Strefa Płatnego Parkowania w Katowicach po nowemu. Będą w sumie 2 strefy: zwykła i śródmiejska. Stawki opłat są znane

Dzisiaj zaprezentowano nowe zasady parkowania w śródmieściu Katowic i w przyległych do niego dzielnicach. Nowe zasady będą przyjęte, jeśli Rada Miasta uchwali odpowiednią uchwałę.

Katarzyna Pachelska
Parkometr katowice strefa po nowemu

Pod koniec grudnia 2023 r. lub na początku 2024 roku nowe Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania (ŚSPP) i Strefa Płatnego Parkowania (SPP) w Katowicach mają być wdrożone. Strefa będzie rozszerzona - m.in. o część Koszutki, Zawodzia i Osiedla Paderewskiego, a w ścisłym centrum będą obowiązywać inne zasady.

Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania (na niebiesko) ma obejmować obszar między ulicami Jagiellońską, Kopernika, Matejki, Goeppert-Mayer, Grundmanna, Mickiewicza, al. Korfantego, al. Roździeńskiego, Bankowa, Francuska do Jagiellońskiej.

Dzisiaj, 23 maja, prezydent Marcin Krupa skierował projekt uchwały o nowych strefach do Rady Miasta Katowice.

- Badania pokazały, że kierowcy parkują w centrum Katowic zwykle ponad 3 godziny, a wskaźnik zajętości parkingów wyniósł ponad 90 proc. - mówi Bogusław Lowak, naczelnik Wydziału Transportu w Urzędzie Miasta Katowice. - W 2021 roku przeprowadziliśmy szerokie badania ankietowe. Były też analizy przeprowadzone przez specjalistów z Politechniki Śląskiej. Wynikiem tych działań są propozycje strefy parkowania po nowemu - dodaje Lowak.

"Dzisiaj miejsca parkingowe w centrum miasta są obsadzane za długo, nie ma rotacji"

- Cele mamy dwa. Po pierwsze musimy w bardziej zrównoważony kształtować politykę transportową. W godzinach szczytu by zaparkować, trzeba się najeździć. Miejsca parkingowe w śródmieściu są wykorzystywane za długo. Chcemy też podnieść jakość życia mieszkańców śródmieścia - mówi Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic. - Strefa Płatnego Parkowania to nie jest instrument do zarabiania pieniędzy przez miasto. Chcemy, by centrum miasta za 2-3 lata wyglądało inaczej, z żyjącą strefą gastronomiczną. Polityka parkingowa to element większej całości. Wraz ze zmianami w SPP centra przesiadkowe powinny zagrać. System ITS to kolejny element tej polityki, będzie dawał prymat transportowi publicznemu i będzie pokazywał wolne miejsce parkingowe - dodaje Sobula.

Będzie wprowadzona Parkingowa Karta Mieszkańca stref i Parkingowa Karta Przedsiębiorcy

Wprowadzenie Parkingowej Karty Mieszkańca - na 1 pojazd samochodowy, właściciel samochodu lub posiadający inny tytuł do samochodu. Osoby zameldowane na pobyt stały w strefie.

Nie będzie już przydziałów na dwie sąsiadujące ulice. Zasada - kto mieszka w SPP, może parkować w całej SPP. I analogicznie - kto mieszka w ŚSPP, może parkować w całej ŚPP.

Będzie wprowadzona też Parkingowa Karta Przedsiębiorcy dla tych osób, które mają firmy w obszarze objętym strefami płatnego parkowania.

Opłata za postój dla posiadaczy Karty Mieszkańca:

SPP

10 zł za miesiąc

25 zł na kwartał

ŚSPP

20 zł za miesiąc

50 zł na kwartał

Opłaty za postój dla posiadaczy Parkingowej Karty Przedsiębiorcy:

jedna opłata na obie strefy - 900 zł na miesiąc

Abonament na parkowanie w strefach dla mieszkańców Katowic

Abonament - każdy, kto mieszka poza strefą może go wykupić gdy ma meldunek stały w Katowicach lub wykaże się płatnością podatku PIT w Katowicach. Wtedy parkuje na preferencyjnych warunkach w jednej z wybranych stref. Jeśli ktoś wykupił abonament na ŚSPP, może parkować w ŚSPP i SPP, na odwrót - nie

Abonamenty:

SPP

na miesiąc 200 zł,

na kwartał 500 zł

ŚSPP

na miesiąc 300 zł,

na kwartał 750 zł

Opłaty parkingowe dla zwykłych kierowców, bez Karty Mieszkańca, Przedsiębiorcy i abonamentu

Strefa Płatnego Parkowania

do 30 min - 2 zł

1 h - 4 zł

2 h - 4,80 zł,

3 h - 5,6 zł,

kolejne - 4 zł

Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania

3 zł - za 30 minut

6 zł - bazowa kwota za godzinę

1 h - 6 zł

2 h - 7,2 zł

3 h - 8,4 zł,

kolejne - 6 zł

Nowe, dłuższe godziny płatnego parkowania w Katowicach

Pon.-pt. 7.00-17.00 w Strefie Płatnego Parkowania
Pon.-sob. 7.00-17.00 w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania (z wyjątkiem sobót stanowiących dni ustawowo wolne od pracy)

Koperty będą dalej funkcjonować

Koperty - miesięczna opłata żółta koperta od godz. 7 do 17: SPP 500 zł, ŚPP - 800 zł, cała doba - odpowiednio 1000 zł, 1500 zł

- Wprowadzenie strefy w nowych miejscach nie oznacza likwidacji wielu miejsc parkingowych. Zmiana wynika z przepisów prawa, którą zdecydowaliśmy się połączyć z wdrożeniem nowych stref płatnego parkowania - mówi wiceprezydent Bogumił Sobula.

Dzisiaj w obszarze przyszłej Strefy Płatnego Parkowania jest 9155 miejsc, docelowo będzie 8043. ŚSPP - 2365 miejsc, będzie 2062.

Parkomaty - będzie można płacić gotówką i kartami oraz aplikacjami mobilnymi.

Biurowiec craft katowice 04

Może Cię zainteresować:

Katowice. Biurowiec Craft prawie gotowy. Zasłonił Silesia City Center. Może to i nawet lepiej

Autor: Katarzyna Pachelska

15/05/2023

Policja katowice kontrola

Może Cię zainteresować:

Policyjny pościg po Katowicach za kierowcą skody fabii, który przekroczył dozwoloną prędkość o 14 km/h

Autor: Katarzyna Pachelska

22/05/2023

Tesla salon libero katowice 04

Może Cię zainteresować:

Salon samochodów marki Tesla powstał w Galerii Libero w Katowicach. To drugi taki showroom w Polsce

Autor: Katarzyna Pachelska

19/05/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon