Policjanci będą 22 marca uważniej niż zwykle patrolować przejścia dla pieszych. Zapowiadają brak taryfy ulgowej dla łamiących prawo

Policjanci ze śląskich garnizonów zapowiedzieli na dzisiaj, środę 22 marca 2023 r., akcję dotyczącą bezpieczeństwa pieszych i innych niechronionych uczestników ruchu drogowego. W okolicach przejść dla pieszych można spodziewać się większej liczby patroli niż zwykle.

Policja Śląska
Policja przejscie dla pieszych

Dzisiaj, w środę 22 marca 2023 r., w całym województwie śląskim policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego (NURD).

Jak tłumaczą stróże prawa, podstawą dzisiejszych działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i innych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz zagrożeni kontaktem z nim.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, to także

  • rowerzyści,
  • kierujący hulajnogami elektrycznymi,
  • kierujący urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch.

W środę większym niż zwykle nadzorem zostaną objęte odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, gdzie ryzyko powstania wypadku jest największe.

W całym województwie śląskim policjanci drogówki, wyposażeni we wszelki dostępny sprzęt do rejestracji wykroczeń, przeprowadzą działania, w których zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych.

Należą do nich przede wszystkim:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu,
  • omijanie pojazdu, który zatrzymał się aby przepuścić pieszego,
  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi.

Do akcji włączeni zostaną również policjanci innych pionów i funkcjonariusze straży gminnych oraz miejskich.

Nadzorem objęte zostaną miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych np. przejścia przez ruchliwe jezdnie, w tym przede wszystkim te, na których dochodziło już w przeszłości do potrąceń. Policjanci zapowiadają, że nie będzie można liczyć na taryfę ulgową, a wszyscy lekceważący przepisy, zostaną ukarani z całą mocą przepisów.

- Warto przypomnieć, że uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania - zwracają uwagę śląscy policjanci. - Pomimo tego, że dotyczą one wszystkich, to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi, którzy w wypadku z samochodem zawsze przegrywają - dodają.

Do głównych „grzechów” pieszych należą:

  • nieostrożne wejście na jezdnię,
  • przechodzenie przez jezdnię przy czerwonym świetle,
  • wtargnięciu zza pojazdu,
  • rozproszenie uwagi.

Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów, upewniając się, czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Kierujący pojazdem natomiast, widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych powinien - zgodnie z przepisami - zmniejszyć prędkość, zwiększając jednocześnie swoją uwagę.

Wypadek Katowice Podlesianka

Może Cię zainteresować:

Artur Rojek autem staranował ogrodzenie i wjechał na boisko piłkarskie w Katowicach. Okazało się, że pomylił biegi

Autor: Katarzyna Pachelska

18/03/2023

Platnacja konopi wodzislaw 4

Może Cię zainteresować:

Zdolny ogrodnik zatrzymany przez katowickich policjantów. Wyhodował niezłe krzaki konopi indyjskich

Autor: Katarzyna Pachelska

16/03/2023

Zatrzymany mezczyzna katowice foodtruck 1

Może Cię zainteresować:

Uciekał przed policją, ukrył się... pod foodtruckiem na katowickim Rynku. Okazało się, że zwiewał nie bez powodu

Autor: Redakcja

16/03/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon