Wracają tramwaje na Gliwickiej i Chorzowskiej w Katowicach. Ale w kwietniu. Przez marzec jeszcze się musimy przemęczyć

Tramwaje Śląskie ogłosiły dobrą nowinę, a właściwie dwie. Powrót tramwajów na ulice Gliwicką i Chorzowską w Katowicach ma się dokonać, ale dopiero za miesiąc. W marcu musimy jeszcze się pomęczyć w komunikacji zastępczej albo spacerować między przystankami.

Tramwaje Śląskie prowadzą w Katowicach dużą inwestycję - budowę nowej linii tramwajowej wzdłuż ulicy Grundmanna.

Nowa linia tramwajowa wzdłuż ulicy Grundmanna

Budowa nowej linii tramwajowej wzdłuż ul. Grundmanna w Katowicach to suma skomplikowanych etapów, a jedynym nieskomplikowanym jest ułożenie torów biegnących wzdłuż jezdni, który w znacznym zakresie jest już zrealizowany. Pierwszym z tych niełatwych etapów, do realizacji którego generalny wykonawca przystąpił w lipcu 2022 roku, jest przebudowa skrzyżowania ul. Grundmanna z ul. Gliwicką. W tym miejscu powstaje m.in. układ rozjazdowy torowiska, który w przyszłości zapewni możliwość przejazdu tramwajów we wszystkich relacjach.

Te prace dobiegają końca. Zgodnie z zapewnieniami generalnego wykonawcy, wszystkie roboty niezbędne do wznowienia ruchu tramwajów ulicą Gliwicką wykonane zostaną do końca marca. Zatem od kwietnia planujemy przywrócić ruch tramwajów między centrum a Załężem – informuje Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Ten wyczekiwany przez pasażerów moment poprzedzi jednak jeszcze kilkudniowe wstrzymanie ruchu tramwajów do Chorzowa Batorego.Aby móc przywrócić ruch tramwajów, konieczna jest likwidacja rozjazdu technologicznego przy kinie Cinema City, gdzie obecnie kończy bieg tymczasowa linia nr 60, odbudowanie połączenia torowego oraz odtworzenie nawierzchni jezdni. Potrzebujemy na to 8 dni i tyle potrwa przerwa w ruchu – wyjaśnia Andrzej Zowada.

Od 24 do 31 marca wstrzymany zostanie zatem ruch tramwajów między przystankiem Załęże Pośpiecha a zajezdnią w Chorzowie Batorym, a o ten odcinek wydłużona zostanie trasa linii autobusowej komunikacji zastępczej T-20.

Rozjazdy przy skrzyżowaniu Grundmanna z Chorzowską

Wykonanie rozjazdów na skrzyżowaniu z ul. Gliwicką to jeden z kamieni milowych w realizacji tej inwestycji.

Drugi, równie ważny dla ruchu tramwajów między Katowicami a Chorzowem, to wykonanie rozjazdów przy skrzyżowaniu ul. Grundmanna z ul. Chorzowską. W tym miejscu zadanie jest o tyle łatwiejsze, że rozjazdy powstają na torowisku wydzielonym z jezdni, więc obecnie prowadzone roboty nie wpływają na ruch kołowy, w przeciwieństwie do ruchu tramwajów.

W tym wypadku przerwaliśmy ciągłość ruchu tramwajowego 8 stycznia, mając deklarację generalnego wykonawcy, że w trzy miesiące wykona część zakresu umożliwiającą przejazd tramwajów przez plac budowy po jednym nowym torze. Tu również prace postępują zgodnie z planem i do końca marca ma być wykonany jeden tor umożliwiający poruszanie się tramwajów w relacji Katowice - Chorzów – podkreśla rzecznik tramwajowej Spółki.

W miejscu robót wylane są już betonowe płyty podtorowe, do których kotwione będą elementy rozjazdów. Zgodnie z planem, istniejące tymczasowe rozjazdy w rejonie przystanku Dąb Huta Baildon i Katowice Stęślickiego pozostaną na swoich miejscach i będą wykorzystane do prowadzenia ruchu tramwajów w systemie mijankowym, na czas prowadzenia dalszych prac przy budowie pełnego układu rozjazdów tramwajowych.

Powstaje nowy most nad Rawą i budynek podstacji trakcyjnej

W tym samym czasie generalny wykonawca prowadzi dalsze prace przy dwóch innych elementach nowej linii. Na ukończeniu jest nowy most nad Rawą, po wybudowaniu którego będzie można przystąpić do układania na nim torowiska. Stoi już, choć w stanie surowym, budynek nowej podstacji trakcyjnej. Ściany i dach są wykonane, zakończył się montaż stolarki okiennej i drzwiowej a rozpoczęto rozprowadzenie instalacji wewnętrznych. Później nastąpią prace wykończeniowe, by w kolejnym etapie można rozpocząć zabudowę niezbędnych urządzeń i podłączenie ich do układu zasilania. W rejonie budynku podstacji trwają także prace przy budowie torowiska – tu także zlokalizowany będzie przystanek.

Nadchodzi też czas, gdy generalny wykonawca przystąpi do kolejnego, trudnego i skomplikowanego etapu – budowy wiaduktu nad Drogową Trasą Średnicową i ułożenia torowiska w poprzek jezdni ul. Chorzowskiej. Pierwsze prace w ramach tego etapu powinny się zacząć jeszcze w marcu 2023 roku.

American cars mania bedzie w katowicach 4

Może Cię zainteresować:

Katowice zwinęły Wrocławiowi wielką imprezę - American Cars Manię, czyli wystawę pojazdów zza oceanu, połączoną z atrakcjami

Autor: Katarzyna Pachelska

27/02/2023

Okonomiyaki yo katowice zamkniecie 7

Może Cię zainteresować:

Kolejna restauracja znika z mapy Katowic. Specjalizowała się w kuchni japońskiej

Autor: Katarzyna Pachelska

24/02/2023

Parkingi automatyczne tylna mariacka katowice 2

Może Cię zainteresować:

Na ulicy Tylnej Mariackiej widać już potężne konstrukcje automatycznych parkingów

Autor: Katarzyna Pachelska

23/02/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon