Co będzie budowane w Katowicach w 2023 roku. Nowe inwestycje miejskie. Sprawdź

Katowice, mimo niekorzystnej sytuacji makroekonomicznej, nie zrezygnowały ze wszystkich inwestycji w 2023 roku. Miasto chwali się, co zaplanowało w przyszłym roku. Zobaczcie.

Pomimo trudnej sytuacji finansowej, która wpływa na wszystkie miasta w Polsce, w 2023 roku Katowice będą kontynuowały realizację dużych inwestycji przyczyniających się nie tylko do podniesienia jakości życia w mieście, ale też sprzyjających powstawaniu nowych miejsc pracy i napędzania gospodarki. W budżecie miasta na wydatki majątkowe zaplanowano łącznie 787 mln zł, co stanowić będzie 26% ogółu wydatków miasta.

– Gdy rozmawiam z prezydentami największych polskich miast w ramach Unii Metropolii Polskich, wszyscy zgodnie mówią, że czeka nas bardzo trudny rok. Dla nas, jako miasta, priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz wysokiej jakości życia katowiczanom, dlatego z większości zadań nie rezygnujemy i będziemy je kontynuować. Na przykładzie otwartych w tym roku inwestycji, takich jak basen Zadole i kompleks sportowy przy ul. Asnyka, widzimy jak ważne są one dla jakości życia naszych mieszkańców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Myśląc o rozwoju miasta, musimy patrzeć w perspektywie kolejnych lat. Dlatego intensyfikujemy działania w obszarze rewitalizacji terenów po kopalni „Wieczorek”, gdzie chcemy stworzyć HUB Gamingowo-Technologiczny – dodaje prezydent.

HUB Gamingowo-Technologiczny

Katowice od lat stawiają na innowacje, stąd pomysł powstania katowickiego HUB-u Gamingowo-Technologicznego. Miejsce to ma stanowić wspólną przestrzeń m.in. dla firm technologicznych, game developerów - czyli producentów gier, a także środowiska związanego z e-sportem, zajmującego się organizacją rozgrywek, turniejów i realizacją transmisji. Zlecone obecnie prace projektowe dotyczą pierwszego z sześciu przewidzianych etapów projektu i polegają na stworzeniu dokumentacji dla adaptacji i rewitalizacji już istniejących budynków po KWK „Wieczorek”, w których znajdą się między innymi powierzchnie biurowe i coworkingowe, studia nagrań, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT, a także sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne. Wartość pierwszego etapu szacowana jest na około 200 mln zł. Projekt budowlany powinien być gotowy wiosną 2023 roku. Kolejny etap to wyłonienie wykonawcy inwestycji.

Więcej: Katowicki Luwr w zabudowaniach dawnej kopalni Wieczorek. Tak będzie wyglądać Hub Gamingowo-Technologiczny

Parki w dzielnicach

W ramach przetargu na inwestycje w katowickie parki zaplanowano szereg działań na terenie

  • Wełnowca,
  • Kostuchny,
  • Ochojca,
  • na oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej.

Na ten cel miasto przeznaczy 48 mln zł, a mieszkańcy zyskają nowe zielone przestrzenie z placami zabaw, wybiegami dla psów, strefami relaksu z hamakami, ścieżką pod rolkostradę, torem pump track dla rowerzystów, kręgiem tanecznym. Parki mają oferować szerokie możliwości spędzania wolnego czasu. Ponadto zakres prac obejmuje zasadzenie około 350 drzew oraz tysięcy bylin, krzewów, pnączy i traw.

Więcej: Cztery nowe parki w Katowicach. A Katowicki Park Leśny zostanie zmodernizowany

O wielkich katowiczanach

W katowickim Brynowie, przy ul. Kościuszki 165, mieszkał i komponował przez kilkadziesiąt lat, tworząc muzykę do ponad 130 filmów i zdobywając światową sławę - Wojciech Kilar. Teraz w domu należącym do znanego kompozytora powstanie Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara”. Miejsce będzie nie tylko upamiętniać dorobek artysty, ale także stanie się przestrzenią do realizacji wydarzeń z udziałem kolejnych pokoleń twórców. Obecnie ogłoszony został przetarg na wyłonienie wykonawcy prac budowlanych, które mają ruszyć w przyszłym roku.

Więcej: Dom Kilara dalej będzie żyć muzyką. Ogłoszono przetarg na budowę Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej

W Bogucicach natomiast powstanie Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki, które jest obecnie na etapie przygotowywania projektu budowlanego, a w przyszłym roku powinien być wyłoniony wykonawca prac budowlanych. Centrum z jednej strony ma upamiętniać wybitnego himalaistę Jerzego Kukuczkę, a z drugiej stać się miejscem spotkań miłośników gór i przestrzenią o charakterze edukacyjnym, która ma inspirować kolejne pokolenia.

Więcej: Tak będzie wyglądać Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach Bogucicach

Zielona Warszawska

W lipcu 2022 roku rozpoczęły się prace, które znacząco odmienią jedną z ważniejszych ulic Katowic. Przy Warszawskiej pojawi się ok. 70 nowych drzew, a do tego ok. 2700 krzewów i bylin. To jednak nie wszystko. Przebudowa zakłada również zmianę organizacji ruchu na odcinku od ul. Szkolnej do ul. Mielęckiego. Dzięki temu piesi zyskają kolejną przyjazną przestrzeń w ścisłym centrum miasta. Deptak i liczna roślinność spowodują, że miejsce nabierze reprezentacyjnego charakteru. Inwestycja o wartości około 19 mln zł ma być gotowa w drugim kwartale 2023 roku.

Więcej: Zieleń, mała architektura, a także mniej samochodów i większa przestrzeń dla pieszych. Ulica Warszawska będzie się zmieniać

Rewitalizacja Stargańca

Za prawie 7 mln zł dokonana będzie zmiana wokół stawu Starganiec znajdującego się na pograniczu Katowic i Mikołowa. Niegdyś popularny ośrodek wodno-rekreacyjny huty „Baildon” przechodzi kompleksową metamorfozę. Prowadzone prace obejmują m.in. przystosowanie stawu do funkcji kąpieliskowej, umocnienie i realizację nowego zagospodarowania plaży oraz wykonanie boisk do siatkówki plażowej. Wypoczywać będzie można także w zamontowanych tu altanach piknikowych, na ławkach i leżakach miejskich. Atrakcyjnym elementem przemiany ma być ponadto pomost z częścią pływającą. W pobliżu plaży umieszczona zostanie także strefa małej gastronomii z miejscem na postawienie foodtrucków. W poruszaniu się po terenie o powierzchni około 16 hektarów pomoże nowy układ ścieżek. Wieczorne spacery będzie ułatwiać energooszczędne oświetlenie składające się z kilkudziesięciu lamp solarnych LED.

Więcej: Starganiec ma być ucywilizowany. Zaczynają się prace nad modernizacją tego miejsca wypoczynku katowiczan w Mikołowie

Pomnik Korfantego i budynek przy pl. Sejmu Śląskiego 1

Może Cię zainteresować:

Sąd Rejonowy będzie w miejscu Wydziału Humanistycznego UŚ przy placu Sejmu Śląskiego

Autor: Katarzyna Pachelska

29/12/2022

Dziecko (zdjęcie ilustracyjne)

Może Cię zainteresować:

Oto najczęściej nadawane imiona w Katowicach w 2022 roku. Niespodzianki? Nie ma

Autor: Katarzyna Pachelska

29/12/2022

Katowice spodek

Może Cię zainteresować:

QUIZ. Czy umiesz mówić po katowicku? Sprawdź, czy jesteś prawdziwym katowiczaninem

Autor: Katarzyna Pachelska

15/05/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon