W nieużywanych akademikach w Ligocie zamieszkają uchodźcy. Będzie miejsce dla 400 osób

Akademiki Uniwersytetu Ekonomicznego w Ligocie stały puste przez ostatnie trzy lata. Teraz przydadzą się jako miejsce schronienia dla uchodźców z Ukrainy. Miasto zawarło porozumienie z uczelnią.

Już z ponad 400 miejsc noclegowych przygotowanych przez Miasto Katowice korzystają Ukraińcy, którzy uciekli przed terrorem wojny. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach baza noclegowa zostanie podwojona. 9 marca 2022 r. miasto i uczelnia dokonały formalnych ustaleń w tej sprawie.

Nieużywane akademiki będą schronieniem dla uchodźców

Baza noclegowa w Katowicach, stworzona z myślą o uchodźcach z Ukrainy, na bieżąco się powiększa. Każdego dnia kolejne obiekty są przystosowywane do tego, by przyjąć uciekających z objętego wojną kraju. W tym celu zaadoptowane zostały już między innymi:

  • Camping w Dolinie Trzech Stawów,
  • hala sportowa przy ul. Józefowskiej,
  • Schronisko Młodzieżowe „Ślązaczek”,
  • siedziby OSP Szopienice oraz OSP Dąbrówka Mała.

W bazie tymczasowych miejsc jest ponad 400. Dodatkowo 270 osób zostało relokowanych do mieszkań udostępnionych przez mieszkańców Katowic. Potrzeby są jednak z dnia na dzień coraz większe, dlatego miasto porozumiało się z Uniwersytetem Ekonomicznym w sprawie bezpłatnego udostępnienia dwóch obiektów, które w najbliższych dniach zostaną przystosowane do zakwaterowania uchodźców z Ukrainy. Chodzi o dawne akademiki – Dom Studenta Sikorka i Dom Studenta Zaścianek, znajdujące się przy ulicy Franciszkańskiej 8-10 w dzielnicy Ligota.

- Sytuacja w Ukrainie jest coraz trudniejsza. Codziennie granicę przekraczają dziesiątki tysięcy osób szukających schronienia. W Katowicach jednym z priorytetowych działań jest aktualnie znalezienie dla Ukraińców miejsc noclegowych na dłuższy pobyt. Wczoraj, dzięki dużej otwartości władz Uniwersytetu Ekonomicznego udało się nam osiągnąć porozumienie w zakresie nieodpłatnego użyczenia obiektów dawnych akademików przy ul. Franciszkańskiej. Kieruję słowa podziękowania za otwartość i błyskawiczne działania na ręce Rektor prof. dr hab. inż. Celiny Olszak oraz Kanclerza Pawła Kadłubiaka. Nasze działania na terenie akademików rozpoczynamy już dzisiaj, by obiekty możliwie szybko mogły służyć uchodźcom z Ukrainy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Budynki muszą najpierw zostać odświeżone

Nim do obiektów znajdujących się przy ul. Franciszkańskiej trafią uchodźcy z Ukrainy, zostaną one odświeżone. W niektórych pokojach trzeba pomalować ściany i zmienić wykładziny. Prace będą także polegały na odnowieniu sanitariatów. Konieczne jest również uzupełnienie umeblowania. Pierwszy budynek, na około 200 osób, powinien zostać uruchomiony w ciągu kilku najbliższych dni. W drugim zakres prac niezbędnych do przeprowadzenia jest większy, w związku z tym zostanie on oddany do użytku później. W sumie w dwóch budynkach zakwaterowanie znajdzie około 400 osób. W byłych akademikach powstanie także potrzebna infrastruktura – salki do nauki dla dzieci czy pomieszczenia sportowe.

Pomoc Katowic dla Ukrainy

Z dnia na dzień liczba uchodźców z Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Katowic rośnie. Tylko w ciągu ostatniej doby w punkcie powitalnym, zlokalizowanym na pierwszym piętrze budynku Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ul. Sądowej, pomocy udzielono blisko 300 osobom. Jeszcze przed wybuchem wojny w Katowicach na stałe bądź na okres tymczasowy zameldowanych było prawie 2 tys. obywateli Ukrainy. W związku z panującą na Ukrainie wojną wielu z nich zdecydowało się do miasta ściągnąć swoje rodziny. Schronienie w Katowicach znajdują także osoby, które po prostu chcą uciec przed wojną.

Miasto pomaga uchodźcom z Ukrainy na różne sposoby. Na terenie Katowic uruchomiono kilka punktów, w których uchodźcom udzielana jest szeroko zakrojona pomoc. Dzieci z ukraińskich rodzin mogą chodzić na zajęcia do katowickich szkół (w tej chwili to ok. 260 dzieci). Z myślą o najmłodszych szeroką paletę zajęć artystycznych i sportowych uruchomiły katowickie instytucje kultury, kluby sportowe i podmioty prywatne. Katowice oferują także wsparcie psychologiczne oraz rzeczowe. Terenowe Punkty Pomocy Społecznej MOPS wydają paczki pomocowe Polakom, którzy goszczą u siebie gości z Ukrainy. TPPS-y objęły też wsparciem 239 osób (72 rodziny). 57 zakładów pracy zadeklarowało chęć zatrudnienia cudzoziemców z Ukrainy. Na terenie miasta organizowane są zbiórki niezbędnych artykułów – w tym jedzenia, środków higieny osobistej i artykułów szkolnych, które są następnie przekazywane uchodźcom z Ukrainy. Miasto przygotowało także informator w języku ukraińskim, którego celem jest dostarczenie obywatelom Ukrainy niezbędnych informacji o tym, gdzie mogą szukać pomocy na terenie Katowic.

ZOBACZ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wakacyjna szkoła języka polskiego

Katowice. Wakacyjna szkoła języka polskiego dla Ukraińców

Punkt Informacyjny dla uchodźców Libero Katowice4

Punkt Informacyjny dla uchodźców na południu Katowic

Katowice Urząd Stanu Cywilnego

Zmiana punktu nadawania nr PESEL obywatelom Ukrainy

Namioty przed dworcem PKP Katowice7

Miasteczko namiotowe przed dworcem PKP w Katowicach działa

Punkt weterynaryjny przed dworcem PKP w Katowicach

Punkt weterynaryjny powstał przed dworcem PKP w Katowicach

Wystawa zdjęć Elżbiety Dzikowskiej w holu dworca PKP w Katowicach

Wystawa zdjęć będzie usunięta z holu dworca PKP w Katowicach

Punkt powitalny Katowice

Informacje dla obywateli Ukrainy w Katowicach