Żołnierze, którzy ratują życie. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe ma nowy personel

Około 30 weteranów wojennych dyżuruje w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach. Doświadczenie komandosów w ratownictwie medycznym jest imponujące.

Żołnierze bez problemu nawiązują kontakt z pacjentami i służą pomocą. Są zdyscyplinowani i konkretni w działaniach. Nie ulegają presji czasu, ani nie ponoszą ich nerwy. W końcu większość z nich na polu walki musiała sobie radzić w znacznie trudniejszych okolicznościach.

- Dyscyplina i pokora, jaką nasi ratownicy medyczni nabyli w wojsku przekłada się na jakość pracy w pogotowiu ratunkowym. Żołnierze-ratownicy mają zazwyczaj dobry kontakt z pacjentem. Nie pamiętam sytuacji, by na ratownika będącego żołnierzem wpłynęła kiedykolwiek jakakolwiek skarga – mówi Michał Kucap, pełnomocnik dyrektora ds. koordynacji i planowania WPR.

Wojskowi medycy

Łukasz Sikora ukończył elitarny kurs medyków sił specjalnych US SOCM w Stanach Zjednoczonych. Na misjach w Iraku i Afganistanie zdecydował, że będzie medykiem. Sam na własnej skórze poznał co to fachowa pomoc medyczna, gdy został ranny na polu walki. Teraz będzie działał w pogotowiu ratunkowym w rejonie Gliwic i Zabrza.

Zespół ratowników medycznych w Katowicach zasili z kolei chorąży Rafal Cich z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wojskowy odbył już wcześniej praktyki w Izbie Przyjęć w szpitalu oraz w pogotowiu ratunkowym w Lublińcu. W Iraku był jednym z wolontariuszy podczas organizacji tzw. białych niedziel, czyli pomocy medycznej dla ludności cywilnej, którzy nie mieli do niej dostępu.

Karetką obsługującą zdarzenia w Katowicach, ale również w Chorzowie i Radzionkowie jeździ starszy kapral Damian Zacharski. Jednak kiedy zakłada mundur wojskowy, można go spotkać jako ratownika pokładowego w śmigłowcu Mi-8 należącym do 3. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w Balicach. Jednostka odpowiada za zabezpieczenie lotów cywilnych i wojskowych najważniejszych osób w państwie, a także bierze udział w rozmaitych akcjach poszukiwawczych oraz ratowniczych. Kapral Zacharski doświadczenie medyczne nabył również podczas służby w Jednostce Powietrznodesantowej w Gliwicach, co jak sam potwierdza nauczyło go radzić sobie z najpoważniej wyglądającymi złamaniami.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

WSS nr 3 w Rybniku

Nadzieja dla jednego z najbardziej zadłużonych szpitali

Zdjęcie Główne

Bezpieczna przyszłość z dotacją

Źle parkujący kierowcy to plaga w Katowicach

Akcja „Wyzwanie: parkowanie!”. Statystyki zwalają z nóg!

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka