Piotr Uszok Honorowym Obywatelem Katowic. Laudację wygłosił Jerzy Buzek

Były prezydent miasta Piotr Uszok otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Katowic. - Porządek, systematyczność i pracowitość to cechy charakteryzujące Piotra Uszoka. To również cechy opisujące śląską tradycję patriotyczną. Ten patriotyzm wyraża się w trosce o swoje miasto i region - powiedział Jerzy Buzek.

W poniedziałek, 12 września, odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Katowice - pierwsza w pełni stacjonarna od dwóch i pół roku, kiedy obrady przeniesiono do sieci z powodu COVID-19. Radni nie zebrali się w stali sesyjnej, tylko w gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, gdzie wyróżnili osoby i instytucje zasłużone dla miasta.

Piotr Uszok Honorowym Obywatelem Katowic

Tytuł Honorowego Obywatela Katowic przyznano Piotrowi Uszokowi, który był prezydentem miasta w latach 1998-2014. Najpierw ustanowionym pośrednio przez Radę Miasta Katowice, a później trzykrotnie wybieranym przez mieszkańców.

- Porządek, systematyczność i pracowitość to cechy charakteryzujące Piotra Uszoka. To również cechy opisujące śląską tradycję patriotyczną. Ten patriotyzm wyraża się w trosce o swoje miasto i region, co znalazło odzwierciedlenie np. w zabiegach o utworzenie jednej z największych w Europie specjalnej strefy ekonomicznej. To również umiejętność wykorzystywania szans - tak, jak wtedy gdy po reformie samorządowej Katowice stały się jednocześnie gminą i powiatem. Jednak jedną z największych zasług jest to, że właśnie dzięki Piotrowi Uszokowi zaczęła się dokonywać wizerunkowa przemiana Katowic! - powiedział w laudacji europoseł Jerzy Buzek.

List z gratulacjami dla Piotra Uszoka przysłał m.in. były prezydent Bronisław Komorowski.

- Dzisiejszy dzień jest dla mnie dniem wyjątkowym. Nie byłoby to możliwe bez współpracującej ze mną kadry kierowniczej Urzędu Miasta Katowice, jego pracowników oraz zaufania radnych. Jesteśmy w gmachu NOSPR-u, więc myślę, że uzasadniona będzie alegoria, że choć ja byłem dyrygentem, to wy wszyscy byliście muzykami tworzącymi orkiestrę, a to właśnie orkiestra decyduje o jakości wykonania koncertu. Z radością obserwuję jak kultura i nauka zmieniają oblicze naszej małej ojczyzny - podziękował Piotr Uszok.

Tytułem „Zasłużony dla Miasta Katowice” nagrodzeni zostali:

  • prof. Aniela Korzon,
  • Radio Katowice,
  • Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon