Zaczęła się budowa nowych wieżowców na osiedlu Tysiąclecia. Najwyższe będą miały 17 pięter. Zaprojektowała je pracownia Medusa Group

Na osiedlu Tysiąclecia już ogrodzono działkę, na której powstanie kompleks czterech wieżowców mieszkalnych. Trwają pierwsze prace. Powstaną tu w sumie cztery wieże, ale etapami, nie wszystkie naraz.

Ponad rok temu, w maju 2022 r., jako pierwsi pisaliśmy, że na osiedlu Tysiąclecia przy ul. Zawiszy Czarnego szykuje się nowa inwestycja deweloperska. Więcej: Nowe wysokie bloki powstaną na Osiedlu Tysiąclecia. Zaprojektowała je słynna pracownia Medusa z Bytomia

Dziś ta niezagospodarowana do tej pory duża działka między kukurydzami, Lidlem a blokami Nowego Tysiąclecia, jest już ogrodzona, trwają na niej prace przygotowawcze do startu budowy apartamentowców.

Zaczęła się budowa kompleksu czterech apartamentowców na Tysiącleciu

Inwestorem jest mająca siedzibę w Krakowie spółka akcyjna Henniger Investment. 28 stycznia 2022 roku wystąpiła ona do Urzędu Miasta Katowice z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na budowę „zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami podziemnymi”. Jak wynika z żółtej tablicy informacyjnej na ogrodzeniu budowy, zgodę na budowę Henniger Investment uzyskał 19 sierpnia 2022 r.

Budowa rozpoczęła się 22 maja 2023 r. i ma potrwać do 21 grudnia 2028 roku. Skąd taki długi czas budowy? Zapewne dlatego, że inwestycja ma być realizowana etapami, nie wszystkie budynki będą zbudowane naraz.

Inwestor nie zmienił swojej idei i powstaną tu w sumie cztery wieże mieszkalne.

- Potwierdzamy, że zgodnie z naszym zamierzeniem inwestycyjnym i uzyskanym pozwoleniem na budowę na działkach położonych na terenie Osiedla Tysiąclecia planujemy zrealizować 4 budynki liczące kolejno 12, 16, 17 i 17 kondygnacji naziemnych - mówi Małgorzata Bryk, reprezentująca Henniger Investment. - Realizacja zabudowy będzie etapowana, a całkowity czas zrealizowania wszystkich budynków uzależniony jest od wielu czynników, w tym również sytuacji na rynku mieszkaniowym aglomeracji katowickiej. Trudno zatem na ten moment przewidywać termin zakończenia całości inwestycji, jak i poszczególnych jej etapów - dodaje Bryk.

Wieże mieszkalne mają nawiązywać architekturą do Tysiąclecia

Za projekt wież jest odpowiedzialna pracownia Medusa Group z Bytomia. Jako główny projektant we wniosku o pozwolenie na budowę widnieje Przemysław (Przemo) Łukasik. Spod ręki projektantów Medusy wyszły takie charakterystyczne katowickie budynki jak kompleks biurowy .KTW – czarne wieżowce przy Spodku (jeden z nich jest najwyższym budynkiem w regionie) czy położone nieopodal, przy Strefie Kultury, osiedle mieszkaniowe Pierwsza Dzielnica. To nie pierwsza współpraca Medusy z Henniger Investment. Ten duet ma na koncie osiedle Mieszkaj w Mieście – Osiedle Wizjonerów w krakowskich Bronowicach.

Jak mówił w rozmowie z naszym portalem Przemo Łukasik, projektanci Medusy postawili przed sobą najważniejsze zadanie: nie szkodzić świetnemu założeniu osiedla Tysiąclecia. Nowe wieże mają się odwoływać do architektury zaproponowanej na Tysiącleciu przez Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę, mają być dopełnieniem kukurydz. Stąd m.in. biała kolorystyka elewacji. Nowa część osiedla ma być otwarta i jak najbardziej zielona, a parkingi - schowane pod budynkami.

Nie ma jeszcze ani wizualizacji (to znaczy jest jedna, mała, która była kiedyś na stronie internetowej Henniger Investment, ale już ją usunięto - mamy ją jednak w galerii zdjęciowej) ani oficjalnej nazwy nowego kompleksu bloków na Tysiącleciu.

- W chwili obecnej pracujemy nad opracowaniem materiałów prezentujących przygotowywane przez nas mieszkania. Nie posiadamy jeszcze finalnych wersji wizualizacji, jak również nie wybraliśmy ostatecznej nazwy osiedla - tłumaczy Małgorzata Bryk.

To nie pierwsze podchody do apartamentowców na tej działce

Co ciekawe, kilka lat temu propozycję zabudowy tej działki stworzyli inni śląscy architekci z Atelier PS, Mirosław Polak i Marek Skwara. Zaprojektowali oni, w ramach zespołu mieszkaniowego Ogrody Tysiąclecia dziewięć punktowców o dachach i elewacjach pokrytych elewacją. Inwestorem osiedla miała być katowicka firma Epione. Jednak ten projekt nie doszedł do skutku. Nowy realizują inny inwestor i inna pracownia projektowa.

Choć siedziba inwestora, Henniger Investment, firmy rodzinnej z wyłącznie polskim kapitałem, jest w Krakowie, to jeden z głównych akcjonariuszy i przewodniczący rady nadzorczej, Jacek Domogała, pochodzi ze Śląska. Był założycielem firmy Famur SA., część biznesu oddał swojemu synowi, Tomaszowi, dziś jednemu z najbogatszych ludzi w Polsce, właścicielowi firmy TDJ (jej odnoga - TDJ Estate, też buduje osiedla w Katowicach, m. in. Pierwszą Dzielnicę, Osiedle Franciszkańskie, Dobrynów). Henniger Investment działał do tej pory głównie w Małopolsce, ale teraz buduje jeszcze jedno osiedle na Górnym Śląsku – w Radzionkowie, i przymierza się do Tychów.

Nowy apartamentowiec strefa kultury katowice

Może Cię zainteresować:

Nowy 40-piętrowy apartamentowiec powstanie przy Strefie Kultury. Katowicki Hong-Kong rośnie w tej okolicy

Autor: Katarzyna Pachelska

06/06/2023

Park medykow katowice 5

Może Cię zainteresować:

Nowy apartamentowiec powstaje w Katowicach. To Park Medyków przy ul. Medyków w Ligocie, tuż przy lesie

Autor: Katarzyna Pachelska

26/05/2023

Osiedle tbs katowice kosmiczna wizualizacja 2

Może Cię zainteresować:

Nowe osiedle katowickiego TBS-u. Będzie tu 111 mieszkań. Ogłoszono przetarg na budowę

Autor: Katarzyna Pachelska

24/05/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon