TBS wystąpił o pozwolenie na budowę parkingu wielopoziomowego w Strefie Kultury w Katowicach

Coraz bliżej rozpoczęcia budowy nadziemnego parkingu wielopoziomowego w Strefie Kultury w Katowicach. Spółka Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wystąpiło o wydanie pozwolenia na tę budowę.

28 czerwca 2022 r. Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. złożyła w Urzędzie Miasta Katowice wniosek o wydanie pozwolenia na "budowę otwartego parkingu wielopoziomowego z powierzchnią usługową" przy ul. Olimpijskiej w Katowicach. Wniosek ten jest teraz rozpatrywany. Wcześniej, w kwietniu 2022 r., KTBS uzyskał konieczną dla tego miejsca (nie ma tu wciąż planu zagospodarowania przestrzennego) tzw. "wuzetkę", czyli decyzję o warunkach zabudowy.

Na terenie dzisiejszego parkingu tradycyjnego, oznaczonego literami A i B, czyli tego u zbiegu ulic Olimpijskiej i Góreckiego, ma powstać kryty parking wielopoziomowy na około 1300 samochodów. KTBS wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosił konkurs "na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej parkingu wielopoziomowego w Strefie Kultury w Katowicach". Wyniki poznaliśmy 17 września 2020 r. I nagrodę zdobył projekt ARPA Architektonicznej Pracowni Autorskiej Jerzego Gurawskiego z Poznania i SKI Studia Błażeja Szurkowskiego. I właśnie ten drugi architekt widnieje we wniosku o wydanie pozwolenia na budowę jako główny projektant parkingu.

Jury uzasadniało swój wybór słowami: "Przedstawiony projekt wielopoziomowego parkingu w formie odpowiedniej dla lokalizacji, nie narzucającej się bryły, uwzględnia istniejący kontekst kulturowy i społeczny łącząc się z istniejącymi walorami miejsca. Wpisuje się on harmonijnie w Strefę Kultury jako obiekt, który nie jest dominujący. Stworzenie miejsca spacerowego w postaci „kwietnej łąki” odpowiada oczekiwaniom społecznym dla tego miejsca i jest kontynuacją zielonej doliny Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego".

- Nadrzędnym celem przy projektowaniu wielopoziomowego parkingu w Strefie Kultury w Katowicach jest wyeksponowanie walorów przestrzenno-architektonicznych tego miejsca – ikonicznego obiektu „Spodka”, sali koncertowej NOSPR, Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz Muzeum Śląskiego - tłumaczy Błażej Szurkowski. - W naszej interpretacji forma projektowanego parkingu nie powinna rywalizować z otoczeniem, lecz próbować nawiązać do niego formą poprzez wykorzystanie naturalnych warunków ukształtowania terenu - dodaje architekt.

Od strony północnej bryła parkingu opada równolegle do spadku ulicy Góreckiego, by potem stopniowo uwypuklić swój kształt aż do najwyższego narożnika na rogu ul. Haralda. Pochyły dach parkingu został zaprojektowany jako zielona przestrzeń rekreacyjna z dodatkową funkcją usługową, ulokowaną w najwyższym punkcie budynku z otwarciem widokowym na atrakcyjne sąsiedztwo. Forma zielonego dachu parkingu jest powiązana z "rozcięciem" bryły MCK i podobnie jak ono, kreuje nowe otwarcia widokowe.

We wrześniu 2020 roku zakładano, że parking powstanie w 2023 roku i będzie kosztować ok. 70 mln zł. Harmonogram prac zakładał uzyskanie warunków zabudowy w listopadzie 2021, a pozwolenia na budowę - w marcu 2022.

Jednak już wiadomo, że nie ma szans na dotrzymanie tych terminów. - Rozpoczęcie budowy parkingu planowane jest w I/II kwartale 2023 r. - informuje Adam Skowron z Katowickiej Agencji Wydawniczej, reprezentujący KTBS.

Ile będzie kosztować nowy parking? Skowron nie chce podawać konkretnych kwot. - Co do finansowania to możemy w tej chwili posługiwać się tylko danymi historycznymi z września 2020, kiedy szacunki mówiły o 70 mln zł. Jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że kwota tak się zmieni, ale to okaże się na etapie przetargu - dodaje.

Co ciekawe, we wniosku o pozwolenie na budowę napisano, że chodzi o "otwarty parking". Co to oznacza? - Definicja "otwartości" parkingu nawiązuje do sposobu wentylacji obiektu - projektowany parking będzie wentylowany naturalnie, bez wspomagania urządzeniami mechanicznymi, co ma bezpośredni wpływ na charakter obiektu (ażurowe fasady, fosy napowietrzające). W nazwie projektu we wniosku o wydanie pozwolenia na budowę musiała być zawarta przedmiotowa informacja, by jasno określić typ zamierzenia budowlanego - informuje Adam Skowron.

Oprócz samego parkingu, w budynku, na najwyższych kondygnacjach, ma się też znaleźć miejsce na działalność usługową, która ma uzupełnić ofertę pozostałych budowli Strefy Kultury.

ZOBACZ TEŻ:

Osiedle Atal Olimpijska Katowice

Może Cię zainteresować:

Nowe osiedle wieżowców mieszkaniowych w Katowicach. Najwyższy będzie miał 38 kondygnacji

Autor: Katarzyna Pachelska

28/06/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon