Na ścianie dworca PKP w Katowicach powstaje ekologiczny mural. Odsłonięcie 28 maja na finał akcji "Ubrania Pełne Mocy 2.0"

Wzór muralu, który powstaje na bocznej ścianie dworca PKP, wybrali sami katowiczanie, w głosowaniu na profilu facebookowym Galerii Katowickiej, bo to ona jest inicjatorem tej akcji. Już widać elementy muralu. Jego oficjalne odsłonięcie jest zapowiadane na 28 maja.

Na bocznej ścianie dworca PKP w Katowicach, tej od strony pl. Szewczyka i ulicy Dworcowej, powstaje ekologiczny mural.

Ekomural na ścianie bocznej dworca PKP w Katowicach

Jego oficjalna prezentacja (bo co nieco już widać) nastąpi 28 maja, na finał organizowanej przez Galerię Katowicką akcji Ubrania Pełne Mocy 2.0. Autorem dzieła jest Sebastian Bożek. Mural powstaje przy użyciu specjalnych farb fotokatalitycznych. Nowe dzieło street artu w Katowicach, oczyszczające powietrze w mieście, powstaje częściowo za środki zebrane w ramach pierwszej edycji akcji Ubrania Pełne Mocy. Projekt muralu pomogli wybrać mieszkańcy w fejsbukowym głosowaniu. Ostatecznie został on wzbogacony o galandę – czyli typowo śląski wianek, jeszcze bardziej podkreślający identyfikację z regionem.

To nie jest pierwszy ekomural w centrum Katowic. O innym pisaliśmy kilka miesięcy temu: Antysmogowy mural powstał na jednym z banków w centrum Katowic. Pochłania dwutlenek węgla z powietrza

Inne ciekawe murale w Katowicach:

Mural na ścianie dworca powstaje przy współpracy z Fundacją Urban Forms.

– W projektach, które współtworzymy jako Fundacja, chcemy poszerzać granice i zachęcać odbiorców do dyskusji. Katowicki mural jest dla nas tym bardziej wyjątkowy, bo tworzony we współpracy z biznesem świadomym swojej odpowiedzialności, w mieście coraz bardziej nowoczesnym i zielonym – wyjaśnia Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms.

Oddaj niepotrzebne ubrania i daj im szansę na drugie życie

O co chodzi w akcji Ubrania Pełne Mocy? W wielkim skrócie - o ekologię. By przejrzeć szafę, wybrać nienoszone już ubrania i dać im szansę na drugie życie, przynosząc je w ostatni weekend maja do Galerii Katowickiej. Na darczyńców czekają karty podarunkowe i możliwość wygrania zakupów ze stylistką. W 2021 roku, w ramach jej pierwszej edycji, udało się zebrać aż 9 ton ubrań, które zostały ponownie wprowadzone do obiegu.

Tegoroczną edycję akcji (odbędzie się od 26 do 28 maja) będą poprzedzać działania promocyjne w terenie, zwracające uwagę na ideę odpowiedzialnej mody i zero waste. Wolontariuszy w kolorowych pelerynach superbohaterów, zachęcających do oddawania ubrań, będzie można spotkać między innymi w:

  • centrum Katowic,
  • Parku Śląskim,
  • na Stawikach w Sosnowcu,

w godzinach popołudniowych 20 i 21 maja 2022 r.

– Wrażliwi nie tylko na dobro naszej planety, ale i na ludzi, w tym roku chcemy powtórzyć sukces zeszłorocznej akcji, jeszcze bardziej zmotywowani jej celem: każdy kilogram oddanych przez mieszkańców regionu ubrań to 1 złotówka przekazana na wsparcie Ukrainy – mówi Anna Szczerkowska, marketing manager Galerii Katowickiej. – Warto przejrzeć swoją szafę i nieco ją przewietrzyć, robiąc w ten sposób coś pozytywnego dla siebie i innych – dodaje.

Nagrody za oddanie ubrań

Także w tym roku osoby, które przekażą min. 10 kg ubrań, mają szansę odebrać kartę podarunkową o wartości 50 zł. Osoba, która w ramach akcji odda najwięcej ubrań i akcesoriów, wygra kartę podarunkową o wartości 1000 zł na zakupy ze stylistką Agatą Dominik, która ze zwycięzcą lub zwyciężczynią przeprowadzi konsultacje, pomoże wykreować wizerunek i zrobić mądre zakupy, które być może staną się zalążkiem szafy kapsułowej, opartej na ubraniach bazowych oraz sezonowych dodatkach, łatwych do zestawiania ze sobą niezależnie od mody i pory roku.

Zbiórka ubrań w ramach akcji Ubrania Pełne Mocy 2.0 startuje w czwartek 26 maja i potrwa do soboty 28 maja 2022 r. Jak się włączyć? Zgłosić się z ubraniami do Punktu Obsługi Akcji w lokalu obok Claire’s (poziom 0), w godzinach od 12.00 do 19.00.

ZOBACZ TEŻ:

Geometryczny wiezowiec Whitemad8 2048x1152

Może Cię zainteresować:

Znowu to zrobili! Sklonowali nasze .KTW II. I to gdzie?! W Miami w USA. Zobaczcie sami

Autor: Arkadiusz Nauka

18/05/2022

Katowice plac andrzeja palmy

Może Cię zainteresować:

Palmy wracają do Katowic. Ale Las Palmas na Śląsku to mieliśmy już w PRL-u. Zamiłowanie do egzotyki zostało do dziś

Autor: Redakcja

18/05/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon