Zamiast dworca autobusowego im. Kazimierza Kutza będzie jego ulica w Szopienicach

Na najbliższej sesji Rady Miasta Katowice pod głosowanie będzie poddana uchwała w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej nadania dworcowi autobusowemu przy ulicy Sądowej imienia Kazimierza Kutza. Petycja ma nie być uwzględniona.

Klaudia Juszczak
Dworzec Sądowa Katowice

Dworzec PKP w Katowicach ma imię Konstantego Wolnego, pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego. A oddany do użytku we wrześniu 2020 roku Międzynarodowy Dworzec Autobusowy ma tylko zwykłą nazwę "Sądowa", pochodzącą od ulicy, przy której się znajduje.

Chcieli to zmienić w grudniu 2021 r. działacze Ruchu Narodowego, postulując nadanie dworcowi imienia Romana Dmowskiego. Złożyli w Urzędzie Miasta Katowice petycję w tej sprawie. Przeszła bez echa.

Więcej: Dworzec im. Romana Dmowskiego w Katowicach? PiS przygotował nową ustawę dot. patronów ulic etc.

W styczniu dwóch mieszkańców Katowic - Tomasz Skowron i Igor Motyka - postanowiło, w kontrze do pomysłu narodowców (ich zdaniem "Dmowski nie miał żadnego związku z miastem ani regionem"), przygotować alternatywną propozycję patronatu, tym razem człowieka zasłużonego dla Katowic i całego Śląska - Kazimierza Juliana Kutza. Ich inicjatywę poparły Śląska Partia Regionalna i Polska Partia Socjalistyczna.

Radni nie przychylą się do pomysłu nadania imienia Kazimierza Kutza dworcowi przy Sądowej?

Już na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta, w czwartek 28 kwietnia 2022 r., pod głosowanie ma być poddana uchwała w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej nadania dworcowi autobusowemu przy ulicy Sądowej imienia Kazimierza Kutza. Jednak Komisja Skarg, Wniosków i Petycji zaopiniowała, by nie uwzględniać petycji mieszkańców Katowic.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że "obiekt użyteczności publicznej, jakim jest jeden z dworców autobusowych, z całą pewnością nie
posiada stosownych walorów do godnego uhonorowania osoby Kazimierza Kutza". Radni wskazują, że taka zmiana niosłaby za sobą konieczność zmiany obecnie funkcjonującej nazwy
w aktach prawnych jak np. w uchwale nr XXI/513/20 Rady Miasta Katowice z dnia 30 czerwca 2020 r. w sprawie warunków i wsad korzystania z dworca autobusowego „Katowice Sądowa Dworzec" przy ul. Sądowej 5 w Katowicach, jak również w umowach z przewoźnikami, rozkładach jazdy i na tablicach wyświetlających.

Ulica Kutza ma być w Szopienicach-Burowcu

Jednak postulat uhonorowania Kazimierza Kutza w Katowicach jest jak najbardziej słuszny - jak piszą radni. Komisja Organizacyjna w 2020 r. zawnioskowała do prezydenta Miasta Katowice o przygotowanie projektu uchwały, w którym dla planowanej drogi (ulicy) do osiedla,
budowanego w Katowicach Szopienicach - Burowcu (w Szopienicach urodził się i wychował Kazimierz Kutz) w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, zostanie nadana nazwa Kazimierza Kutza

O tym osiedlu pisaliśmy już: Nowe duże osiedle z mieszkaniami na wynajem powstaje w Szopienicach-Burowcu

CZYTAJ TEŻ:

Opal wieżowiec

Może Cię zainteresować:

Będzie kolejny 100-metrowy wieżowiec w centrum Katowic? Firma Opal ma takie plany

Autor: Katarzyna Pachelska

23/04/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon