Owce koszą trawę w Katowicach. Proszę się nie śmiać, to inicjatywa ekologiczna

Zamiast ciężkich, głośnych i zatruwających powietrze spalinami kosiarek - łąkę w Katowicach Brynowie koszą... owce. Te zwierzęta jako ekologiczne kosiarki sprawdziły się już w Gliwicach, więc teraz czas na Katowice.

Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej zdecydował się przetestować ekologiczny sposób koszenia trawy i "zatrudnić" do pomocy zwierzęta. Owce już działają na terenie o powierzchni 1 tys. m2 w dzielnicy Brynów.

Najpierw owce "kosiarze" pojawiły się w Gliwicach, a teraz w Katowicach

Z pomysłem koszenia trawy z pomocą owiec do Zakładu Zieleni Miejskiej zwrócił się pewien śląski hodowca owiec, który już wykonuje podobne usługi m.in. w Gliwicach.

O owcach w Gliwicach przeczytasz tu: Owce kameruńskie znów pojawiły się na jednym z osiedli w Gliwicach. Działają jak ekologiczne kosiarki

Zaproponował podobne rozwiązanie w Katowicach. Dyrekcja ZZM zdecydowała, że warto spróbować wykorzystać taki ekologiczny sposób koszenia.

W ramach testów ok. 35 owiec kaukaskich odmiany bezmlecznej rozpoczęło dzisiaj, 3 października 2023 r., swoją pracę. Zwierzęta mają się zająć terenem o powierzchni ok. 1 tys. m2 znajdującym się w dzielnicy Brynów. Jak długo to potrwa? Nie ustalono jednoznacznego terminu. Owce otrzymały „umowę o dzieło” – czyli skończą pracę, jak skoszą wskazany teren. Co do pensji – pracują jedynie za pożywienie, czyli trawę, którą zjedzą podczas wykonywania zadań.

Owce zamiast kosiarek – dlaczego to dobry pomysł?

Zakład Zieleni Miejskiej tłumaczy, że dzięki takiemu koszeniu nie są produkowane spaliny. Dodatkowo owce – wypasając się na powierzonym terenie – nawożą go oraz użyźniają, co pozwala również na zmniejszeniu zużycia gotowych środków do nawożenia. Taki sposób koszenia trawy może przynieść ekologiczne korzyści, ale także odczuwalne natychmiast oszczędności.

- Pomysł na początku wydał mi się szalony – jak to owce zamiast kosiarek? Ale jak zacząłem się tym interesować i czytać, że podobne rozwiązania już gdzieś funkcjonowały, to pomyślałem – czemu nie? Warto spróbować. Zanieczyszczenie powietrza to poważny problem, a dodatkowo kosiarki są hałaśliwe. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić ten ekologiczny sposób – po zakończonym eksperymencie podsumujemy go, przeliczymy i zastanowimy się, czy nie warto chociaż w części wprowadzić tego typu „koszenia” na stałe – podsumowuje akcję Mieczysław Wołosz z Zakładu Zieleni Miejskiej.
Tramwaj Katowice Chorzowska

Może Cię zainteresować:

Będą pomiary hałasu na torowiskach w Katowicach. Tramwaje Śląskie miały skargi

Autor: Michał Wroński

02/10/2023

Zielony Budżet miasta Katowice fot ZZM Katowice

Może Cię zainteresować:

Zielony Budżet Miasta Katowice. Rekordowe wyniki czwartej edycji. 3 mln zł na inwestycje

Autor: Redakcja

29/09/2023

Mural wodecki katowice 03

Może Cię zainteresować:

4-gwiazdkowy hotel powstaje przy Mariackiej. Epickie balkony, mural z Wodeckim, piętra górnicze i hutnicze, steampunkowy pub

Autor: Katarzyna Pachelska

22/09/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon