Jak się pozbyć niepotrzebnej choinki? W Katowicach MPGK robi z nich nawóz

Za nami Święto Trzech Króli, a zatem czas rozbierania choinek. Świąteczne drzewko można np. zasadzić w ogródku, by zaczekało na kolejny rok, ale jeśli wolimy się go pozbyć to MPGK w Katowicach ma pewien sposób na spożytkowanie niepotrzebnych choinek.

Jeżeli naturalna choinka ma jeszcze korzenie i podczas świąt prawidłowo o nią dbaliśmy, to zamiast wyrzucać możemy ją zasadzić, np. w ogródku. Dzięki temu będzie mogła cieszyć nas swoim widokiem przez kolejne miesiące. Jeżeli jednak wolimy pozbyć się drzewka, warto zrobić to właściwie i w sposób odpowiedzialny ekologicznie. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że nie należy wyrzucać choinki wraz z ozdobami.

Jak się pozbyć niepotrzebnej choinki?

Od ubiegłego roku Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach prowadzi odbiór żywych choinek w styczniu i lutym. Warto sprawdzić w harmonogramie, dostępnym m.in. na stronie mpgk.katowice.pl, kiedy dany rodzaj odpadu jest wywożony, aby choinki nie stały zbyt długo przy koszach. Nie należy ich wrzucać bezpośrednio do kontenerów, bo to utrudnia i wydłuża pracę służb porządkowych.

- Już po Świętach nasi pracownicy zauważają pierwsze drzewka do wywiezienia. Pamiętajmy jednak, że nie przy każdym wywożeniu odpadów zostaną one zabrane. W zabudowie wielorodzinnej choinki są zabierane wtedy, kiedy wywozimy odpady wielkogabarytowe, natomiast w zabudowie jednorodzinnej razem z odpadami bio - mówi Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych w MPGK Katowice.

Niepotrzebne choinki można też przywieźć do jednego z czterech Gminnych Punktów Zbiórek Odpadów.

  • Bankowa 10
  • Milowicka 7b
  • Obroki 136
  • Zaopusta 70

Wszystkie cztery GPZO są czynne w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 6.00-17.00, we wtorki w godzinach 9.00-20.00, a w soboty w godzinach 8.00-13.00.

W Katowicach MPGK robi z nich nawóz

Choinki, które zbiorą od mieszkańców pracownicy MPGK, trafiają do Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów. Naturalne drzewka zostają rozdrobnione i po przejściu przez proces technologiczny trafiają jako jeden ze składników do naturalnego środka poprawiającego jakość gleby. Wykorzystywany jest on jako nawóz pod trawniki i rośliny ozdobne na użytkach zielonych oraz do rekultywacji terenów zdegradowanych. Inną drogę przechodzą sztuczne choinki, które są traktowane jako złom i przechodzą typową dla złomu drogę recyklingu.

Choinka z lampkami

Może Cię zainteresować:

Nie wyciepuj choinki. Daj jej żyć

Autor: Redakcja Bytomski

09/01/2024

Zielona oaza rynek muzeum slaskie katowice

Może Cię zainteresować:

Cztery nowe zielone przystanki w Katowicach i zielona oaza przed dawnym budynkiem Muzeum Śląskiego. Takie plany ma miasto na 2024 r.

Autor: Katarzyna Pachelska

10/01/2024

Czy na slasku powstanie megamiasto 2

Może Cię zainteresować:

Czy na Śląsku powstanie megamiasto? Debata o przyszłości śląskiej metropolii w Tychach

Autor: Szymon Karpe

10/01/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon