Świąteczne zbiórki żywności dla potrzebujących w sklepach. Sprawdź, kiedy i w jakich sklepach

Wiele sieci sklepów dołączyło w tym roku do dwóch akcji organizacji pozarządowych, dotyczących świątecznych zbiórek żywności. Będą one przeprowadzane w ostatni weekend listopada i pierwszy grudnia. Sprawdź, w jakich sklepach można się dołączyć do akcji.

Kaufland
Zbiórki żywności Kaufland

Zbiórki żywności za pośrednictwem Federacji Polskich Banków Żywności odbędą się w dniach 26-27 listopada 2021 r., pod hasłem „Święta godne, a nie głodne”, a także online w sklepie charytatywnym zbiorkazywnosci.pl. Tydzień później, w dniach 3-4 grudnia produkty spożywcze zbiorą wolontariusze Caritas.

Wzrósł odsetek osób w Polsce żyjących w skrajnym ubóstwie

Według danych GUS w 2020 roku odsetek osób żyjących w skrajnym ubóstwie wzrósł do 5,2%, co oznacza że około 1,9 mln Polaków dysponuje miesięcznie kwotą mniejszą niż 600 zł. Codziennie muszą podejmować niemożliwe decyzje pomiędzy opłaceniem rachunków, kupnem leków czy jedzenia. Wpływ na powiększenie liczby osób potrzebujących pomocy miała bez wątpienia trwająca pandemia koronawirusa. To oznacza, że również do Banków Żywności zgłasza się więcej potrzebujących.

Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, potrzebujemy aktów solidarności z drugim człowiekiem, zwłaszcza potrzebującym pomocy. Gest podzielenia się z kimś głodnym żywnością, jest jednym z najbardziej pozytywnych, na jakie można się zdobyć. Osoby, które zwracają się z prośbą o pomoc, potrzebują takich gestów jak najwięcej. Nie zawiedźmy ich. Pomóżmy w sklepie albo w internecie. Niech te Święta będą godne – apeluje Beata Ciepła Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Zasady Świątecznej Zbiórki Żywności

Każdy będzie mógł wesprzeć potrzebujących, wkładając w sklepach (uwaga! zwykle nie wszystkie placówki danej sieci biorą udział w akcji) do oznaczonych koszy produkty z dłuższym terminem przydatności do spożycia, np. słodycze, olej, mąkę, cukier, kaszę, przetwory owocowe i warzywne, konserwy czy bakalie.

- Zbiórki żywności to inicjatywa, którą wspieramy już od wielu lat. Efekty akcji są imponujące - mówi Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska. - Przykładowo w ramach zbiórek przeprowadzonych z Federacją Polskich Banków Żywności w sklepach Kaufland dzięki ofiarności klientów udało się zebrać ponad 120 ton produktów spożywczych dla potrzebujących- dodaje Maja Szewczyk

Do akcji Federacji Polskich Banków Żywności włączyły się m.in. sklepy (pełna lista konkretnych placówek na zbiorkazywnosci.pl/sklepy):

  • Kaufland,
  • Auchan
  • Lidl
  • Biedronka,
  • Stokrotka
  • Lewiatan
  • POLOmarket
  • Netto

Polecamy jeszcze do przeczytania:

Radni Katowic uchwalili podwyżki dla siebie i dla prezydenta miasta. Maksymalne

Darmowe autobusy i tramwaje dla mieszkańców Katowic? Miasto analizuje scenariusz wyjścia z ZTM

10-piętrowy apartamentowiec Hortus powstanie niedaleko centrum Katowic. Ma mieć balkony i tarasy z ogrodami

Gangster z Niemiec wpadł w Katowicach. Był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania

Katowice z diabelskiego młyna. Zobaczcie, co widać z nowej atrakcji na Rynku. Zdjęcia i wideo

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon