Trwa rozruch systemu ITS w Katowicach. Mieszkańcy mogą testować platformę, na której można sprawdzić m.in. gdzie są wolne miejsca parkingowe

Trwa rozruch Inteligentnego Systemu Transportowego, który będzie wspierał sterowanie ruchem w Katowicach. Pierwsze tablice już wyświetlają komunikaty, a system „uczy się” charakterystyki ruchu drogowego. Do przetestowania przez mieszkańców uruchomiona została także platforma its.katowice.eu, na której można sprawdzić m.in. gdzie są wolne miejsca parkingowe.

Trwa rozruch Inteligentnego Systemu Transportowego w Katowicach

- Głównym celem wdrożenia ITS w Katowicach jest podniesienie atrakcyjności transportu publicznego poprzez wprowadzenie priorytetu dla niego oraz poprawa płynności ruchu na terenie miasta. System ma sprawić, że ruch na głównych arteriach miasta będzie płynniejszy i dzięki temu zmniejszy się emisja spalin oraz spadnie poziom generowanego hałasu. Jego dodatkową funkcją będzie m.in. informacja dla kierowców o trasach alternatywnych poprzez tablice zmiennej treści, np. w przypadku zamknięcia tunelu – mówi Marcin Krupa prezydent Katowic.

ITS został wdrożony na terenie Katowic w ciągach ulic obejmujących 112 wybranych skrzyżowań, na których zamontowano nowoczesne narzędzia do monitorowania ruchu i sterowania nim. Jego działanie w praktyce oznaczać będzie automatyczne sterowanie sygnalizacją, co ma zapewnić większą niż dotychczas płynność ruchu. Ważną funkcją będzie także bieżące informowanie o zatorach ulicznych oraz wprowadzenie priorytetu w postaci zielonego światła dla tramwajów na skrzyżowaniach.

Ruszył rozruch systemu. Już teraz kierowcy mogą zobaczyć komunikaty wyświetlające się na 14 z 17 znakach zmiennej treści – na pozostałych trwają jeszcze prace techniczne. System obejmuje także ponad 1,7 tys. miejsc postojowych, a informacje na temat ich zajętości są wyświetlane na 12 tablicach rozmieszczonych w mieście.

Można już testować platformę m.in. ułatwiającą znalezienie wolnego miejsca do zaparkowania

Do testowania oddana została internetowa platforma komunikacyjna, która ułatwia znalezienie wolnych miejsc parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania czy na terenie Centrów Przesiadkowych. Platforma w czasie rzeczywistym informuje o warunkach na drodze czy prowadzonych robotach. Dostępna jest pod adresem its.katowice.eu. Obecnie trwa jej rozruch, a mieszkańcy do 28 marca mogą ją testować. Wszelkie uwagi dotyczące działania platformy należy kierować na adres mzum@mzum.katowice.pl lub its@its.katowice.eu.

- W ramach wdrożenia ITS wybudowano także 25 kilometrów nowej kanalizacji światłowodowej oraz zaprojektowano aplikację do sterowania ruchem drogowym SPRINT/SCATS. Pozwala ona zarządzać ruchem poprzez sterowanie sygnalizacją świetlną i pracuje w czasie rzeczywistym – tłumaczy Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów.

Na podstawie ciągłej analizy danych spływających z detektorów, SCATS dobiera odpowiednie parametry. Sterowanie ruchem jest w pełni automatyczne, ale operatorzy Centrum Sterowania Ruchem mogą w każdej chwili przejąć kontrolę nad działaniem systemu. W tej chwili system zbiera i analizuje dane dotyczące charakterystyki ruchu w Katowicach, dlatego pełne efekty jego działania mogą być jeszcze niewidoczne.

Katowicki system jest zintegrowany z Systemem Dynamicznej Informacji Pasażerskiej Zarządu Transportu Metropolitalnego, w celu zapewnienia priorytetu przejazdu pojazdom komunikacji publicznej. Przyczyni się to do ulepszenia funkcjonowania komunikacji zbiorowej. Dodatkowo innowacyjna integracja systemów ITS pomiędzy Katowicami a miastami ościennymi, w których działają systemy zarządzania ruchem, pozwoli na przekazywanie informacji o ruchu drogowym na kluczowych drogach łączących te miasta. Zainstalowanie oprogramowania symulacyjnego pozwoli na weryfikację wpływu nowych inwestycji oraz sprawdzenie zasadności zmian organizacji ruchu.

Za zaprojektowanie i wdrożenie systemu odpowiada wyłoniona w przetargu firma Sprint z Olsztyna. System o wartości ok. 88,6 mln zł jest dofinansowany ze środków unijnych kwotą ponad 67,2 mln zł.

Nowa linia minibusow katowice podlesie 02jpg

Może Cię zainteresować:

Nowa linia minibusów 989 połączy Zarzecze, Podlesie i Kostuchnę. Będzie kursować od przystanku PKP Podlesie do ul. Wantuły

Autor: Redakcja

14/03/2024

Tablica its katowice

Może Cię zainteresować:

Działają już elektroniczne tablice systemu zarządzania transportem ITS w Katowicach. Pokazują możliwe utrudnienia i zajętość miejsc parkingowych

Autor: Katarzyna Pachelska

12/03/2024

Piknik bebok rajdus

Może Cię zainteresować:

Będą kolejne pikniki bebokiem Rajdusiem w dzielnicach Katowic. Pierwsze z nich 16 marca przy osiedlu Nikiszowiec i 17 marca w Parku Kościuszki

Autor: Katarzyna Pachelska

13/03/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon