Nowe wysokie bloki powstaną na Osiedlu Tysiąclecia. Zaprojektowała je słynna pracownia Medusa z Bytomia

Na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach, na niezagospodarowanej do tej pory dużej działce między kukurydzami, Lidlem a blokami Nowego Tysiąclecia, mają powstać nowe apartamentowce. Jest już wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Budynki zaprojektowała słynna pracownia Medusa Group z Bytomia, z Przemo Łukasikiem na czele.

Spółka akcyjna Henniger Investment z siedzibą w Krakowie wystąpiła 28 stycznia 2022 roku do Urzędu Miasta Katowice z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na budowę „zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami podziemnymi” na Osiedlu Tysiąclecia. Konkretnie – na dużej, dziś niezagospodarowanej, działce przy ul. Zawiszy Czarnego, między sklepem Lidl, kukurydzami i apartamentowcami Nowe Tysiąclecie. Urzędnicy jeszcze nie wydali werdyktu w tej sprawie, wniosek jest „w trakcie rozpatrywania”.

Zobacz też: Mieszkanie w kultowym katowickim bloku za prawie milion złotych. To dwupoziomowy apartament

Nowe budynki na Tysiącleciu zaprojektowała Medusa Group

Projektantem nowych budynków wielorodzinnych na Osiedlu Tysiąclecia są architekci ze słynnej, wielokrotnie nagradzanej za projekty w Polsce i za granicą pracowni Medusa Group z Bytomia, pod przewodnictwem Przemo Łukasika. Spod ręki projektantów Medusy wyszły takie charakterystyczne katowickie budynki jak:

  • kompleks biurowy .KTW – charakterystyczne czarne wieżowce przy Spodku (jeden z nich jest najwyższym budynkiem w regionie),
  • położone nieopodal, przy Strefie Kultury, osiedle mieszkaniowe Pierwsza Dzielnica,
  • biurowce Silesia Business Park, nazywane "tiramisu"

To nie będzie pierwsza współpraca Medusy z Henniger Investment. Ten duet ma na koncie osiedle Mieszkaj w Mieście – Osiedle Wizjonerów w krakowskich Bronowicach.

Cztery punktowce o różnej wysokości

Nowy zespół budynków wielorodzinnych na Osiedlu Tysiąclecia, jeśli projekt zostanie zaakceptowany w niezmienionej formie przez Urząd Miasta, ma liczyć 4 wieże.

Nie wszystkie będą jednakowej wysokości. Dwa z nich wykorzystają maksymalną dopuszczalną w tym miejscu liczbę kondygnacji, czyli 17.

- Poszczególne budynki zostały zaprojektowane na odpowiednio: 12, 16, 17 i 17 kondygnacji naziemnych (uwzględniając również parter) - informuje portal 24.kato.pl Małgorzata Bryk z Henniger Investment.

Jak dodaje przedstawicielka krakowskiego dewelopera, będą w nich mieszkania o metrażu od 26 do 83 m2. Na razie nie zapadła decyzja, w jakim czasie od uzyskania pozwolenia rozpocznie się ta budowa. Osiedle nie ma jeszcze oficjalnej nazwy.

Inwestor na razie ostrożnie wypowiada się o szczegółach tej inwestycji. - Szczegóły dotyczące projektu będziemy komunikować dopiero gdy zapadnie decyzja o jego realizacji i sprzedaży - uprzedza Małgorzata Bryk.

To nie pierwsze podchody do apartamentowców na tej działce

Co ciekawe, kilka lat temu propozycję zabudowy tej działki stworzyli inni śląscy architekci z Atelier PS, Mirosław Polak i Marek Skwara. Zaprojektowali oni, w ramach zespołu mieszkaniowego Ogrody Tysiąclecia dziewięć punktowców o dachach i elewacjach pokrytych elewacją. Inwestorem osiedla miała być katowicka firma Epione. Jednak ten projekt nie doszedł do skutku. Nowy realizują inny inwestor i inna pracownia projektowa.

Choć siedziba inwestora, Henniger Investment, firmy rodzinnej z wyłącznie polskim kapitałem, jest w Krakowie, to jeden z głównych akcjonariuszy i przewodniczący rady nadzorczej, Jacek Domogała, pochodzi ze Śląska. Był założycielem firmy Famur SA., część biznesu oddał swojemu synowi, Tomaszowi, dziś jednemu z najbogatszych ludzi w Polsce, właścicielowi firmy TDJ (jej odnoga - TDJ Estate, też buduje osiedla w Katowicach, m. in. Pierwszą Dzielnicę, Osiedle Franciszkańskie, Dobrynów). Henniger Investment działał do tej pory głównie w Małopolsce, ale teraz buduje jeszcze jedno osiedle na Górnym Śląsku – w Radzionkowie, i przymierza się do Tychów.

ZOBACZ TEŻ:

Osiedle Dobrynów w Katowicach Inwestycja mieszkaniowa TDJ Estate Wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Katowice. Nowe osiedle na 400 mieszkań będzie miało wewnętrzny dziedziniec o powierzchni 2 tys. m2

Autor: Katarzyna Pachelska

02/03/2022

Budowa osiedla Atal Sky+ Katowice

Może Cię zainteresować:

Zmienia się krajobraz przy Pętli Słonecznej. Rośnie pierwszy z sześciu wysokich apartamentowców nowego osiedla

Autor: Katarzyna Pachelska

07/05/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon