Basen Zadole. Trwają ostatnie odbiory. Obiekt ma zostać otwarty jesienią 2022

"Trzeci bliźniak" działających już od dwóch lat basenów krytych Burowiec i Brynów, czyli Basen Zadole, ma w końcu zostać otwarty. Trwają ostatnie prace i odbiory.

Basen Zadole, tak jak Brynów i Burowiec, miał być zbudowany do 2020 roku. Jednak perypetie z wykonawcą sprawiły, że wciąż nie jest gotowy. Jest jednak dobra wiadomość - basen w Parku Zadole, przy ulicy Wczasowej, na pograniczu Ligoty i Piotrowic, ma zostać otwarty jesienią 2022 roku.

W ostatnim z planowanych basenów trwają właśnie ostatnie szlify i odbiory. Miasto planuje by obiekt został otwarty na początku jesieni i wszystko wskazuje na to, że tak się stanie.

Dwa lata później, ale za to ze strefą zewnętrzną, dostępną w ciepłe miesiące

Basen na Zadolu będzie bardzo podobny do istniejących już basenów z Brynowa i Burowca, będzie dysponował jednak czymś czego obie działające już pływalnie nie mają: wykorzystywaną w ciepłe miesiące strefą zewnętrzną. Goście basenu będą mogli wychodzić na znajdujący się obok basenu ogród i tam zażywać słonecznych kąpieli na leżakach i ręcznikach. Poza strefą relaksu w ogrodzie do projektu basenu na Zadolu wprowadzono dodatkowo poprawki mające jeszcze bardziej usprawnić jego funkcjonowanie. Jak przekonują pracownicy basenów, to wynik analiz funkcjonowania obu istniejących już obiektów.

- Jesteśmy właśnie na ostatniej prostej i robimy wszystko, by uruchomić basen w zakładanym terminie. Prace budowlane mają się zakończyć pod koniec sierpnia. Obecnie trwają ostatnie prace rozruchowe wewnątrz i na zewnątrz obiektu. W dalszym etapie nastąpią odbiory budowlane i przekazanie basenu Katowickim Wodociągom – mówi Tomasz Szpyrka, dyrektor Katowickich Basenów.

Udostępnienie obiektu mieszkańcom zaplanowane jest na jesień. Wartość robót budowlanych szacowana jest obecnie na kwotę 32,5 mln zł.

Kłopoty z budową Basenu Zadole

Z inwestycją na południu Katowic są problemy prawie od początku. Budowa miała się zacząć w sierpniu 2017 r., ale tak się nie stało. Rozpoczęła się jesienią. Dwa lata później, ze względu na opóźnienia w budowie, miasto Katowice zerwało umowę z Przedsiębiorstwem Remontowo-Budowlanym Erbud z Rybnika. Przetarg na dokończenie budowy ogłoszono w lutym 2020 r., ale umowę z firmą Dombud, która wygrała przetarg, podpisano dopiero we wrześniu 2020 r. (inne przedsiębiorstwo odwołało się od wyników postępowania przetargowego). Zgodnie z umową, Dombud miał 19,5 miesiąca na dokończenie budowy basenu. Wtedy prezydent Katowic, Marcin Krupa, obiecywał, że nowy basen będzie gotowy przed wakacjami 2022 roku.

Okazało się to terminem niemożliwym do dotrzymania.

- W związku z koniecznością przeprowadzenia procedury odbiorowej inwestycji oraz wyposażenia obiektu przewidywany termin oddania basenu do użytku mieszkańców szacowany jest na III kwartał 2022 r. - informował nas w październiku 2021 r. Michał Mendala z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Katowicach

Jak widać, jesienny termin zostanie finalnym w przypadku epopei pt. Basen Zadole.

ZOBACZ TEŻ:

Katowickie baseny

Może Cię zainteresować:

To rekord! Prawie 55 tys. osób skorzystało z krytych basenów Burowiec i Brynów w lipcu 2022 roku

Autor: Katarzyna Pachelska

17/08/2022

Spodek

Może Cię zainteresować:

Piknik Siatkarski na katowickim Rynku i inne atrakcje z okazji Mistrzostw Świata

Autor: Katarzyna Pachelska

12/08/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon