Otwarto punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy w Katowicach

W województwie śląskim otwarto pierwszy punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy - Z uwagi na zbrodniczy atak Władimira Putina na Ukrainę musimy zagwarantować bezpieczeństwo i pomoc dla wszystkich tych, którzy tego potrzebują - mówi wojewoda Jarosław Wieczorek.

GOV
Uchodźcy z Ukrainy na przejściu granicznym

Pierwszy punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy, którzy uciekają przed agresją Rosji, otwarto w poniedziałek, 28 lutego, w siedzibie Caritas Archidiecezji Katowickiej przy ul. Wita Stwosza 20 w Katowicach.

- To miejsce, gdzie obywatele Ukrainy będą zarejestrować swój pobyt w Polsce. Dostaną możliwość wytchnienia, zjedzenia posiłku, wsparcia psychologa czy pomocy medycznej - wyjaśnia wojewoda Jarosław Wieczorek.

Wcześniej Śląski Urząd Wojewódzki otworzył na dworcu PKP w Katowicach punkt informacyjno doradczy.

- Z uwagi na zbrodniczy atak Władimira Putina na Ukrainę musimy zagwarantować bezpieczeństwo i pomoc dla wszystkich tych, którzy tego potrzebują (…) Chcemy im zapewnić wszystko, co niezbędne, aby mogli przejść przez te traumatyczne okoliczności - podkreślił wojewoda.

ZOBACZ TAKŻE:

To jeszcze nie koniec, ponieważ trwają prace nad utworzeniem kolejnych punktów recepcyjnych w województwie śląskim.

Pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy

Na terenie całego województwa śląskiego uruchomiono do tej pory 400 miejsc w szpitalach i uzdrowiskach dla uchodźców z Ukrainy. 150 to miejsca szpitalne, a 250 to miejsca w uzdrowiskach, gdzie potrzebujący będą kierowani w zależności od stanu zdrowia.

- Przypominam, że uchodźcy mają zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną. Zarówno na poziomie lekarza rodzinnego, jak i na poziomie badań laboratoryjnych i na poziomie hospitalizacji - podkreśla Jarosław Wieczorek.

Obywatelom Ukrainy wystarczy paszport, aby otrzymali niezbędną pomoc.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon