Nadal nie wybrano wykonawcy Novej Silesii. Jest za to miejsce dla grafficiarzy

Przetarg na generalnego wykonawcę kompleksu Nova Silesia się opóźnia, choć dwa biurowce i hotel miały być już gotowe w 2022 roku. Tymczasem inwestor przygotował na stale dewastowanym ogrodzeniu specjalne miejsca dla grafficiarzy.

W lutym 2019 roku dziennikarze po raz ostatni zwiedzili wnętrze dawnego Hotelu Silesia w centrum Katowic. Obiekt po prawie pięćdziesięciu latach został przeznaczony do rozbiórki. Spółka Vastint Poland, która kupiła go wraz z działką o powierzchni 9 tys. metrów kwadratowych, zapowiedział wówczas, że w 2022 roku zakończy się w tym miejscu budowa kompleksu Nova Silesia - hotelu oraz dwóch biurowców.

Nadal nie wybrano wykonawcy Novej Silesii

Teren odgrodzono, a Hotel Silesia wyburzono w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Od tego czasu niewiele wydarzyło się jednak na działce należącej do Vastint Poland.

Na początku 2021 roku rozpoczęto prace związane z wycinką drzew, a także przebudową sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Budowa kompleksu miała rozpocząć się w połowie roku, ale tak się jednak nie stało. Dlaczego? Ponieważ wyniki przetargu na generalnego wykonawcę nie były dla inwestora zadawalające, więc go nie wyłoniono.

Wówczas zapowiadano, że kolejny przetarg zostanie zorganizowany na początku 2022 roku. W czwartek, 3 lutego, zapytaliśmy o to Ewę Łydkowską z Vastint Poland, która odpowiedział, że niestety termin uległ zmianie, ale spółka liczy, że główny wykonawca zostanie wybrany w najbliższym półroczu. Optymistyczna wersja zakłada, że uda się dopiąć formalności wiosną.

Pojawiło się miejsce dla grafficiarzy w centrum Katowic

Inwestor ma jeszcze jeden problem. Początkowo ogrodzenie wokół przyszłego placu budowy zdobiły rysunki, które przygotowali podopieczni Fundacji Iskierka. Były na nich kolorowe wizje tego, co może powstać w miejscu starego Hotelu Silesia, m.in. gigantyczny SpongeBob Kanciastoporty. Niestety z czasem miejsce to wzięli sobie na celownik domorośli grafficiarze, a cała konstrukcja zaczęła wyglądać obskurnie.

- To ścisłe centrum Katowic, miejsce, które powinno być reprezentatywne - przyznaje Ewa Łydkowska z Vastint Poland. - W związku z tym, postanowiliśmy zamontować na ogrodzeniu specjalne białe plansze dla grafficiarzy, żeby mogli malować w przeznaczonych do tego miejscach - wyjaśnia.

"Grafficiarze! To jest miejsce dla Waszej twórczej pracy. My szanujemy Waszą pracę - Wy szanujcie naszą" - czytamy na niektórych przęsłach ogrodzenia.

Nova Silesia. Biurowce mają mieć 55 metrów wysokości

Nova Silesia ma składać się z trzech budynków. Dwóch biurowców liczących 14 kondygnacji naziemnych (55 metrów) oraz dwie podziemne przeznaczone na parking liczący 279 miejsc, a także siedmiopiętrowego hotelu (25 metrów) ze 150 pokojami i 25 miejscami parkingowymi.

Cały teren ma zostać otwarty dla mieszkańców Katowic. Pomiędzy budynkami inwestor zapowiedział stworzenie placu pełnego zieleni.

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon