23/02/2024

Spin place katowice bankowa 08 blank architekci

Może Cię zainteresować:

Nowe miejsce w Katowicach: spinPLACE to centrum kreatywności i coworkingu Uniwersytetu Śląskiego

Autor: Katarzyna Pachelska

23/02/2024

Zielony budzet katowice 01

Może Cię zainteresować:

Startuje 5. edycja Zielonego Budżetu w Katowicach. W sumie 3 miliony złotych do zagospodarowania

Autor: Redakcja

23/02/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon