Katowicka Dolina Pięciu Stawów. Powstaną tu m.in. kąpielisko i ścieżka rowerowa, a dziki parking będzie zagospodarowany

Trwa postępowanie przetargowe na stworzenie kąpieliska przy północnym brzegu stawu Morawa. W ramach przetargu, do którego zgłosiło się 4 wykonawców, powstanie również ścieżka pieszo-rowerowa oraz zagospodarowany zostanie pobliski dziki parking. Inwestycja to kolejny etap metamorfozy Doliny 5 Stawów. W ubiegłym roku przy stawie Morawa powstała nowa stanica żeglarska.

KAW
Staw morawa katowice

W katowickiej Dolinie Pięciu Stawów powstaną m.in. kąpielisko i ścieżka rowerowa.

  - Dolina Pięciu Stawów w Katowicach ma olbrzymi potencjał, by stać się miejscem na miarę cieszącej się wielką popularnością Doliny Trzech Stawów. Dlatego w mojej umowie z mieszkańcami zobowiązałem się, że wykonamy kompleksową rewitalizację tego miejsca – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W trakcie przeprowadzonych z mieszkańcami konsultacji ustalono, że obszar Doliny Pięciu Stawów powinien mieć funkcję wypoczynkową, rekreacyjno-sportową i ekologiczną. Całkowicie zgadzam się z tymi postulatami. Dlatego krok po kroku realizujemy plan rewitalizacji doliny. Nowe oblicze zyskał już południowo-wschodni brzeg stawu Morawa – to dzięki wartej 6,5 mln zł budowie stanicy żeglarskiej i zagospodarowaniu terenu wokół niej. Teraz czas na uporządkowanie północnej części stawu i budowę w tym miejscu plaży oraz traktu pieszo-rowerowego w południowej części Morawy – dodaje prezydent.

  Morawa z nową plażą, ścieżką rowerową oraz parkingiem

  - Drugi etap inwestycji dotyczy stawu Morawa - przede wszystkim jej północnego brzegu, gdzie powstanie strefa kąpieliskowa z plażą wyposażoną m.in. w stanowisko dla ratownika oraz pochylnię dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, zaplecze socjalne z przebieralniami, natryskami i toaletami, strefę sportową z boiskiem, plac zabaw czy też krąg grillowy – mówi Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

  To jednak nie wszystko, co zakłada ta inwestycja. Zakres prac przewiduje także stworzenie ścieżki pieszo-rowerowej. Trasa ma rozpoczynać się przy budynku stanicy żeglarskiej, skąd – równolegle do południowej linii brzegowej stawu – poprowadzi do cmentarza. Długość tej trasy będzie wynosić około 900 metrów. Ponadto uporządkowany zostanie sposób parkowania w okolicy. W miejscu dzikiego parkingu – zlokalizowanego przy ulicy Sosnowieckiej, w pobliżu linii tramwajowej – powstanie przestrzeń parkingowa przystosowana do pozostawiania zarówno samochodów osobowych, jak i autobusów.

  Obecnie trwa postępowanie przetargowe na realizację tych zadań w trybie zaprojektuj i wybuduj. Zainteresowanych realizacją, której budżet wynosi nieco ponad 13 mln zł, jest 4 wykonawców: TOPATOTERA Sp. z o.o. z ceną ponad 16,3 mln zł, Bako Sport G. Baran, R. Koziołek Spółka Jawna z ofertą opiewającą na prawie 12,9 mln zł, PRO-MB Michał Bil z kwotą na blisko 10 mln zł oraz MILIMEX S.A. z ofertą wycenioną na prawie 15,5 mln zł.

  Teraz komisja przetargowa będzie musiała przeanalizować złożone oferty, by doprowadzić do wyboru wykonawcy. Inwestycja ma być gotowa latem przyszłego roku.

  I etap rewitalizacji zrealizowany z sukcesem

  Realizowana w najbliższym czasie inwestycja to kolejny z elementów większego projektu, jakim jest rewitalizacja Doliny 5 Stawów. Wcześniej przy Morawie powstała nowa stanica wodna. Oprócz zbudowania obiektu, realizacja o wartości ponad 6,5 mln zł objęła również m.in. powstanie oświetlonych alejek, kei, pomostu, miejsca do grillowania oraz infrastruktury kąpielowej.

  Rewitalizacja Doliny 5 Stawów dotyczy terenu o powierzchni ponad 150 hektarów, z czego powierzchnia samych zbiorników wodnych wynosi 91 hektarów – czyli tyle, co 127 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Dolinę tworzą stawy: Morawa, Borki, Hubertus I, Hubertus II oraz Hubertus III. Bogaty przyrodniczo i atrakcyjny teren sprzyja różnym rodzajom wypoczynku i aktywności na świeżym powietrzu – nie tylko plażowaniu, ale także jeździe na rowerze, spacerowaniu, bieganiu czy wędkowaniu. Dlatego rewitalizacja zakłada, by uczynić tę przestrzeń bezpieczną, przy jednoczesnym zachowaniu jej naturalnego charakteru.

  W rozwoju miasta władze Katowic nie zapominają o roli zieleni w nowoczesnej, miejskiej przestrzeni. Trwa zazielenianie kolejnych lokalizacji w pobliżu ścisłego centrum, realizowane są również inwestycje w miejscach od niego oddalonych, które mieszkańcy wybierają na wypoczynek. Zaawansowane prace prowadzone są wokół Stargańca, trwają nasadzenia drzew w ramach zazieleniania ulicy Warszawskiej, modernizowany jest także krąg taneczny w Katowickim Parku Leśnym.

  Rowery katowice

  Może Cię zainteresować:

  Katowice walczą o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Rywalizacja już się zaczęła

  Autor: Katarzyna Pachelska

  03/06/2023

  Koszutka 1

  Może Cię zainteresować:

  Katowice w wiosennym anturażu. Miasto uśmiecha się do nas świeżą zielenią i intensywnymi kolorami kwiatów

  Autor: Katarzyna Pachelska

  02/06/2023

  Nowe boisko bogucice 03

  Może Cię zainteresować:

  Boisko przy szkole i zewnętrzna siłownia w Bogucicach zostały otwarte. To inwestycja z Budżetu Obywatelskiego

  Autor: Katarzyna Pachelska

  01/06/2023

  Subskrybuj 24kato.pl

  google news icon