Mieszkańcy potrzebują miejsc pełnych zieleni, w których mogą odpocząć. Wiedzieli o tym już pierwsi budowniczowie naszego miasta, którzy projektowali nie tylko przydomowe ogrody dla mieszkańców, ale także parki, gdzie można było przyjść i przebywać wśród zieleni. Jednym z takich miejsc jest park Giszowiecki, który w ramach realizacji jednego z zadań do Budżetu Obywatelskiego zyska zmodernizowany plac zabaw - tłumaczy prezydent miasta Marcin Krupa.
Do walki o wykonanie tego projektu stanęło 5 podmiotów. Najlepszym okazał się PRO-MB Michał Bil z Chorzowa, który wycenił remont na 350.000 zł. Od podpisania umowy wykonawca ma 3 miesiące na realizację projektu, co oznacza, że plac zabaw zostanie odświeżony na koniec I kwartału 2025 r.
Modernizacja obejmuje wymianę wszystkich istniejących urządzeń zabawowych, ławek, koszy oraz ogrodzenia. Projekt zakłada również remont nawierzchni syntetycznej, która zwiększy bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników. Istotnym aspektem inwestycji jest dostosowanie placu zabaw do potrzeb osób z niepełnosprawnościami poprzez instalację urządzeń integracyjnych - mówi dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej Mieczysław Wołosz.
Na nowym placu zabaw znajdą się dwa zestawy zabawowe. Pierwszym będzie zestaw integracyjny z dwoma wieżami, trapem wejściowym, zjeżdżalnią i piaskownicą integracyjną. Będą w nim również liczydło, gra w kółko i krzyżyk, a także tablica edukacyjna z alfabetem Braille'a i koło fortuny.
Drugi zestaw według mnie będzie jeszcze ciekawszy, ma bowiem imitować kopalnię. Pojawią się zjeżdżalnia, tunel, wieża, ściana wspinaczkowa, drabinka i gry. Dzieci będą mogły pobawić się w zabawkowym pociągu, na zabawkowej stacji kolejowej, a nawet na tyrolce. Oprócz tego na placu stanie 6 ławek i nowe kosze na śmieci.
Bardzo ważna informacja - drzewa wokół placu nie zostaną wycięte, co z pewnością w dobie patologicznego wycinania drzew jest bardzo dobrą informacją, drzewa zapewnią bowiem to, co zapewniały wcześniej, tj. naturalny cień dzięki swoim liściom. Wymieniona zostanie nawierzchnia na znaną wam być może z innych placów zabaw bardziej amortyzującą i syntetyczną.
Wszystkie prace odbędą się w zgodzie ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, ponieważ Park Giszowiecki ma już ponad 100 lat, powstał w l. 1907-1910 wg projektu Emila i Georga Zillmannów.
Może Cię zainteresować:
Zimowa magia w samym sercu otuliny Wolińskiego Parku Narodowego
Może Cię zainteresować: