Trwa odświeżanie akademików dla uchodźców w Katowicach. Warunki mają być godne i komfortowe

W katowickiej dzielnicy Ligota trwa modernizacja nieużywanych od trzech lat akademików Uniwersytetu Ekonomicznego. Będą tu miejsca dla uchodźców z Ukrainy.

Baza noclegowa przeznaczona dla uchodźców z Ukrainy w Katowicach cały czas się powiększa. W sumie przygotowano już ok. 500 miejsc. Trwają pracę nad tym, by uruchomić kolejne. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach uchodźcy z Ukrainy, przyjeżdżający do Katowic, znajdą schronienie w dawnych akademikach, znajdujących się przy ulicy Franciszkańskiej 8-10.

O tej inicjatywie informowaliśmy już 10 marca: W nieużywanych akademikach w Ligocie zamieszkają uchodźcy. Będzie miejsce dla 400 osób

- Zapewnienie miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy to obecnie jedno z większych wzywań, z jakim mierzą się Katowice. Dzięki dużej otwartości władz Uniwersytetu Ekonomicznego, z myślą o uchodźcach, powstanie kolejnych 400 miejsc noclegowych. Staramy się, by warunki które oferujemy, były godne i komfortowe – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Trwa pospolite ruszenie katowickich służb

Od kilku dni w obiektach znajdujących się przy ulicy Franciszkańskiej w Ligocie pracują praktycznie wszystkie spółki i zakłady miejskie, wspomagane przez wolontariuszy. Ich zadaniem jest doprowadzenie nieużywanych od 3 lat budynków do stanu pozwalającego na zasiedlenie.

– Wykorzystujemy nasze doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami. Z każdej z naszych administracji oddelegowaliśmy pracowników, którzy działają na terenie akademików. Musimy przede wszystkim zadbać o dostęp do wody i ogrzewania, ale również przeprowadzamy drobne prace remontowe, jak m.in. odmalowanie ścian – mówi Renata Fortuna z Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Nieużywane przez długi czas instalacje wodociągowe i kanalizacyjne wymagały dokładnego sprawdzenia i doprowadzenia do odpowiedniego stanu, czym zajęli się pracownicy Katowickich Wodociągów. Oprócz przepłukania i wykonania przeglądu sieci przy pomocy kamery, zbadano także jakość wody – zarówno w instalacjach doprowadzających, jak i tych znajdujących się wewnątrz budynku.

Będą tu też salki do nauki dla dzieci

Pomieszczenia w budynkach są wyposażane w niezbędne meble i urządzenia. To nie tylko przedmioty należące do akademików, ale również rzeczy przygotowane przez darczyńców.

Pracownicy KZGM pomagają we wnoszeniu mebli i urządzeń do poszczególnych pokoi czy kuchni. Sprawdzamy też stan tych przedmiotów i reperujemy te, które wymagają naprawy – tłumaczy Renata Fortuna.

O doprowadzenie do odpowiedniego stanu otoczenia budynków dbają pracownicy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach. Ich zadaniem jest przeprowadzenie podstawowych prac naprawczych, związanych z wyrównaniem przejść i chodników czy też uporządkowaniem dróg wewnętrznych. Terenem zajmuje się także Zakład Zieleni Miejskiej.

Na tym etapie prac nasze zadania polegały przede wszystkim na skoszeniu trawy, przycięciu żywopłotów i drzew, usunięciu samosiejek, ale również wyremontowaniu ławek. Dziś skupiamy się już na pracach porządkowych, a w późniejszym etapie zajmiemy się odświeżeniem drobnych elementów zewnętrznych, jak m.in. balustrady. Ponadto oddelegowaliśmy ludzi do pomocy przy pracach odbywających się w środku akademików – tłumaczy Michał Szafraniec, rzecznik prasowy Zakładu Zieleni Miejskiej.

W byłych akademikach powstanie także potrzebna infrastruktura – salki do nauki dla dzieci czy pomieszczenia sportowe. Pierwszy budynek do przyjęcia uchodźców będzie gotowy w ciągu najbliższych dni. W drugim zakres prac do wykonania jest trochę większy, więc potrwa to dłużej.

Do przyjęcia uchodźców w Katowicach zaadoptowane zostały już między innymi:

  • Camping w Dolinie Trzech Stawów,
  • hala sportowa przy ul. Józefowskiej,
  • Schronisko Młodzieżowe „Ślązaczek",
  • siedziby OSP Szopienice oraz OSP Dąbrówka Mała.

Trwają rozmowy dotyczące zaadaptowania na ten cel kolejnych obiektów.

ZOBACZ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon