Podpisano umowy na realizację czterech nowych parków w Katowicach. Poczekamy na nie do wiosny 2024 r.

Nowe parki w Katowicach mają powstać na terenie Wełnowca, Kostuchny, Ochojca oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej. Zrewitalizowany będzie również teren przy stawie kajakowym w katowickiej Dolinie Trzech Stawów. Podpisano już umowy z wykonawcami.

Właśnie zostały podpisane umowy z wykonawcami na cztery parki. Zielone przestrzenie pojawią się na terenie Wełnowca, Kostuchny, Ochojca oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej. Ponadto zrewitalizowany będzie teren przy stawie kajakowym w katowickiej Dolinie Trzech Stawów.

3 lutego 2023 r. z wykonawcami, którzy zostali wybrani w wyniku rozstrzygniętego w listopadzie postępowania przetargowego, podpisano umowy na budowę czterech parków.

- Dzięki nowym parkom mieszkańcy zyskają miejsca do rekreacji i odpoczynku praktycznie za progiem własnych domów. Parki będą zlokalizowane w kilku dzielnicach – zrewitalizowany i rozbudowany będzie park na Wełnowcu, zrewitalizowany zostanie park w dolinie rzeki Ślepiotki oraz teren przy Stawie Kajakowym w Katowickim Parku Leśnym, wykonane zostaną także parki przy ul. Wantuły oraz przy ul. Leopolda/ul. LeRonda. Umowy na realizację pięciu zadań zostały podpisane z dwoma firmami, a koszt pac w sumie to ponad 40,6 mln zł – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Park w Kostuchnie z placem zabaw dla dzieci i punktem widokowym

Park przy ul. Wantuły wykona firma Garden Designers z Lublina. Koszt prac to ponad 5,4 mln zł. Obejmą one teren o powierzchni prawie 34 tys. m2. Znajdzie się tam

 • strefa zabawy i rekreacji dla dzieci,
 • miejsce rekreacji sportowej,
 • punkt widokowo-obserwacyjny,
 • strefy zieleni ozdobnej z łąkami kwietnymi, łąką trawiastą i zielenią,
 • strefa ekologiczna o mniejszym zapotrzebowaniu na utrzymanie i pielęgnację, która wpisuje się w ideę adaptacji do zmian klimatu.

Park w Wełnowcu będzie zrewitalizowany za 13 milionów złotych

Park w Wełnowcu znajduje się pomiędzy ulicami

 • Cisową,
 • Owocową,
 • Cedrową.

Jego rewitalizacji dokona firma ABG Grzegorz Oleksa z Chorzowa, a jej koszt to ponad 13 mln zł.

Zakres prac obejmuje m.in.

 • zagospodarowanie terenu i jego uporządkowanie,
 • przebudowę i remont istniejącej sieci komunikacyjnej – w tym wykonanie ścieżek pod rolkostradę czy toru dla rowerzystów typu pump track.

Dotychczasowa brama wejściowa zostanie odnowiona. Istniejący tam plac zabaw zostanie usunięty, a w jego miejscu pojawi się strefa aktywności fizycznej z nowymi urządzeniami. Na terenie parku znajdzie się także strefa relaksu z hamakami oraz miejscami do grillowania, a także wybieg dla psów. Dodatkowo powstanie punkt widokowy na park i miejsce do zjeżdżania na sankach. Oprócz tego park będzie miał walor edukacyjny – powstanie w nim strefa edukacyjno-przyrodnicza z tablicami, grami edukacyjnymi oraz domkami dla owadów oraz ogród deszczowy z nasadzeniami roślin wodolubnych. Będzie tam można prowadzić lekcje plenerowe.

Park na pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej

Także teren przy ul. Leopolda i ul. LeRonda zostanie zagospodarowany i uporządkowany. Prace te zostaną zrealizowane również przez firmę ABG Grzegorz Oleksa z Chorzowa, a ich koszt to ponad 7,9 mln zł. Na tym terenie powstanie między innymi plac zabaw i strefa edukacyjna dla dzieci.

Znajdą się tam również

 • zielony labirynt,
 • ogród sensoryczny z elementami edukacyjnymi,
 • zielony tunel,
 • polany i łąki kwietne,
 • strefa edukacji ekologicznej,
 • strefa widokowa.

Ochojec i park w dolinie rzeki Ślepiotki

Dolina rzeki Ślepiotka zlokalizowana jest na odcinku od ul. Gen. Zygmunta Waltera-Jankego w stronę ul. Kościuszki. Jego obszar to ok. 3 ha. W ramach zadania wykonawca wybuduje

 • ciągi piesze,
 • place zabaw,
 • park dla psów,
 • ogród społeczny.

Będzie także ścieżka edukacyjna. Prace zostaną zrealizowane przez firmę Garden Designers z Lublina, a ich koszt to ponad 10 mln zł.

Prace również w Katowickim Parku Leśnym

Prace obejmą również przebudowę północnej części widowni i sceny kręgu tanecznego znajdującego się w Katowickim Parku Leśnym. Pojawią się tam nawierzchnie dla pieszych oraz elementy małej architektury. Koszt prac to ponad 4,3 mln zł, a zrealizuje je Garden Designers z Lublina.

- Wszystkie zadania mają zostać ukończone wiosną przyszłego roku. Wykonawcy mogą już przystępować do rozpoczęcia prac – podsumowuje stan projektu Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.
Cholonek

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Rokita: Postawmy w Katowicach pomnik Cholonka. Może być symbolem zupełnie niczego

Autor: Zbigniew Rokita

03/02/2023

Pieniądze

Może Cię zainteresować:

Katowice. Po olbrzymią gotówkę z Biura Rzeczy Znalezionych zgłosiło się kilku "właścicieli"

Autor: Katarzyna Pachelska

01/02/2023

Kontrole Straży Miejskiej, Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice chwalą się najlepszą jakością powietrza od dekady. Wskaźnik PM10 niższy prawie o 50 proc.

Autor: Redakcja

31/01/2023

Garaże Katowice

Może Cię zainteresować:

Ceny garażów w Katowicach wystrzeliły w kosmos. ILE za zwykłego Karlika?? Kilkadziesiąt tysięcy?!

Autor: Katarzyna Pachelska

31/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon