Pierwszy przewijak dla dorosłych w Katowicach jest w Galerii Katowickiej. Brawo za tę inicjatywę!

W toalecie w Galerii Katowickiej znajduje się pierwsza w Katowicach komfortka - czyli przewijak dla osób dorosłych.

Około 150 tys. dorosłych, niesamodzielnych osób w Polsce zmuszonych jest z powodu niepełnosprawności, choroby, wieku do korzystania z pieluchomajtek. Poza swoim miejscem zamieszkania w asyście opiekunów, asystentów, dokonują zmiany pieluch w niehigienicznych i urągających godności warunkach: na podłogach publicznych toalet, na ławkach, w parkach, w samochodach, na trawnikach. Chcąc uniknąć takich sytuacji ograniczają przyjmowanie płynów lub po prostu pozostają w swoich domach.

Akcja Przewijamy Polskę

Dlatego powołano do życia akcję Przewijamy Polskę. Ma ona na celu zorganizowanie sieci miejsc, publicznych toalet, które dzięki wyposażeniu w kozetki, leżanki, podnośniki umożliwią dokonywanie czynności pielęgnacyjno-toaletowych w komfortowych warunkach, które nie uwłaczają ludzkiej godności.

- Brak przewijaków dla tej grupy osób to ich dyskryminacja i odebranie godności w sytuacjach intymnych! To traumatyzujące przeżycia dla tych osób, ale także dla ich opiekunów. Nasza inicjatywa ma na celu spowodowanie montażu przewijaków dla dorosłych osób na terenie całej Polski, w każdym mieście, dzielnicy, przy basenach, może i w toaletach na stacjach paliw i w sieciach popularnych restauracji i hipermarketów - mówią przedstawiciele akcji Przewijamy Polskę

Przewijak dla dorosłych w Galerii Katowickiej

Ostatnio pierwsze takie miejsce, zwane komfortką, otwarto w Katowicach, konkretnie w Galerii Katowickiej, w pomieszczeniu toalety dla osób z niepełnosprawnościami, na II piętrze obok sklepu Reserved Kids. Stało się to możliwe dzięki staraniom Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych w Katowicach.

Gdzie jeszcze, Waszym zdaniem, powinny powstać w Katowicach takie miejsca?

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon