Transport, sport i zdrowie. Prezydent Marcin Krupa omówił kolejne punkty swojego programu wyborczego

Prezydent Marcin Krupa, wspólnie ze swoją drużyną przedstawił dzisiaj, w piątek 23 lutego 2024 r. kolejne punkty programu wyborczego. Podczas spotkania zorganizowanego na terenie Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ul. Sądowej kandydat na prezydenta Katowic w nowej kadencji opowiedział o pomysłach na transport, sport i zdrowie.

Forum Samorządowe i Marcin Krupa podczas spotkania prasowego

W miniony wtorek 20 lutego 2024 r. wyborcy mogli poznać wszystkie „zielone plany” kandydata. Obok rewitalizacji parków, zalesienia hałdy, licznych nasadzeń drzew czy planów stworzenia kilkudziesięciu parków kieszonkowych – w planach jest także wiele pomysłów dla czworonogów, a nawet powrót żubrów do Murcek. Więcej: Powrót żubrów do Katowic, zielone bulwary Rawy, trzy nowe parki. Forum Samorządowe i Marcin Krupa przedstawili pomysły na kolejną kadencję

57 kilometrów nowych dróg rowerowych i velostrad

Podczas dzisiejszej (23 lutego 2024) konferencji prasowej, prezydent Marcin Krupa odniósł się przede wszystkim do szeroko rozumianego transportu. Do 2029 roku w mieście ma powstać aż 57 km nowych dróg rowerowych i velostrad. Dodatkowo, na wymianę starej nawierzchni załapie się wiele już istniejących dróg. Nie zabraknie także specjalnych stacji postojowo-naprawczych dla rowerzystów w potrzebie. Ma ich powstać aż 50. By zachęcić się do poruszania się jednośladem, w każdej dzielnicy (a także przy uczelniach wyższych) planowana jest budowa zadaszonych parkingów rowerowych. Nie zabraknie także projektu edukacyjnego dla Bajtli na kole.

Jednym z trudniejszych zadań do wykonania, deklarowanych przez obecnego prezydenta, jest zabudowa autostrady A4. Mowa o fragmencie na wysokości od ul. Barbary do Wita Stwosza. Ponadto, w najbardziej potrzebnych lokalizacjach, za kwotę 150 mln zł wyremontowane (bądź zbudowane) zostaną nowe chodniki i drogi. Do tego doświetlenie 500 przejść dla pieszych, nowe, bezpieczne strefy 30km/h w wybranych lokalizacjach… Dalej - parkingi w 40 lokalizacjach. Konkretniej aż 2700 nowych miejsc. Nie zabraknie także nowych centrów przesiadkowych, które mają powstać przy nowych przystankach kolejowych. Przede wszystkim na południu i zachodzie miasta. Jeśli nowe centra, to także przystanki autobusowe (i same linie). Tym razem w kluczowych punktach wskazanych przez mieszkańców.

Dwa nowe baseny mają powstać w rejonie Tysiąclecia/Załęża oraz Kostuchny/Podlesia

Oprócz kwestii związanych z transportem, prezydent omówił także szczegóły programu zawarte w punkcie Sportowe i zdrowe Katowice. Jednym z głównych założeń jest budowa dwóch nowych kompleksów basenowych. W rejonie Tysiąclecia/Załęża oraz Kostuchny/Podlesia. Nie zabraknie także nowego lodowiska, które powstanie przy stadionie miejskim. Z kolei to w Murckach – zyska nowe zadaszenie. Remontów doczekają się baseny i boiska szkolne, a także skateparki. Zgodnie z IEM’ową tradycją, Marcin Krupa ma zamiar kontynuować Katowicką ligę e-sportową, w ramach której zwycięska drużyna z konkretnej szkoły średniej zyskuje nowoczesne laboratorium informatyczne.

W programie wyborczym Forum Samorządowego i Marcina Krupy nie brakuje także zagadnień związanych z profilaktyką zdrowotną. Mowa o badaniach mammograficznych i cytologicznych dla kobiet, dodatkowych dyżurach lekarskich dla posiadaczy Karty Mieszkańca (w Szpitalu Murcki oraz Przychodni ortopedycznej, kardiologicznej i geriatrycznej). Marcin Krupa planuje także wprowadzenie specjalnych badań ortopedycznych dla uczniów klas 5. szkół podstawowych, które mają zdiagnozować wady postawy, wynikające głównie z nadużywania smartfonów.

Pomnik Powstancow Slaskich 238091 Fotopolska Eu

Może Cię zainteresować:

Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach zabytkiem. Został wpisany do rejestru zabytków

Autor: Katarzyna Pachelska

22/02/2024

Spin place katowice bankowa 08 blank architekci

Może Cię zainteresować:

Nowe miejsce w Katowicach: spinPLACE to centrum kreatywności i coworkingu Uniwersytetu Śląskiego

Autor: Katarzyna Pachelska

23/02/2024

Osiedle zadole katowice

Może Cię zainteresować:

Netflix już tu nie przyjedzie. Bloki z PRL-u w katowickim Zadolu idą do remontu

Autor: Katarzyna Pachelska

21/02/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon