W Katowicach uczniowie klas siódmych mogą się bezpłatnie zaszczepić przeciwko HPV

By ograniczyć zachorowania na raka szyjki macicy, w Katowicach po raz kolejny rusza „Program szczepień profilaktycznych przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego (HPV)”. Działanie to jest prowadzone w mieście od 2014 roku i jest skierowane do chłopców i dziewcząt, którzy uczęszczają do klas VII szkół podstawowych w roku szkolnym 2022/2023.

Katowice po raz kolejny uruchomiły program szczepień profilaktycznych przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

Szczepienia przeciwko wirusowi HPV w Katowicach

- Szczepionki na gruźlicę, czy też ospę sprawiły, że dzisiaj na te choroby zakaźne chorują pojedyncze osoby. Dlatego apeluję do rodziców katowickiej młodzieży, by skorzystali z naszej oferty bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV. To szczepienie jest jednym z najbardziej skutecznych działań profilaktycznych w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, który jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Szczepienie chroni również przed rozwinięciem się innych chorób nowotworowych, wywoływanych przez wirusa HPV – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- Program realizują trzy placówki medyczne, a w najbliższym czasie rodzice otrzymają za pośrednictwem szkół informację o możliwości wzięcia udziału w akcji szczepień. W ubiegłym roku koszt programu to prawie milion złotych – dodaje prezydent Katowic.

Trzy przychodnie w Katowicach realizują szczepienia

„Program szczepień profilaktycznych przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego (HPV)” działa w Katowicach od 2014 roku. W 2021 roku program został rozszerzony o szczepienia chłopców. Szczepienia realizowane są szczepionką 9-walentną Gardasil. Organizacja i przeprowadzenie cyklu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), obejmuje podanie 2 dawek szczepionki w odstępach zgodnych z zaleceniami producenta szczepionki.

Program jest realizowany przez trzy podmioty wyłonione w konkursie ofert, z którymi zawarto umowy:

  1. Centrum Medyczne Tommed Sp. z o.o. Ośrodek Diagnostyki sp. k. z siedzibą w Katowicach przy ul. Fredry 22,
  2. Centrum Medycyny i Stomatologii SILESIA MED Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Mickiewicza 29,
  3. Gyncentrum Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Żelaznej 1.

Spotkania edukacyjne i szczepienia będą realizowane przez poszczególne przychodnie na terenie przypisanych do nich szkół.

Konieczne jest pisemne oświadczenie rodzica lub opiekuna dziecka

Szczepienia poprzedzone są spotkaniami informacyjno-edukacyjnymi dotyczącymi problematyki HPV, w których biorą udział rodzice, opiekunowie prawni oraz nauczyciele uczniów objętych programem. Odrębne zajęcia odbywają się z udziałem uczniów. Aby dziecko mogło zostać zaszczepione konieczne jest pisemne, imienne oświadczenie rodzica bądź opiekuna prawnego dziecka.

- W 2022 r. w programie wzięło udział prawie 30% uprawnionych uczniów, co stanowi wzrost o ponad 10 punktów procentowych w stosunku do 2021 roku. Jednakże nadal zgłaszalność jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19, która niestety ograniczyła odsetek uczniów otrzymujących zgodę rodziców na szczepienia. Sytuacja zaczyna się poprawiać i mamy nadzieję, że uda się co najmniej odbudować frekwencję sprzed pandemii – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej.

Średnia frekwencja wśród uprawnionych do szczepienia przeciwko HPV w latach 2014-2019 wynosiła nieco ponad 65%, natomiast w latach 2020-2021 r. było to niecałe 20%.

W roku 2018 według szacunków IARC (International Agency for Research on Cancer) rak szyjki macicy był czwartym najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym, a także czwartą przyczyną zgonów z powodu raka u kobiet. Czynnikiem odpowiedzialnym za raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Centrum Fizjoterapii ŚUM Katowice wizualizacja 1

Może Cię zainteresować:

Katowice. Willa Chruszczowa za 27 mln zł zmieni się w Centrum Fizjoterapii dla dzieci. Wizualizacje

Autor: Katarzyna Pachelska

20/01/2023

Nowa zabka katowice morcinka 3

Może Cię zainteresować:

Katowice. Przez 12 lat była tu restauracja. Teraz w tym miejscu powstaje Żabka. Która to już w Katowicach?

Autor: Katarzyna Pachelska

11/02/2023

Budowa Kaufland Katowice 10

Może Cię zainteresować:

Budowa kolejnego marketu w Katowicach już się zaczęła. Powstaje w dzielnicy Piotrowice

Autor: Katarzyna Pachelska

09/02/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Marta Manowska

Marta Manowska ambasadorką Narodowego Programu Szczepień

Od roku akademickiego 2021/2022 studentom medycyny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w nauce będzie pomagał... „Wirtualny Pacjent”.

Studenci ŚUM będą leczyć wirtualnego pacjenta

20210507 1010261

Punkt szczepień powszechnych w Janowie

Test na koronawirusa

Nowy punkt wymazowy w Katowicach. Pomogą w nim żołnierze

Wstrząsające SMS-y pacjentki szpitala w Pszczynie

Wstrząsające SMS-y pacjentki. "Dzięki ustawie aborcyjnej"

203630486 4016177265103105 6166767026283066123 n

Walczyła z ołowicą u dzieci. Dostała honoris causa

Mobilny punkt szczepień przyjedzie w weekend 19 i 20 czerwca do Ustronia

W weekend szczepienia w Ustroniu i na Stadionie Śląskim