Rowerem na Dolinę Trzech Stawów z Nikiszowca i Giszowca – zakończenie budowy drogi rowerowej wzdłuż ul. Gospodarczej

Katowice oddały rowerzystom do użytku kolejny odcinek drogi rowerowej. Zakończyły się odbiory nowego odcinka wzdłuż ul. Gospodarczej, który łączy istniejące już odcinki dróg rowerowych. W efekcie powstała spójna, zachowująca ciągłość na całej długości, infrastruktura pomiędzy Szopienicami, Nikiszowcem, Giszowcem i Doliną Trzech Stawów.

Inwestycja o wartości ponad 600 tys. zł zgodnie z planem miała zakończyć się w połowie czerwca. Sprawne działania pozwoliły na wyprzedzenie tego terminu o ponad miesiąc.

- Realizacja rowerowych inwestycji w mieście wymaga uwzględnienia warunków formalnych, prawnych, terenowych, bardzo często także kompromisów przy podejmowaniu decyzji. Dlatego niektóre inwestycje realizujemy etapami, choć w efekcie bywa, że dzięki temu rowerzyści, wbrew pozorom, otrzymują pełną infrastrukturę szybciej. Tak jest w przypadku drogi rowerowej wzdłuż ul. Gospodarczej. Ukończenie właśnie odcinka o długości 500 metrów scala dotychczas wybudowane drogi rowerowe w tym rejonie – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Połączenie Doliny Trzech Stawów z Nikiszowcem, Giszowcem i Szopienicami to jedna z wielu inwestycji rowerowych w Katowicach. W tym roku planujemy budowę prawie 8 km nowych tras, a także przygotowanie dokumentacji projektowej na kolejne 2,3 km. Łączna wartość tych zamierzeń to ponad 28 mln zł – dodaje prezydent i przypomina, że w latach 2015-2022 w Katowicach powstało 43 km tras o wartości 34 mln zł.

Najnowsza inwestycja to kontynuacja drogi rowerowej biegnącej od ulicy Pułaskiego, przez teren Doliny Trzech Stawów w rejonie Sztauwajerów, wzdłuż autostrady A4 i pod DK 86, skąd włącza się w ulicę Gospodarczą. Powstały właśnie odcinek prowadzi dalej aż do ronda w ciągu ul. Gospodarczej, gdzie łączy się z istniejącą infrastrukturą rowerową. Można nią dostać się do ulicy Szopienickiej i skierować się w stronę Giszowca (aż do skrzyżowania z ulicą Mysłowicką) lub Nikiszowca i dalej do Szopienic.

To droga o szerokości 2 metrów, z nawierzchnią asfaltową i opaską skrajniową, która oddziela ruch rowerowy od jezdni.

- Ponadto zakres prac obejmował budowę nowego peronu przystankowego. - Inwestycja rozpoczęła się w styczniu tego roku i zakończyła miesiąc wcześniej niż planowano, co biorąc pod uwagę rozpoczęty sezon rowerowy zapewni w rezultacie komfortowe i bezpieczne połączenie rowerowe terenów Doliny Trzech Stawów ze wschodnimi dzielnicami – mówi Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

Coraz większa sieć dróg, coraz więcej rowerzystów

Łączna długość infrastruktury rowerowej w Katowicach to blisko 190 km, z czego ponad 43 km dróg powstało w latach 2015-2022, a wartość tych inwestycji przekroczyła 34 mln zł. Te działania przekładają się na rosnącą popularność wykorzystywania rowerów jako środku transportu i rekreacji. W kwietniu w ramach katowickiego systemu wypożyczalni „City by bike” rowery wypożyczono prawie 20 tysięcy razy, co oznacza ponad dwukrotny wzrost zainteresowania w równaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Do monitorowania aktywności rowerzystów wykorzystywany jest również licznik rowerowy, znajdujący się na al. Korfantego, przy jednej z najpopularniejszych dróg rowerowych. W tym miesiącu mija rok od uruchomienia tego urządzenia. W tym czasie monitorowanym odcinkiem przejechano ponad 170 tysięcy razy.

Kolejne budowy, projekty i przetargi

Obecnie prowadzonych jest kilka inwestycji, dzięki którym sieć powiększy się o kolejne odcinki. Przy ulicy Francuskiej - na odcinku pomiędzy skrzyżowaniami z ulicą Trzech Stawów oraz z ulicą Lotnisko – powstaje ponad 700 m nowej drogi wraz z infrastrukturą towarzyszącą, jak chodnik, dodatkowe oświetlenie, ławki parkowe, kosze na śmieci. Przy okazji zrealizowane zostaną też nasadzenia, a łączna wartość wszystkich prac to ponad 2,5 mln zł brutto. Rozpoczęły się również prace związane z budową infrastruktury rowerowej przy ul. Hallera. To pierwszy z dwóch etapów połączenia ul. Konnej z ul. Techników i ul. Niepodległości oraz trasą rowerową nr 5. W ramach tego etapu za około 5,5 mln zł brutto powstanie odcinek o długości ponad 1300 metrów. Jeszcze w tym roku rozpoczną się roboty związane z wykonaniem drugiego etapu – tj. drogi rowerowej wzdłuż ulicy Korczaka.

Oprócz tego trwa procedura przetargowa na wykonanie robót dla połączenia istniejącej infrastruktury rowerowej zrealizowanej w ramach przebudowy węzła drogowego w Giszowcu ze strefą Tempo 30 na ul. Kolistej.

W trakcie realizacji są również prace projektowe związane z budową kolejnych tras dla rowerzystów. Dotyczą między innymi odcinka pomiędzy ul. Lotnisko a ul. Damrota, który połączy istniejące już drogi rowerowe. Ponadto projektowane jest połączenie od ul. Barbary do ul. Kościuszki oraz połączenie ul. Sosnowieckiej z ul. Brynicy i trasą rowerową nr 5.

Debata haja nad brynica 3

Może Cię zainteresować:

Debata w ramach projektu „Haja nad Brynicą”. Wygrali zwolennicy spójności woj. śląskiego

Autor: Redakcja

15/05/2023

Dolina slepiotki katowice 01

Może Cię zainteresować:

Zaczęła się rewitalizacja Doliny Ślepiotki w Ochojcu. Nowy park na wiosnę 2024 roku

Autor: Katarzyna Pachelska

14/05/2023

Bohaterow monte cassino

Może Cię zainteresować:

5 mostów i kładek dla pieszych w Katowicach idzie do remontu. Pierwszy zacznie się już 16 maja

Autor: Katarzyna Pachelska

14/05/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon