Taneczna jesień w Katowicach. Przestrzenie Sztuki po raz pierwszy dostępne dla niewidomych i słabowidzących

Audiodeskrypcja dla niewidomych, projekt integracyjny APOLLO, warsztaty taneczne dla rodziców z dziećmi, seniorów oraz warsztaty z pisania o tańcu, a także dance marketingu. Do tego pokazy spektakli, potańcówki i laboratorium twórcze – tak w największym skrócie można opisać tegoroczną edycję Przestrzeni Sztuki. Jednak to tylko mały wycinek tego, co przygotowało dla katowiczan Miasto Ogrodów, które już po raz czwarty brało udział w tym ogólnopolskim programie.

W elitarnym gronie sześciu miast na mapie Polski, to właśnie w Katowicach realizowane są Przestrzenie Sztuki Taniec, organizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od czerwca do listopada z programu skorzystało niemal 3000 mieszkańców Katowic i okolicznych miast. Każde wydarzenie było nadzorowane przez profesjonalistów i pasjonatów tej wyjątkowo artystycznej formy aktywności fizycznej, a było to 600 artystów z dziedziny tańca.

Niewidomi mogli poczuć przestrzeń

Kolejna bariera została przełamana. Po raz pierwszy w historii katowickich odsłon programu przygotowano propozycję dla osób niewidomych i słabowidzących. Spektakl „Wytańczyć Malewicza. Wystawa choreograficzna” Julii Lewandowskiej i Filipa Jaśkiewicza, będący laureatem otwartego naboru na choreografię kameralnego formatu, wziął się z inspiracji malarstwem Kazimierza Malewicza, a dokładnie jego najsłynniejszym obrazem "Czarnym kwadratem na białym tle". Dla organizatorów stał się impulsem do rozszerzenia grona odbiorców sztuki tańca poprzez stworzenie audiodeskrypcji do spektaklu.

– Przestrzenie Sztuki goszczą w Katowicach kolejny rok i doskonale uzupełniają naszą miejską ofertę dla mieszkańców. Ich wyjątkowy charakter to z jednej strony łamanie barier, z drugiej integracja społeczności – mówił prezydent Katowic dr Marcin Krupa. – Warto wspomnieć, że bardzo rzadko organizowane są spektakle dostosowane do osób, które nie mają szans zobaczyć tego, co się dzieje na deskach sceny. Dlatego tym bardziej gratuluje organizatorom – dodał.

APOLLO na dwóch kołach

Kolejnym projektem udowadniającym, że sztuka jest dla każdego, była praca nad integracyjnym projektem społecznym APOLLO, który skłonił do refleksji: Czy mężczyzna na wózku inwalidzkim może być postrzegany jako silny i męski? Gdzie leżą granice piękna i sprawności wśród mężczyzn poruszających się w sposób alternatywny, na wózkach inwalidzkich? Takie pytania zadał Tobiasz Sebastian Berg – reżyser oraz choreograf spektaklu, pierwszy polski finalista prestiżowej nagrody FEDORA Education Prize 2022 i laureat nagrody publiczności FEDORA Prizes Biennale. W warsztatach i spektaklu wzięło udział pięciu mężczyzn, sportowców-tancerzy poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz tancerze poruszający się standardową motoryką ruchu.

– W tym roku szczególną uwagę położyliśmy na poruszenie trudnych tematów, których sztuka się nie obawia. Potwierdziliśmy tezę, że taniec jest dla każdego i można z niego czerpać radość i motywację – mówi Marek Szulik, Zastępca Dyrektora Miasta Ogrodów.

Było w czym wybierać

Nie sposób wymienić wszystkiego, co zadziało się w ramach katowickiej wersji programu, które od lat są miastem słynącym ze wspierania kultury na każdym poziomie. Przestrzenie Sztuki były dostępne dla każdego. Udział był bezpłatny lub za symboliczną opłatą. Harmonogram wydarzeń przeplatały spektakle, otwarte nabory, rezydencje choreograficzne, warsztaty i projekty edukacyjne ze szkoleniami, coachingiem dla artystów czy projektami animacyjnymi i społecznymi.

Taniec dobry na wszystko

Korzystnie wpływa na zdrowie, ogólne samopoczucie oraz funkcje poznawcze u osób – nie tylko – starszych. Dzięki rytmowi, ćwiczeniom i ruchom opartym na obrazach motorycznych, przy jednoczesnym zewnętrznym skupieniu uwagi, możliwe jest uwolnienie tancerza od skutków starzenia się ciała. Taniec może przywrócić mobilność, zwinność, witalność, elastyczność, zdolność koncentracji oraz motywację. Tradycyjnie już specjalne miejsce zostało zarezerwowane dla seniorów mogących liczyć na dedykowane zajęcia „Więcej lat to więcej życia”, które były organizowane raz w tygodniu. Co więcej – w przypadku seniorów taniec odgrywa jeszcze jedną, ogromną rolę: społeczną. Dla – często – samotnych osób, jest to idealna okazja do nawiązania nowych relacji.

Od czterech lat – dzięki Przestrzeniom Sztuki – Śląsk jest coraz bardziej „roztańczony”, ponieważ zyskał miejsce, w którym może rozwijać swoje wizje i najskrytsze marzenia oraz szlifować już nabyte umiejętności. Włodarze miasta oraz samo katowickie Miasto Ogrodów wierzą, że Przestrzenie Sztuki wrócą za rok z nowymi pomysłami na poruszenie mieszkańców województwa śląskiego.

Więcej informacji o programie: https://miasto-ogrodow.eu/strona/przestrzeniesztuki2023/mid/790

Katowice Kaufland piotrowice

Może Cię zainteresować:

Otwarcie nowego marketu Kaufland w Katowicach. Dla pierwszych klientów róże, jabłka i Koło Szczęścia z nagrodami

Autor: Katarzyna Pachelska

28/11/2023

Budynek kossutha katowice tbs wizualizacja 02

Może Cię zainteresować:

Rusza nabór wniosków o najem mieszkań w nowym bloku Katowickiego TBS-u. Znane są już stawki wynajmu i partycypacji

Autor: Katarzyna Pachelska

27/11/2023

Ul Kosciuszki Lata 1912 1922 Bocznica kolejowa i Kinoteatr Rialto

Może Cię zainteresować:

Najdłuższa w mieście. Spacer ulicą Kościuszki w Katowicach od dworca kolejowego na Wzgórze Beaty i dalej

Autor: Redakcja

25/11/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon