Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów od 13 marca 2022. Brak pociągów z Katowic do Tarnowskich Gór

W przypadku stacji Katowice nie będzie to tylko kosmetyczna zmiana. 13 marca 2022 r., czyli w najbliższą niedzielę, wchodzi w życie nowy rozkład jazdy. Sprawdźcie, co się zmieni.

Katarzyna Pachelska
Pociąg Katowice

W najbliższą niedzielę, 13 marca 2022 roku wchodzą w życie zapowiadane zmiany w rozkładzie jazdy pociągów. Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała do 11 czerwca 2022 r.

Zamiast pociągów do Tarnowskich Gór będą autobusy

W województwie śląskim rozpoczyna się warta 1,2 mld zł inwestycja na linii Chorzów Batory – Bytom – Nakło Śląskie. Rusza budowa między Chorzowem Batorym a Chorzowem Starym. Obowiązywać będzie zastępcza komunikacja autobusowa za pociągi regionalne na odcinku Katowice – Tarnowskie Góry (przez Chorzów i Bytom).

- We współpracy z Zarządem Transportu Metropolitalnego zapewniamy wzajemne honorowanie biletów okresowych w autobusach Kolei Śląskich oraz autobusach ZTM linii M3, T-20 oraz T-40 - informują Koleje Śląskie.

Ponadto uruchomione zostaną autobusy linii zwykłej S80 oraz ekspresowej S8. Z tej pierwszej będą mogły korzystać osoby z ograniczoną możliwością poruszania się, a także rowerzyści.

Nowe pociągi Intercity

Nowością na torach będzie pociąg EIC Klimczok, zapewniający dojazd w soboty z Katowic do Gdyni, a w niedziele z Gdyni do Katowic przez Warszawę. Dodatkowo zwiększy możliwości podróży z Trójmiasta do stolicy w niedzielne popołudnia.

  • EIC Klimczok 4550/1 relacji Katowice (wyjazd o 5:31) – Gdynia Główna (przyjazd o 11:42) będzie jeździć w soboty od 19 marca;
  • EIC Klimczok 5450/1 relacji Gdynia Główna (wyjazd o 17:04) – Katowice (przyjazd o 23:39) będzie jeździć w niedziele od 20 marca (oraz 18 kwietnia i 3 maja zamiast 17 kwietnia i 1 maja).

14 marca 2022 r. na tory wróci codzienny pociąg Express InterCity Premium (EIP) łączący Trójmiasto z Gliwicami. Zapewni on jednocześnie dodatkowe połączenie z Warszawy do Trójmiasta w popołudniowym szczycie (po godzinie 15).

  • EIP 5402/3 relacji Gdynia Główna (wyjazd o 9:31) – Gliwice (przyjazd o 15:39);
  • EIP 4502/3 relacji Gliwice (wyjazd o 12:32) – Gdynia Główna (przyjazd o 18:39).

Z Krakowa do Olkusza przez Jaworzno

Będzie nowe bezpośrednie połączenie z Krakowa do Olkusza. Pociągi pojadą zmodernizowaną trasą Kraków – Katowice przez Jaworzno Szczakową. Czas podróży pociągiem wyniesie nieco ponad godzinę.

Zmiany i nowości w Polsce

Mieszkańcy Skawiny zyskają nowe możliwości podróży do pracy i szkoły. Pociągi Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, zatrzymają się na przystanku Skawina Zachodnia oraz stacji Podbory Skawińskie. To kolejny efekt prac Polskich Linii Kolejowych na trasie ze stolicy Małopolski do Podborów Skawińskich. Pociąg na tej trasie jest bezkonkurencyjnym środkiem transportu. Ze Skawiny do centrum Krakowa dojeżdżamy w około 25 minut.

Od niedzieli pociągi na trasie Warszawa – Radom zatrzymają się na nowym przystanku Warka Miasto. Dodatkowy dostęp do kolei ułatwi m.in. codzienne podróże do szkoły i pracy. Zaplanowano 22 pary pociągów w ciągu doby.

Na stacji Warszawa Zachodnia podróżni będą korzystać z kolejnego nowego peronu. Do zmodernizowanych nr 6 i 7 dołączy peron nr 8. Podobnie jak na przebudowanych już peronach, dostęp do pociągów będzie pod nowym szerokim zadaszeniem. Ustawiono dwie osłonięte „poczekalnie”. Zamontowano oświetlenie, ławki, oznakowanie, tablice informacyjne, gabloty z rozkładem jazdy.

W województwie warmińsko – mazurskim Polskie Linie Kolejowe rozpoczynają pierwszy etap modernizacji i elektryfikacji Ełk – Korsze. Szeroki zakres prac na odcinku Ełk – Giżycko wymaga zmian w organizacji ruchu na jednotorowej linii. Niektóre pociągi PKP Intercity pojadą trasą zmienioną - wyremontowaną wcześniej przez PLK linią Olsztyn – Szczytno – Ełk (lk219).

Przebudowa stacji Ożarów Mazowiecki wymaga zmian w organizacji ruchu. Podczas robót budowalnych pociągi PKP Intercity będą jeździć nie przez Sochaczew lecz alternatywną trasą przez Skierniewice i Żyrardów.

W Wielkopolsce od niedzieli rozpoczyna się przebudowa linii między Poznaniem a Wolsztynem. Prace zapewnią sprawniejsze i wygodniejsze podróże do Poznania, a mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do kolei. Zakres robot na jednotorowej linii wymaga zmian w komunikacji – za pociągi regionalne obowiązywać będzie zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Grodzisk Wielkopolski-Wolsztyn.

Na Podkarpaciu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują prace w ramach budowy Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Kontynuowane są m.in. prace przy budowie nowego przystanku Rzeszów Dworzysko na trasie z Rzeszowa do Dębicy. PLK rozpoczną także budowę nowego przystanku Sędziszów Małopolski Wschodni. W związku z robotami od niedzieli za 13 pociągów PKA na odcinku Rzeszów Główny – Sędziszów Małopolski (lk 91) wprowadzona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza.

Informacja dla podróżnych

Szczegółowe informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w Internecie na portalpasazera.pl, rozklad-pkp.pl oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera i Rozkład-PKP.

Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na tablicach oraz infokioskach na stacjach.

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon