Rozpoczęła się rewitalizacja skweru przy ul. Ordona w Katowicach. Pojawi się tu nowa zieleń, zostaną zainstalowane ławki parkowe i lampy solarne

W Koszutce - pomiędzy blokami przy ulicy Ordona - rozpoczęła się zielona inwestycja, dzięki której spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu będzie dużo przyjemniejsze. Teren o powierzchni prawie 1 500 m2 zostanie zrewitalizowany – dosadzone zostaną drzewa, krzewy i pnącza, pojawią się także ławki parkowe oraz lampy solarne.

Rozpoczęła się rewitalizacja skweru przy ul. Ordona w dzielnicy Koszutka w Katowicach.

- W Katowicach podejmujemy szereg działań mających na celu wprowadzanie dodatkowej zieleni w przestrzeń miasta. Mało kto pamięta, że ul. Dworcowa jeszcze kilka lat temu była ogromnym parkingiem. Dzisiaj mamy deptak z restauracjami, fontanną i drzewami. Mieszkańcy przyzwyczaili się też do nowego, bardziej zielonego oblicza al. Korfantego, a na ul. Warszawskiej dobiegają końca prace związane z jej przebudową. Zwracamy także uwagę, by zieleń pojawiała się w dzielnicach, blisko domów naszych mieszkańców. Kolejnym przykładem takiej inwestycji jest modernizowany skwer przy ul. Ordona. Mieszkańcy Koszutki zyskają kolejne miejsce do wypoczynku – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zieloną inwestycję na ulicy Ordona podzielono na 2 etapy

Rozpoczęte prace dotyczą skweru przy ul. Ordona 10A-16A. To teren miejski, którym zarządza Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Inwestycja została podzielona na dwa etapy. W pierwszym z nich wykonany zostanie chodnik z krawężnikami, a także ławki parkowe, by można było przysiąść i zrelaksować się wśród zieleni. By bezpiecznie spędzać tam czas również po zmroku, zamontowane zostaną latarnie parkowe. Co ważne, zdecydowano się na rozwiązanie bardziej ekologiczne, czyli wykorzystujące energię słoneczną. Ten etap ma zostać zakończony z początkiem listopada.

- W drugim etapie inwestycji wykonawca ma skupić się na zieleni. Prace rozpoczną się od wymiany warstwy urodzajnej ziemi. Potem odbędzie się rekultywacja istniejących trawników, a ponadto zostaną wykonane nasadzenia drzew, krzewów i pnączy. Zakres prac obejmuje także istniejącą roślinność. Drzewa i krzewy zostaną poddane przycinaniu pielęgnacyjnemu – tłumaczy Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Realizacja tego etapu powinna potrwać do początku grudnia. Wartość całej inwestycji to prawie 350 tys. zł.

Zielone działania

KZGM zarządza przede wszystkim budynkami, ale to nie jedyne obowiązki miejskiego zakładu. Dba on również o przestrzeń otaczającą obiekty mieszkalne. Tereny obsadzone roślinnością poprawiają estetykę okolicy i mają ogromne znaczenie dla środowiska, m.in. stając się domem dla owadów i zwierząt oraz wspomagając retencję wody. Dlatego konsekwentnie realizowane są inwestycje, polegające na rekultywacji istniejących zieleńców czy wykonywaniu nowych nasadzeń. To zarówno zadania własne KZGM, jak również wspieranie lokalnych inicjatyw mieszkańców.

Wśród takich działań wymienić można wymienić trwającą od 2020 roku akcję „Łapiemy deszczówkę”. W ramach tego projektu w różnych lokalizacjach montowane są pojemniki podpięte do rynien, w których w czasie opadów atmosferycznych zbierana jest woda. W czasie suchych dni wykorzystuje się ją do podlewania zieleni – robią to zarówno pracownicy miejskich służb, jak i sami mieszkańcy. Do tej pory przy budynkach znajdujących się w zasobie KZGM i Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego zamontowano ponad 150 zbiorników o łącznej pojemności ponad 45 tysięcy litrów.

Zniszczenia dziki katowice 04

Może Cię zainteresować:

Dziki buszują jak dzikie po Parku Kościuszki. "Codziennie naprawiamy szkody wyrządzone przez te zwierzęta" - mówią pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej

Autor: Katarzyna Pachelska

23/08/2023

Wybieg dla psow dolina trzech stawow katowice

Może Cię zainteresować:

Na Kokocińcu powstanie nowy wybieg dla psów. Psi Park będzie zrealizowany z Budżetu Obywatelskiego

Autor: Redakcja

22/08/2023

Lacznik osrodek katowice 02

Może Cię zainteresować:

Nowa inwestycja w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w katowickim Giszowcu

Autor: Katarzyna Pachelska

21/08/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon