Rady Dzielnic podpowiedzą, gdzie zamontować fotopułapki w Katowicach

Katowicka straż miejska rozstawi na terenie miasta kolejnych dziewięć fotopułapek. Ich lokalizacje mają zostać ustalane przy współpracy z Radami Dzielnic, które pomogą w wyznaczaniu miejsc szczególnie narażonych na nielegalne podrzucanie odpadów.

fot. Grzegorz Krajewski / UM Katowice
Sprzatanie terenow zielonych w Katowicach

Fotopułapki wykorzystywane są przez katowicką straż miejską od roku 2019. Od tamtego czasu urządzenia te instalowano rotacyjnie w 70 punktach miasta. Dzięki nim przeprowadzono ok. 900 kontroli i obserwacji, a 61 osób ukarano mandatami na łączną kwotę 22,5 tys. zł za wykroczenia polegające głównie na zanieczyszczaniu i zaśmiecaniu przestrzeni miejskich, lasów, poboczy dróg oraz terenów w pobliżu kompleksów garażowych i ogrodów działkowych.

W tym roku Zespół ds. Ochrony Środowiska Straży Miejskiej pięciokrotnie montował fotopułapkę, z czego trzy razy w miejscach, gdzie dochodziło do porzucania śmieci (Ligota, Szopienice, Załęże), natomiast w dwóch przypadkach było to związane z dewastacją mienia publicznego (Zarzecze oraz Katowicki Park Leśny).

Fotopułapki w Katowicach

Obecnie katowiccy Strażnicy Miejscy mają do dyspozycji już 17 fotopułapek, w tym 9 nowych zakupionych właśnie dzięki realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego. Ich lokalizacje mają zostać ustalane przy współpracy z Radami Dzielnic, które pomogą straży miejskiej w wyznaczaniu miejsc szczególnie narażonych na nielegalne podrzucanie odpadów.

- Od lat jesteśmy zaangażowani w to, aby naszą dzielnicę utrzymać w porządku. Organizowaliśmy wiele akcji polegających na sprzątaniu dzielnicy. Z doświadczenia wiemy, że ten efekt utrzymuje się kilka tygodni, a następnie ponownie pojawiają się w tych miejscach śmieci. To są zazwyczaj tereny na uboczu, czasem miejskie podwórka. Dokładnie o tych lokalizacjach myśleliśmy, gdy usłyszeliśmy o pomyśle na wykorzystanie fotopułapek. Mamy nadzieję, że urządzenia pomogą w złapaniu tych, którzy dopuszczają się tego procederu a sama akcja zadziała także ku przestrodze – mówi Joanna Janiak, wiceprzewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy nr 7 Załęże.

Straz miejska katowice 1jpg

Może Cię zainteresować:

Specjalne patrole straży miejskiej krążą po Katowicach. Wspomaga je operator inteligentnego monitoringu

Autor: Katarzyna Pachelska

04/04/2023

Tylna mariacka wiata smieci

Może Cię zainteresować:

Koniec z katowickim Palermo. Na Tylnej Mariackiej powstanie zabudowany zespół pojemników na odpady

Autor: Katarzyna Pachelska

06/10/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon