Warsztaty z dziergania czapek, targ staroci, pikniki rowerowe. Miasto Katowice rozdało milion zł na inicjatywy mieszkańców

Katowice kolejny raz rozdysponowały pieniądze na inicjatywy oddolne, zgłoszone przez mieszkańców miasta. Tym razem przeznaczono milion zł na realizację 169 pomysłów.

Dariusz Czapla
Lawendowy ogrod katowice

W ramach 12. edycji Inicjatywy lokalnej w Katowicach do realizacji w 2024 r. wybrano 169 zadań. Spośród 225 wniosków dofinansowanie otrzymają te, które spełniały warunki formalne i najlepiej wpisują się w strategie i programy miejskie w różnych obszarach.

Milion złotych na inicjatywy mieszkańców Katowic

- Inicjatywa lokalna to sprawdzone narzędzie do włączania się katowiczan w kształtowanie przestrzeni publicznej oraz wzmacniania sąsiedzkiego współdziałania. Kluczowe tu jest zaangażowanie w realizację swojego pomysłu wnioskodawców i lokalnej społeczności. W ramach kolejnej, 12 edycji wpłynęło 225 wniosków, spośród których 169 otrzyma dofinansowanie w łącznej kwocie 1 miliona zł. Dzięki tym inicjatywom będziemy dalej pracować nad ulepszaniem i upiększaniem przestrzeni Katowic oraz mocniejszą integracją mieszkańców poprzez wsparcie lokalnych grup sąsiedzkich i aktywistów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Mieszkańcy chętnie korzystają z inicjatywy lokalnej czy też budżetu obywatelskiego, bo widzą efekty swojego zaangażowania. Dzięki ich aktywności nieustannie podnosimy jakość życia w mieście – dodaje prezydent.

Najwięcej zadań zostanie zrealizowanych w:

  • Ligocie-Panewnikach – 19,
  • Szopienicach-Burowcu – 18,
  • Giszowcu – 17.

Najwięcej pozytywnie ocenionych pomysłów dotyczy zakresu szeroko pojętej kultury – 81. To zadania takie jak warsztaty muzyczne, warsztaty z dziergania czapek, podtrzymywanie tradycji robótek ręcznych, organizacja targu staroci w Giszowcu oraz plenerów malarskich w Ligocie. Natomiast 66 zadań będzie dotyczyło edukacji i sportu - to takie inicjatywy jak konkursy poetyckie, lingwistyczne czy historyczne, organizacja pikników rodzinnych, ale też np. uporządkowanie terenów zielonych na dziedzińcu VIII LO wraz z zakupem stojaków rowerowych.

Po raz pierwszy inicjatywy lokalne w Katowicach można było zgłaszać w 2013 roku, kiedy to zrealizowano 4 pomysły mieszkańców, a na ich realizację zabezpieczonych było 100 tys. zł. W 2016 roku, w związku z rosnącą aktywnością mieszkańców, prezydent Katowic Marcin Krupa podjął decyzję o zwiększeniu puli inicjatywy lokalnej do poziomu 1 mln zł. To pozwoliło stworzyć obok budżetu obywatelskiego kolejne narzędzie, z którego chętnie korzystają mieszkańcy.

Różnica polega na tym, że przy realizacji inicjatyw lokalnych mieszkańcy angażują się poprzez pracę społeczną – to konieczny element tej formy współpracy, który jest weryfikowany na etapie oceny wniosków. Niejednokrotnie mieszkańcy wnoszą też wkład rzeczowy, wykorzystując swój sprzęt domowy czy specjalistyczny podczas działań w ramach inicjatywy, a czasem również wkład własny finansowy lub pozyskany z innych źródeł – mówi Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych. – Bez względu na motyw przewodni czy zakres tematyczny inicjatyw lokalnych, wszystkie wybrane do realizacji inicjatywy wspomagają rozwój mniejszych lub większych wspólnot i lokalnych społeczności w naszym mieście – dodaje.

Inicjatywa funkcjonuje w Katowicach od 2013 roku

Od 2013 r., kiedy po raz pierwszy uruchomiono tę formę współpracy miasta z mieszkańcami, wsparcie w ramach tego programu uzyskało 969 inicjatyw, w tym 169 propozycji z ostatniej edycji, których realizacja odbędzie się w 2024 r. Z każdym rokiem rośnie zaangażowanie mieszkańców w realizację swoich pomysłów. Przykładowo, w 2021 r. przy 105 inicjatywach mieszkańcy wnieśli 26 552 godziny pracy społecznej. Natomiast w 2022 r. w ramach 116 zrealizowanych inicjatyw, mieszkańcy wnieśli rekordową dotychczas liczbę 35 577 godzin pracy społecznej. Dane za rok 2023 poznamy po okresie sprawozdawczym, który zakończy się w połowie lutego 2024 r.

Nabór wniosków w inicjatywie lokalnej na 2024 rok trwał od 1 października do 15 listopada 2023 r. Więcej informacji na temat Inicjatywy lokalnej można znaleźć na stronie internetowej: katowice.eu w zakładce „Dla mieszkańca”. Wyniki ostatniej edycji dostępne są TUTAJ.

Termomodernizacja bloku przy ulicy Wiosny Ludów fot KAW

Może Cię zainteresować:

Termomodernizacja budynku przy ul. Wiosny Ludów czeka na odbiór. Inwestycja kosztowała ponad 11 mln zł. Katowicki KZGM planuje kolejne modernizacje

Autor: Szymon Karpe

03/01/2024

Stary dworzec katowice dworcowa

Może Cię zainteresować:

Katowice. Ulica Dworcowa powinna zmienić nazwę na Restauracyjną. Nowe lokale ciągle się tu otwierają

Autor: Katarzyna Pachelska

30/12/2023

KZGM modernizacja katowice ligota 3

Może Cię zainteresować:

Katowice. Zakończyła się modernizacja otoczenia w rejonie Świdnickiej, Słupskiej i Zielonogórskiej. Inwestycja kosztowała blisko 2 mln zł

Autor: Szymon Karpe

29/12/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon