Kanadyjska prywatna szkoła podstawowa Maple Bear powstaje w budynku... dawnej szkoły przy Stawowej. To będzie pierwsza taka placówka w Polsce

Miasto Katowice kilka lat temu sprzedało budynek szkoły przy ul. Stawowej 6 prywatnemu inwestorowi. Budynek stał pusty, ale obecnie trwa w nim remont. Okazuje się, że w monumentalnym gmachu z cegły powstaje... szkoła! Tyle że prywatna, i to międzynarodowa - kanadyjskiej sieci Maple Bear. Będzie uczyć po angielsku i po polsku. Otwarcie już we wrześniu 2023 roku.

Pewnie kojarzycie kilkupiętrowy budynek z ceglaną elewacją i dużym podwórkiem, stojący po prawej stronie ulicy Stawowej, idąc od dworca w kierunku ul. Mickiewicza. Jeszcze w 2016 roku rozbrzmiewał gwarem dzieci i młodzieży. W 2017 roku jednak ówczesną Szkołę Podstawową nr 10 przeniesiono do budynku przy ul. Sokolskiej, gdzie wcześniej, przed reformą systemu edukacji działało gimnazjum, a miasto sprzedało na początku 2022 r. budynek i przylegające do niego boisko firmie Black Pearl Property za prawie 17 mln zł.

Szkoła podstawowa i przedszkole kanadyjskiej sieci Maple Bear powstają w Katowicach

Historia tego miejsca jest bogata, i zawsze było ono związane z edukacją. Szkoła przy Stawowej istniała na edukacyjnej mapie Katowic od roku 1871. Do 1939 roku mieściła się w nim mniejszościowa szkoła niemiecka. Po wojennej przerwie, już w marcu 1945 r., budynek przyznano Żeńskiej Szkole nr 10 (działającej już od roku 1937 w innej lokalizacji). Rok szkolny 1955/56 rozpoczął się na Stawowej już z klasami koedukacyjnymi, aby przez kolejne 62 lata kształcić katowickie dzieci i młodzież.

Teraz okazuje się, że przy Stawowej 6 powstaje pierwsza w Polsce prywatna placówka kanadyjskiej sieci Maple Bear. Konkretnie, w roku szkolnym 2023/2024, czyli od 1 września, będą tu działać dwujęzyczna szkoła podstawowa i przedszkole. Dzieci będą się uczyć według programu polskiego i kanadyjskiego: szkoła będzie realizować polską podstawę programową w połączeniu z elementami programu kanadyjskiego i kanadyjską metodologią nauczania.

W budynku już od kilku miesięcy trwa remont, aby dzieci mogły się uczyć w warunkach zgodnych ze światowymi standardami szkół Maple Bear.

Czym wyróżnia się sieć Maple Bear?

Jak czytamy w informacji prasowej, "Maple Bear jest największą i najszybciej rozwijającą się siecią edukacyjną na świecie, dzieląc się ze światem tym, co najlepsze w kanadyjskiej edukacji". Szkoły Maple Bear oferują w pełni dwujęzyczną metodykę i strategię nauczania, będącą połączeniem kanadyjskiego i krajowego programu. Szkoły działają zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi szkolnictwa, a dzieci kończące edukację otrzymują polskie i kanadyjskie świadectwa.

Obecnie na świecie działa ponad 560 szkół wczesnoszkolnych, podstawowych i średnich Maple Bear. W planach polskiego oddziału Maple Bear jest otwarcie 40 szkół w całym kraju. Kolejne placówki zostaną uruchomione w Krakowie, Warszawie oraz Wrocławiu. Katowicka szkoła będzie pierwszą placówką Maple Bear w Polsce.

Dlaczego kanadyjska edukacja jest taka skuteczna?

- Kanada jest pionierem we wdrażaniu strategii edukacyjnych, które koncentrują się na rozwijaniu konkretnych kompetencji, zaliczanych są do umiejętności XXI wieku - mówi Grzegorz Esz, prezes i współzałożyciel Maple Bear Schools Polska. - Od 1994 roku państwo to stosuje metodologię w pełni skupiającą się na nauce umiejętności kluczowych dla przyszłego sukcesu. Celem edukacji jest budowanie zdolności w obszarach, które promują nowoczesne społeczeństwo, zdolne do skutecznego dostosowywania się do szybkich zmian. Oznacza to przesunięcie akcentu z nauczania faktów na model, który skupia się na rozwijaniu krytycznego myślenia, kształtowaniu charakteru, kreatywności i innowacyjności. Program kładzie też bardzo duży nacisk na umiejętności cyfrowe i komputerowe - dodaje Grzegorz Esz.

Kanadyjski model nauczania jest oparty na podejściu skoncentrowanym na dziecku, nie pozostawia nikogo w tyle, pozwala uczniom rozwijać swoje umiejętności i konsekwentnie osiągać wysokie wyniki.

Czym Maple Bear różni się od innych szkół?

Maple Bear przynosi to, co najlepsze z kanadyjskiej metodologii i edukacji dwujęzycznej. Opiera się ona na odkrywaniu, eksperymentowaniu i rozwiązywaniu problemów. W oparciu o te zasady, tradycyjne metody nauczania są zastępowane przez edukację, która zachęca uczniów do badania otaczającego ich środowiska i poszukiwania odpowiedzi na pytania ważne dla ich codziennego życia.

Kanadyjscy edukatorzy, odpowiedzialni za program nauczania Maple Bear wierzą, że już od najmłodszych lat należy zapewnić uczniom zajęcia, które w przyszłości ułatwią funkcjonowanie w nowoczesnych społeczeństwach, gdzie komunikacja, współpraca, krytyczne myślenie, kreatywność oraz umiejętności cyfrowe odgrywają ogromną rolę. W kanadyjskiej szkole umiejętność czytania i pisania polega na czytaniu, by się uczyć, a nie tylko na uczeniu się czytania. Chodzi o rozwijanie zdolności i motywacji do identyfikowania, rozumienia, interpretowania, tworzenia i przekazywania wiedzy.

W katowickiej szkole Maple Bear, podobnie jak w innych szkołach na całym świecie, edukacja przedszkolna będzie prowadzona przy zastosowaniu podejścia immersyjnego: nauczyciele będą prowadzić zajęcia głównie po angielsku, aby dzieci miały stały kontakt z żywym językiem. W szkole podstawowej program będzie realizowany w obu językach: lokalne programy nauczania, takie jak literatura polska czy historia będą prowadzone się w języku polskim.

Kto będzie się uczyć przy Stawowej?

Katowicka szkoła wchodzi na rynek edukacyjny z ofertą dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Szkoły Maple Bear na całym świecie rosną w sposób organiczny, aby uczniowie mogli rozwijać się i kształcić zgodnie z kanadyjską metodologią Maple Bear. Nie oznacza to jednak, że uczeń, który rozpoczął edukację w innej szkole, nie będzie mógł w późniejszych latach dołączyć do grona uczniów, gdyż Kanada i jej edukacja słyną na całym świecie nie tylko z doskonałych wyników, ale też ze sprawdzonych i skutecznych metod integracji.

Kanadyjski model edukacji jest oparty na podejściu skoncentrowanym na dziecku. Nie pozostawia nikogo w tyle, pozwala uczniom rozwijać swoje umiejętności i konsekwentnie osiągać wysokie wyniki. To właśnie dzięki takiemu podejściu nowo przybyłe do Kanady dzieci z rodzin imigrantów, w tym te, które nie mówią lub mają ograniczony angielski, integrują się bez większych problemów dostosowawczych i w ciągu trzech lat osiągają wyniki na tym samym poziomie co ich koledzy z klasy.

Po zakończeniu formalnej procedury rejestracji szkoły i przedszkola jako placówek niepublicznych, Maple Bear Katowice rozpocznie się nabór na rok szkolny 2023/24. Polskie szkoły Maple Bear będą realizowały polską podstawę programową w połączeniu z kanadyjskim programem i przy zastosowaniu kanadyjskiej metodologii.

Wysokość czesnego jeszcze nie jest ustalona. Choć oficjalna rekrutacja dla uczniów klas pierwszych jeszcze się nie zaczęła, rodzice mogą uzyskać informacje, nawiązując kontakt poprzez formularz na stronie internetowej maplebear.pl

Szkola podstawowa numer 10 katowice 2

Może Cię zainteresować:

Remont basenu w Szkole Podstawowej nr 21 przy Sokolskiej w Katowicach. Będą mogli z niego korzystać też mieszkańcy miasta

Autor: Katarzyna Pachelska

19/03/2023

Las w sloiku galeria katowicka 1

Może Cię zainteresować:

Las w szkle wyrósł na placu przed Galerią Katowicką i dworcem PKP. Leśna akcja w Galerii Katowickiej

Autor: Katarzyna Pachelska

24/03/2023

Plan rojst 3 sezon katowice zadole 2

Może Cię zainteresować:

Serial Netflixa kręcono w Katowicach. Osiedle na Zadolu znowu pojawi się w serialu "Rojst"

Autor: Katarzyna Pachelska

18/03/2023

Dom Sierot orkiestra pod batutą Janusza Korczaka 1923

Może Cię zainteresować:

Niepubliczne Liceum Korczaka otwiera się w Katowicach. Będzie uczyć bez dzwonków, w małych klasach, z nastawieniem na samorozwój

Autor: Katarzyna Pachelska

23/03/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon