Zamiast biurowca z lat 70. będzie budynek mieszkalny TBS. Taka zamiana na osiedlu Witosa

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego właśnie rozstrzygnęło przetarg na budowę nowego bloku mieszkalnego na Osiedlu Witosa. Powstanie w miejscu biurowca z lat 70.

Na katowickim osiedlu Witosa, w miejscu biurowca z lat 70. przy ul. Kossutha 7, powstanie nowy blok mieszkalny. Katowicki TBS właśnie rozstrzygnął przetarg na realizację tej inwestycji, wartej prawie 47 mln zł.

W budynku będą mieszkania, ale też przedszkole i żłobek

Do przetargu ogłoszonego w grudniu 2021 roku stanęło 5 firm. Najkorzystniejszą ofertę złożyło przedsiębiorstwo RISER Sp. z o.o. z Jaworzna, które określiło koszt realizacji całej inwestycji na kwotę 46 985 128,24 zł brutto i to z tą firmą KTBS zamierza podpisać umowę. Najwyższa zaproponowana kwota opiewała na kwotę prawie 53 mln zł.

- Zależy mi na tym, by miasto wychodziło z jak najszerszą ofertą mieszkaniową, stąd intensywna realizacja nowych inwestycji przez Katowicki TBS. Bardzo się cieszę, że w nowym budynku przy ul. Kossutha znajdą swój dom rodziny z dziećmi. Jestem pewien, że będzie to dla nich komfortowe miejsce do realizacji życiowych planów, co na pewno ułatwi fakt, że część użytkowa budynku zostanie przeznaczona na żłobek oraz przedszkole – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W budynku siedzibę znajdzie również dyrekcja miejskiej biblioteki publicznej, która ma zostać przeniesiona z ul. Kossutha 11 - dodaje prezydent.

Najpierw trzeba wyburzyć biurowiec

Inwestycja ma być realizowana w trybie projektuj i buduj, a więc ta sama firma będzie odpowiedzialna za przygotowanie projektu budowlanego, a później jego realizację. Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał 4 miesiące na przygotowanie dokumentacji projektowej oraz na wyburzenie istniejącego obiektu, a całość prac budowlanych i wykończeniowych powinna się zakończyć w ciągu 24 miesięcy od podpisania umowy.

W nowym budynku znajdzie się 75 mieszkań. Przewidziano około 170 miejsc parkingowych w garażu podziemnym i parkingu zewnętrznym. Mieszkania w większości będą wielopokojowe: trzy-, cztero-, a nawet pięciopokojowe. Jak informuje TBS, budowa większych mieszkań jest pokłosiem dużego zainteresowania takimi lokalami wybudowanymi przez KTBS dwa lata temu przy ul. Leopolda w Bogucicach.

Inwestycja na os. Witosa to natomiast reakcja na duże zainteresowanie mieszkaniami w tej okolicy. W pierwszej połowie lutego KTBS zorganizował nabór na 4 wolne lokale w budynku przy pobliskiej ul. Sławka. Były to mieszkania o powierzchni od 34 do 47 m2 i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Jak wynająć mieszkanie z KTBS

Aby wynająć mieszkanie z KTBS, przyszły najemca powinien spełnić szereg kryteriów, m.in.

  • wykazywać odpowiedni dochód mieszczący się w określonym przedziale (pomiędzy minimalnym dochodem na gospodarstwo domowe a ustawowym maksimum)
  • nie może posiadać tytułu prawnego do innego mieszkania na terenie Katowic.

Przed zamieszkaniem należy wpłacić zwrotną partycypację oraz zwrotną kaucję (12 krotność czynszu).

Inflacja i trudna sytuacja na rynku nieruchomości to bez wątpienia przyczyny zwiększonego zainteresowania bezpiecznym wynajmem lokali z miejskiej spółki.

– Odnotowujemy duże zainteresowanie naszymi zasobami. Duża liczba aplikujących na mieszkanie w KTBS to najlepszy dowód na społeczną zasadność inwestycji przy ul. Kossutha oraz na to, że katowiczanie potrzebują komfortowych, przystępnych cenowo i bezpiecznych mieszkań na wynajem – mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego TBS.

Nowe mieszkania zbudowane na os. Witosa dołączą do zasobu 2,4 tys. lokali, którymi już dysponuje spółka.

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon