Katowice: W szkołach rozpoczęła się zbiórka darów dla mieszkańców Ukrainy

Od początku rosyjskiej inwazji i napływu ukraińskiej ludności do Polski, w naszym kraju ruszyło mnóstwo zbiórek na rzecz Ukraińców uciekających przed wojną. W poniedziałek, 28 lutego zbiórki darów ruszyły również w katowickich szkołach.

Katowice dla Ukrainy. W szkołach ruszyła zbiórka darów

Katowicki magistrat poinformował dzisiaj, że do wszystkich szkół w mieście można przynosić artykuły najbardziej potrzebne mieszkańcom Ukrainy, którzy uciekając przed wojną znaleźli schronienie na Śląsku.

Zbierane rzeczy zostały podzielone na pięć grup:

  • odzież i okrycia,
  • środki higieniczne i czystości,
  • żywność,
  • podstawowe środki medyczne,
  • inne.

Katowicki urząd zapewnia, że powyższa lista powstała w porozumieniu ze stroną ukraińską oraz wojewodą i znajdują się na niej artykuły zaspokajające najważniejsze potrzeby, takie jak: odzież, koce termoizolacyjne, karimaty foliowe, materace, zapasy żywności (woda, żywność typu instant – do szybkiego przyrządzenia, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, konserwy, makaron, błyskawiczne płatki śniadaniowe), zapałki, baterie, zapalniczki, świece i apteczki.

- Ważne, aby były to rzeczy znajdujące się na liście, nowe i oryginalnie zapakowane – to ułatwi ich transport. Dary można przynosić w godzinach 8:00-19:00 - poinformował katowicki magistrat.

Zbiórki dla Ukraińców w różnych punktach w mieście

Nieprzerwanie trwa też zbiórka produktów higienicznych w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach na rynku. W tygodniu punkt będzie otwarty w godzinach 9:00-17:00. Działa on także w weekendy: w sobotę w godzinach 9:00-17:00, a w niedzielę w godzinach 9:00-13:00. W przypadku dużego zainteresowania godziny otwarcia centrum zostaną wydłużone.

ZOBACZ TAKŻE:

Katowiczanie masowo zaangażowali się w pomoc uchodźcom ze wschodu. Według danych magistratu, już ponad 600 zgłoszeń znalazło się w bazie wsparcia "Katowice dla Ukrainy". Znajdziemy tam ogłoszenia różnego typu, poczynając od ofert wynajmu mieszkań, zapewnienia pomocy medycznej czy też po prostu zorganizowania czasu dla ukraińskich dzieci. Zgłoszeń nieustannie przybywa.

Cały czas działa również numer +48 539 696 888. Na specjalnie utworzony przez miasto adres mailowy ukraina@katowice.eu, tylko w ciągu weekendu wpłynęło ponad 50 wiadomości. Zarówno pod wskazanym numerem telefonu, jak i pod podanym adresem e-mailowym, można uzyskiwać informacje dotyczące potrzebnego wsparcia, np. dowiedzieć się gdzie przygotowane zostały miejsca noclegowe.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon