Katowice najlepsze w Polsce pod względem strategii przyciągania zagranicznych inwestycji bezpośrednich

Katowice zajęły 7 miejsce w rankingu „Top 10 Large European Cities of the Future 2024 – fDi Strategy”, znajdując się w gronie tak znakomitych miast jak Glasgow, Antwerpia, Porto czy Bilbao. Tym samym są najwyżej sklasyfikowanym miastem w Polsce w tej kategorii.

W tym roku Katowice zadebiutowały w kategorii „Large European Cities of the Future 2024 - Cost Effectiveness”, a więc relacji standardu życia i usług w stosunku do kosztów.

  - Według fDi Intelligence, Katowice są jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków miejskich w Europie. Siódme miejsce w tym prestiżowym rankingu potwierdza wysoki potencjał inwestycyjny Katowic, centralnego miasta ponad 2-milionowej Metropolii. Dodatkowo w tym roku zadebiutowaliśmy w rankingu „Efektywności kosztów”, a więc relacji jakości życia i usług do kosztów. To pokazuje, że obrana przez nas droga przyciągania inwestorów w oparciu o rozwój nowoczesnych usług biznesowych jest doceniana w Europie. To z kolei przynosi realne korzyści naszym mieszkańcom, bo im więcej inwestorów tym więcej ciekawych miejsc pracy, a tym samym większe wpływy do budżetu miasta - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dostępność dobrze płatnych miejsc pracy jest przecież jednym z czynników wpływających na decyzje młodych ludzi o związaniu swojej przyszłości z naszym miastem – dodaje prezydent.

  W tym roku Katowice zadebiutowały w kategorii „Large European Cities of the Future 2024 - Cost Effectiveness”. Oznacza to, że miasto zapewnia wysoki standard życia i usług w stosunku do ceny, co potwierdzają wcześniejsze wyróżnienia i nagrody, m.in. 4. miejsce w rankingu najlepszych miast dla studentów 2023 wg serwisu Business Insider (10.2023 r.), 2. miejsce w rankingu w kategorii na najlepsze miasto do życia w Polsce wg tej samej redakcji (08.2023 r.) czy srebrna nagroda za zrównoważony rozwój, w kategorii miast powyżej 400 000 dziennej populacji, w konkursie The International Awards for Liveable Communities LivCom Awards 2023 (06.2023 r.).

  15.02.2024 r. magazyn fDi Intelligence należący do Financial Times Ltd., ogłosił wyniki rankingu Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2024 (fDi European Cities and Regions of the Future 2024). Magazyn analizuje dane w zakresie inwestycji krajowych, trendów w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych (BIZ) oraz prezentuje mocne strony regionów oraz miast, co czyni go jednym z najbardziej opiniotwórczych źródeł informacji gospodarczej w Europie. Jego przewidywania są ważną wskazówką dla inwestorów poszukujących odpowiedniej lokalizacji dla nowych inwestycji, ich bezpieczeństwa i dalszego rozwoju działalności.

  Ranking uwzględnia 330 europejskich miast, 141 regionów oraz 38 partnerstw publiczno-prywatnych (LEP, local enetrprise partnership) oceniając perspektywy dla rozwoju bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Zebrano dane w pięciu kategoriach:

  1. potencjał gospodarczy „Economic Potential”,
  2. zasoby ludzkie i tryb życia „Human Capital and Lifestyle”,
  3. efektywność kosztowa „Cost Effectiveness”,
  4. infrastruktura i dostępność transportowa „Connectivity”,
  5. przyjazne nastawienie do biznesu „Business Friendliness”.

  Kolejnym obszarem, który analizowano była strategia przyciągania zagranicznych inwestycji („FDI strategy”). W tej kategorii analizowano kwestionariusze wypełniane przez 117 poszczególnych ośrodków miejskich.

  W kategorii „Large European Cities of the Future 2024 - FDI Strategy” – Katowice uplasowały się na pozycji 7, zyskując uznanie za strategię w zakresie przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych. - O wysokim potencjalne w tym zakresie świadczą m.in. dane zamieszczone w raporcie ABSL „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Katowicach” z 2023 r. Obecnie w Katowicach posiadamy 105 centrów zaliczanych do sektora nowoczesnych usług biznesowych należących do central firm z 18 różnych krajów. W centrach tych zatrudnienie znajduje ok. 27 tys. osób. Te liczby to wynik naszej systematycznej pracy nad rozwojem tego sektora w Katowicach i konsekwentnej realizacji naszej strategii przyciągania inwestorów. Dzięki współpracy z inwestorami i tworzeniu nowych centrów, wspólnie oferujemy atrakcyjne miejsca pracy, m.in. dla mieszkańców Katowic. Wpływa to pozytywnie na ich zarobki i standard życia – podkreśla Mariusz Jankowski naczelnik wydziału obsługi inwestorów w katowickim Urzędzie Miasta. Warto podkreślić, że zaplanowane na 2024 r. w budżecie miasta Katowice udziały podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) wynoszą ponad 223 mln zł.

  „Top 10 Large European Cities of the Future 2024 – fDi Strategy”

  Pozycja

  Ośrodek miejski

  Kraj

  1

  Glasgow

  Wielka Brytania

  2

  Antwerpia

  Belgia

  3

  Porto

  Portugalia

  =4

  Bilbao

  Hiszpania

  =4

  Göteborg

  Szwecja

  6

  Düsseldorf

  Niemcy

  7

  Katowice

  Polska

  8

  Rotterdam

  Holandia

  9

  Izmir

  Turcja

  10

  Poznań

  Polska

  Opracowanie na podstawie: fDi Intelligence - pełna treść raportu https://tiny.pl/dqgpq

  Wiadukty s86 katowice remont 01

  Może Cię zainteresować:

  Budowa nowych wiaduktów nad S86 w Katowicach potrwa 22 miesiące. Wybrano wykonawcę inwestycji

  Autor: Katarzyna Pachelska

  15/02/2024

  Lokal na kulture tbs katowice

  Może Cię zainteresować:

  Lokal na kulturę można wynająć też od TBS-u. Wolna przestrzeń czeka przy ul. Pod Kasztanami 63

  Autor: Katarzyna Pachelska

  15/02/2024

  Beboki stas hela katowice

  Może Cię zainteresować:

  44 figurki beboków są już w Katowicach. Można zostać łowcą beboków i zbierać specjalne pieczątki

  Autor: Katarzyna Pachelska

  14/02/2024

  Subskrybuj 24kato.pl

  google news icon