Z katowickiego "brutala" przy Granicznej została tylko sterta gruzu i prętów zbrojeniowych

Budynek dawnego Śląskiego Instytutu Naukowego przy ul. Granicznej 32 przestał istnieć. Została z niego tylko sterta gruzu. Wyburzenie budynku, nazywanego ostatnim katowickim brutalem, zleciła firma deweloperska Murapol.

Na naszych oczach dobiega końca historia "ostatniego brutala w Katowicach". Zaprojektowany w brutalistycznym stylu budynek dawnego Śląskiego Instytutu Naukowego przy ul. Granicznej 32 został zburzony.

Katowicki "brutal" został zburzony

Zamiast surowej, betonowej bryły budynku, na działce jest teraz wielka sterta gruzu, pokruszonego betonu i prętów zbrojeniowych.

O wyburzeniu "brutala" pisaliśmy:

Zgodnie z informacjami na żółtej tablicy przywieszonej do płotu okalającego rozbiórkę, do 20 września działka ma być wyczyszczona z wszelkich pozostałości po "brutalu".

Właścicielem tej działki jest firma deweloperska Murapol. Jednak nie będzie tu budować typowego budynku mieszkalnego, a 8-kondygnacyjny aparthotel. Ma to być budynek o funkcji usług hotelarskich i usługowych z wykończonymi mieszkaniami na długoterminowy wynajem.

Betonowy obiekt nie przetrwał próby czasu

Kiedy oddano go do użytku w 1976 roku, budynek Śląskiego Instytutu Naukowego był nowoczesnym jak na owe lata, betonowym, choć zaskakującym lekkością, obiektem. Jednym z przykładów brutalizmu w architekturze. W podobnym stylu wybudowano w 1972 roku też w Katowicach dworzec PKP "z kielichami", wyburzony w latach 2010-2011.

Śląski Instytut Naukowy, założony z inicjatywy gen. Ziętka w 1957 roku, zajmował się badaniem historii, folklorystyki, kultury oraz zjawisk społecznych i ekonomicznych głównie wschodniej części Górnego Śląska.

Jednak budynek był używany zaledwie przez kilka lat, bo i Śląski Instytut Naukowy zakończył działalność w 1992 roku. Później, opuszczony przez naukowców, niszczał z roku na rok.

Wreszcie atrakcyjny teren z "brutalem" na Osiedlu Paderewskiego, przy ul. Granicznej 32 kupił deweloper. Wiadomo było, że nie ma szans na uratowanie tego obiektu. Był za bardzo zniszczony, zarośnięty krzakami, a nawet małymi drzewami.

Katowice Brutal na ul Granicznej

Może Cię zainteresować:

Zniknie ostatni „brutal” z Katowic? Trochę ich jeszcze mamy

Autor: Maciej Poloczek

06/08/2022

Basen Zadole 2

Może Cię zainteresować:

Basen Zadole. Trwają ostatnie odbiory. Obiekt ma zostać otwarty jesienią 2022

Autor: Katarzyna Pachelska

18/08/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon