„Psia grypa” w Katowicach. Policjanci zaczynają tracić cierpliwość

Zaczęło się w Jastrzębiu-Zdroju, a następnie rozprzestrzeniło na Gliwice i Katowice. Policjanci z tych miast biorą masowe zwolnienia lekarskie, wysyłając tym samym sygnał rządzącym o swoim niezadowoleniu z braku podwyżek.

Policjant kontrola

Pierwszym krokiem protestujących policjantów było zaniechanie wystawiania mandatów. Zamiast ich wypisywania, funkcjonariusze ograniczyli się do pouczeń osób, które popełniały wykroczenia. W akcję wstrzemięźliwości mandatowej włączyli się mundurowi z Katowic, Sosnowca, Zabrza, Gliwic, Bielska-Białej i Jastrzębia Zdroju.

W tym ostatnim mieście wprowadzono krok drugi protestu – gromadne zgłaszanie zwolnień lekarskich. W środę (15 września) w oddziale referatu patrolowego w Jastrzębiu-Zdroju nie było ani jednego zagrafikowanego policjanta. Braki uzupełniano funkcjonariuszami z innych pionów.

"Psia grypa" w Katowicach

„Psia grypa” dotarła właśnie do komisariatów w Katowicach i Gliwicach. Absencji spowodowanej „chorobą” ma być coraz więcej. Powód? Niedotrzymanie ustaleń MSWiA z 2018 roku dotyczących podwyżek oraz niezadowalające propozycje obozu rządzącego przedstawione podczas ostatnich negocjacji obu stron.

13 września podczas spotkania wiceministra Macieja Wąsika z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy służb mundurowych MSWiA miało dojść do przełomu. Została przedstawiona propozycja dotycząca nowej ustawy modernizacyjnej, której budżet – na cztery lata - wyniesie 10 miliardów 30 milionów złotych.

Strona rządowa zaproponowała, aby w 2022 r. w pierwszym roku obowiązywania nowej ustawy, wzmocnić motywacyjny system uposażeń w służbach mundurowych średnio o 200 zł na etat (217 złotych z nagrodą roczną). Do tego wzrostu uposażenia funkcjonariusze mogą doliczyć średnio na etat kolejne 271 złotych (z nagrodą roczną), które otrzymają od początku 2022 r. w ramach waloryzacji płac w sferze budżetowej. Oznacza to, że zgodnie z propozycją rządową od 1 stycznia 2022 r. średnie uposażenie funkcjonariusza służb mundurowych MSWiA wzrośnie – wraz z nagrodą roczną - o 488 złotych – informowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Przedstawione propozycje nie spełniają oczekiwań policjantów. Ani wysokość podwyżek, ani tym bardziej nieuregulowana kwestia ich waloryzacji. Funkcjonariusze wciąż żądają również wypełniania postanowień porozumienia z listopada 2018 roku. Protest mundurowych ma trwać nadal i przybierać na sile.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon