Sklep Żabka powstaje w zabytkowym budynku Domu Powstańca Śląskiego w Katowicach. Ma biały, a nie zielony szyld

Już mieliśmy się zachwycić odnowionym modernistycznym budynkiem Domu Powstańca Śląskiego przy ulicy Matejki 3 w Katowicach, gdy miny nam zrzedły na widok tego, co zaczęło się zagnieżdżać w pawilonie przy Domu Powstańca, stanowiącym część całego kompleksu. Żabka?! No nie, kolejna? I to w zabytkowej budowli, tak ważnej dla historii Katowic?

Żabki rozpleniły się po Katowicach. Sklepów z zielonym logo jest w mieście ponad 130. Ostatnio została otwarta trzecia Żabka na nie tak przecież długiej, ulicy 3 Maja, w miejscu sklepu obuwniczego ARA.

Kolejna Żabka w Katowicach, tym razem w zabytkowym kompleksie Domu Powstańca

Niedawno pisaliśmy też o Żabce, która wykurzyła z lokalu restaurację działającą od 12 lat: Katowice. Przez 12 lat była tu restauracja. Teraz w tym miejscu powstaje Żabka. Która to już w Katowicach?

Teraz okazuje się, że kolejny sklep z płazem w nazwie powstaje w zabytkowym kompleksie Domu Powstańca Śląskiego przy ul. Matejki, konkretnie w parterowym pawilonie na rogu Matejki i Sądowej. Dom Powstańca przeszedł ostatnio gruntowny remont, zyskał nową - beżowo-brązową - elewację. Wypiękniał, bo ostatnio nie wyglądał za dobrze. Wyremontował go nowy właściciel - firma Radan z branży nieruchomości pod nadzorem konserwatora zabytków, bo obiekt w 2014 r. został wpisany do rejestru zabytków.

Żabka, która powstaje w pawilonie kompleksu Domu Powstańca Śląskiego, musiała - jak widać - dostosować się do zaleceń konserwatora i zrezygnować z krzykliwego zielonego logo. Zamiast tego - napis "Żabka" nad drzwiami jest biały, a inne logo - biało-czarne. W środku pawilonu trwają przygotowania do otwarcia sklepu. Nie jest on jeszcze czynny.

Modernistyczny budynek, ważny też dla historii miasta

Dom Powstańca Śląskiego, jak czytamy na stronie zabytek.pl, "jest obiektem wyróżniającym się na tle pozostałej architektury międzywojennej Katowic". Został on zaprojektowany przez jednego z czołowych architektów tego okresu, Zbigniewa Rzepeckiego (1901-1973). Ponadto budynek wykazuje się wartościami artystycznymi i nierozerwalnie łączy się z historią miasta".

Prace nad budową siedziby Związki Powstańców Śląskich w Katowicach zaczęły się w 1936 r. Obiekt został częściowo otwarty 15 listopada 1938 r. Wtedy oddano do użytku kino „Zorza”. 1 kwietnia 1939 r. została otwarta w przyziemiu restauracja „Piwnica Śląska”, której wnętrze inspirowane było regionalnymi motywami ludowymi. 2 maja 1939 r. odbyło się poświęcenie Domu Powstańca. Do wybuchu II wojny światowej budynek był placówką kulturalną i wizytówką Związku Powstańców Śląskich. Istotne wydarzenie miało miejsce we wrześniu 1939 r. Wówczas w tym miejscu obrońcy Katowic najdłużej stawiali opór zajmującym miasto oddziałom Wehrmachtu. W latach okupacji budynek był siedzibą NSDAP i przeszedł szereg prac remontowych i adaptacyjnych. W budynku wciąż funkcjonował kinoteatr „Gloria-Palast”. Po wojnie budynek przeszedł na własność Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Dodatkowo przy południowej elewacji sali kinowej dostawiono dobudówkę. W 2002 r. kino Zorza zostało zamknięte. W Domu Powstańca działał też klub muzyczny Pomarańcza.

Katowice 1993 rok 14

Może Cię zainteresować:

Katowice, rok 1993. 30 lat temu, a jakby inny świat. Zobaczcie niepublikowane zdjęcia ze szwajcarskiego archiwum

Autor: Katarzyna Pachelska

15/02/2023

Plac wolnosci katowice cokol

Może Cię zainteresować:

Plac Wolności w Katowicach jak Trafalgar Square. Do tej idei dołączyła katowicka Koalicja Obywatelska

Autor: Katarzyna Pachelska

14/02/2023

STS Katowice

Może Cię zainteresować:

Bukmacher przykrywa gigantycznymi reklamami budynki w Katowicach. Uchwała krajobrazowa potrzebna na już

Autor: Patryk Osadnik

13/02/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon