Powstał pierwszy Punkt Informacyjny dla uchodźców z Ukrainy na południu Katowic

1 kwietnia 2022 r. w Galerii Libero otwarto pierwszy na południu Katowic, i poza centrum miasta, Punkt Informacyjny dla uchodźców z Ukrainy.

Punkt Informacyjny dla uchodźców z Ukrainy działa od 1 kwietnia 2022 r. w Galerii Libero przy ul. Kościuszki w Katowicach. To zarazem pierwszy i jedyny punkt informacyjny położony poza centrum miasta.

Punkt Informacyjny dla uchodźców w Galerii Libero

Punkt ma być odpowiedzią na potrzeby powiększającej się ukraińskiej społeczności, która zamieszkała na południu Katowic.

- Chodzi nie tylko o kolejne zbiórki żywności i potrzebnych rzeczy, co oczywiście robimy, ale też o integrację i realizację różnych potrzeb zarówno gości z Ukrainy, jak i mieszkańców, którzy im pomagają. Chcemy, by Libero było miejscem, gdzie można dowiedzieć się, jak pomagać uchodźcom z Ukrainy, w jakich obszarach, z kim się kontaktować, gdzie składać ewentualne dary, ale też, jak wspólnie spędzać czas – mówi Grzegorz Filipczyk, dyrektor Libero Katowice.

Kiermasz Wielkanocny 2 i 9 kwietnia

Każdego dnia wolontariusze Społecznego Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy pełnią dyżury udzielając informacji i służąc radą, jak najskuteczniej pomagać. W soboty przedświąteczne 2 i 9 kwietnia w Punkcie Informacyjnym naprzeciwko salonu New Yorker zorganizowany zostanie Kiermasz Wielkanocny. Świąteczne ozdoby oraz potrawy przygotowali podopieczni Centrum Integracji Międzypokoleniowej „Bezpieczna Twierdza”, zarówno dzieci, jak i seniorzy. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony dla uchodźców z Ukrainy, którzy są w Katowicach.

Na początku kwietnia w pobliżu punktu otwarta zostanie także wystawa fotograficzna dotycząca uchodźców. Znany artysta fotograf i fotoreporter Arkadiusz Ławrywianiec fotografował uchodźców m.in. w Katowicach, Warszawie, Sławkowie, Przemyślu i Medyce. Jego fotografie są ważnym świadectwem tego, co działo się z uchodźcami w Polsce po wybuchu wojny w Ukrainie.

1200 wolontariuszy pomaga uchodźcom

Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy zapewnia opiekę uchodźcom nie tylko w czasie ich przyjazdu do Katowic, ale także w czasie całego pobytu. W projekt zaangażowało się już prawie 1200 wolontariuszy i kilkanaście organizacji pozarządowych działających w Katowicach. Koordynatorem inicjatywy jest Centrum Integracji Międzypokoleniowej "Bezpieczna twierdza", prowadzone przez Fundację Index do Przyszłości, przy wsparciu Centrum Organizacji Pozarządowych, Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach oraz Urzędu Miasta w Katowicach.

Pomoc wolontariuszy podzielona jest na kilka konkretnych obszarów działania. Pomagają uruchamiając ścieżkę pomocy, czyli udzielają potrzebnych informacji o zbiórkach, magazynach, pomocy prawnej, medycznej, a także psychologicznej. Wśród partnerów centrum jest Katowicki Instytut Psychoterapii mieszczący się w Katowicach, przy ulicy Franciszkańskiej. Instytut pomaga zarówno uchodźcom, jak i wolontariuszom, którzy po miesiącu ciężkiej pracy i opieki nad uchodźcami potrzebują wsparcia i rozmowy. Partnerem jest także katowicki Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum, który użycza lokali do spotkań grup wsparcia oraz na szkolenia.

Link do formularza, gdzie wolontariusze mogą się zgłaszać i i oferować konkretną pomoc: bit.ly/katowicedlaukrainy

Fundacja Index do Przyszłości, założyła specjalne konto na zbiórki pieniężne niezbędnych rzeczy dla uchodźców, jak leki czy materiały trudno dostępne w magazynach. Nr konta, na które można wpłacać środki na konto Fundacji Index do Przyszłości:

84109011860000000134358559 Koniecznie z dopiskiem:

DAROWIZNA- KATOWICE DLA UKRAINY.

TELEFON dla osób potrzebujących pomocy:

604 099 095 - dla osób z Ukrainy

796 258 987 - dla Polaków

ZOBACZ TEŻ:

Mieszkanie Katowice moderna12

Może Cię zainteresować:

Prawie 1,3 mln zł kosztuje apartament z ogrodem zimowym w modernistycznej kamienicy w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia!

Autor: Katarzyna Pachelska

22/03/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon